Valóban újranöveszthető a konyhában termelődő növényi hulladékokból egy-egy zöldség? A greendex.hu utánajárt, mennyire működnek ezek a módszerek, és hogy mivel érdemes próbálkozni, ha sikerrel akarunk járni.

Számos videó kering a közösségi platformokon, ahol felgyorsítva nézhetjük végig, ahogy a maradék sárgarépából, hagymából vagy retekből újra zöldség lesz. Az igazság azonban ezzel kapcsolatban az, hogy az így növesztett zöldségek nem lesznek akkorák, mint az eredeti növény, illetve számos esetben nem is az eredetileg fogyasztott zöldségrészt tudjuk kinevelni.

Ha csupán egy dísznövényt szeretnénk nevelni, próbálkozhatunk bármivel, akár avokádóval vagy mangóval is, azonban ha meg is akarjuk enni az újratermelt zöldséget, akkor néhány szabályt mindenképpen figyelembe kell vennünk.


Mivel nem érdemes próbálkozni?

• Trópusi fajjal, mert sosem érik majd be rajta a gyümölcs.

• Ha nálunk is megélő növényről van szó, akkor viszont tartsuk szem előtt, hogy aránytalanul nagy erőbefektetést, évekig tartó nevelést igényelne, mire eljutnánk a gyümölcsig, ráadásul valószínűleg a termése nem olyan lesz, mint az eredeti gyümölcs.

Milyen zöldségekkel érdemes próbát tenni?

Olyan zöldségekkel érdemes próbálkozni, melyeknek nem a termését fogyasztjuk, hanem magát a zöldséget – ilyenek például a saláták, a zeller vagy a hagymafélék.

zöldségtermesztés



Az így növesztett zöldségek nem lesznek akkorák, mint az eredeti növény – fotó: Shutterstock

Fontos azonban tudni, hogy egy újranövesztett zöldségből nem fog vacsora készülni, legfeljebb az ételünkön a díszítés.

Az eljárás egyszerű: a megmaradt zöldség törzsét, szárát vagy tetejét tegyük egy pohárba vagy más konténerbe, töltsünk alá vizet, és tegyük világos helyre! A vizet cseréljük gyakran, lehetőleg naponta, hogy a rothadást és más kellemetlen folyamatokat meggátoljuk! Fontos, hogy soha ne használjunk tápszert, műtrágyát!

A következő növények kiválóan alkalmasak e célra:

zeller, sárgarépa, cékla, bazsalikom, menta, fokhagyma, római saláta, újhagyma, vörös- és lilahagyma; általánosságban elmondható, hogy a saláták, a gyökérzöldségek, a leveles zöldségek, a káposztafélék és a hagymafélék nagy részét újra lehet növeszteni.

Fogyaszthatjuk ezeknek az új hajtásait, vagy ha meggyökeresedett a vízbe mártott rész, akkor el is ültethetjük, és nevelhetjük tovább a zöldségeinket. Azt azonban ne felejtsük el, hogy komolyabb hozam így nem várható, csupán néhány zsenge hajtás, fiatal levél.

Aki friss, otthon termett zöldségekre vágyik, annak érdemes inkább a csírákkal és a mikrozöldekkel próbálkoznia.