Az egészséges zsírok nagyon fontosak egészségünk megőrzése érdekében. Ilyenek például az ómega-3 zsírsavak, melyek fontos szerepet játszanak többek között abban, hogy jól lássunk, erős legyen az ízületünk, támogatják a szívünk és agyunk egészségét, csökkentik a gyulladásokat, fontosak az erős immunrendszer szempontjából, továbbá energiaforrásként szolgálnak. Fontos tudni azonban, hogy az ómega-3 túladagolása súlyos mellékhatásokat okozhat. Ez elsősorban akkor történhet meg, ha a teljes értékű táplálékok mellett étrend-kiegészítőt is szedünk.
Az ómega-3 zsírsavak legfőbb forrásai
Az ómega-3 zsírsavak az egészségünk szempontjából fontos, többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak, melyek természetes formában megtalálhatók a tenger gyümölcseiben, a tengeri halakban, a halolajban, a len- és chiamagban, valamint a dióban is. Amennyiben nem fogyasztjuk azon élelmiszereket, amelyek tartalmazzák az ómega-3 zsírsavakat, étrendkiegészítőkkel juthatunk hozzá ezekhez.
Milyen tüneteket okozhat a túlzásba vitt ómega-3-fogyasztás?
A pitvarfibrilláció az egyik leggyakrabban előforduló szívritmuszavar, amely egy potenciálisan súlyos mellékhatása az ómega-3 zsírsavaknak. A pitvarfibrilláció akár életveszélyes is lehet, mert a szabálytalan szívverés növeli a vérrögök, a stroke és a szívelégtelenség kockázatát. Korábbi kutatások azt igazolják, hogy általában az egészséges egyéneknél a halolajat tartalmazó készítmények fogyasztása kis mértékben növelheti a szívritmuszavar vagy a stroke kialakulásának kockázatát.
A kutatók azt is megfigyelték, hogy a szívbetegségben szenvedőknél azonban a halolaj védelmet nyújt, hiszen lelassítja a szívritmuszavar súlyosabb szövődményeinek kialakulását, és csökkenti a szívelégtelenséggel összefüggő halálozás kockázatát.
Egyes kutatások azt bizonyítják, hogy a nagy mennyiségű ómega-3 zsírsav pótlása növelheti a cukorbetegben szenvedők vércukorszintjét, mivel nagy dózisban szedve serkentheti a glükóztermelést, ami tartósan megnöveli a vércukorszintet.
A túl sok ómega-3 egyik lehetséges kockázata lehet a vérzékenység is, főleg nagyobb dózisú halolaj elfogyasztása esetén. Ennek az az oka, hogy az ómega-3 zsírsavak természetes véralvadásgátlóként működnek, és a vérlemezkék működésének befolyásolásával csökkenthetik a véralvadást. Ezért azoknak, akik valamilyen vérzési rendellenességben szenvednek, vérhígító gyógyszereket szednek vagy orvosi beavatkozás előtt állnak, mindenképpen konzultálniuk kell az orvosukkal, mielőtt ómega-3 zsírsavat szednének.
Az ómega-3 zsírsavak az egészségünk szempontjából fontos, többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak – fotó: Shutterstock
Az ómega-3-kiegészítők néha olyan emésztési kellemetlenségeket okozhatnak, mint a gyomorégés, a savas reflux, a hányinger és a hasmenés, ugyanis az ómega-3 zsírsavaknak enyhe hashajtó hatása is lehet. A tünetek enyhítése érdekében érdemes kisebb dózisban szedni, és idővel fokozatosan növelni az adagot. Az is segíthet, ha az ómega-3 étrend-kiegészítőket étkezés közben vesszük be.
A javasolt dózisban szedett ómega-3 zsírsavak támogatják az immunrendszer egészségét, hiszen csökkentik a gyulladást, és serkentik az egészséges immunsejtek aktivitását, azonban ha az ómega-3 bevitele meghaladja az ajánlott napi adagot, akkor a kutatások szerint a nagy dózisú zsírsavfogyasztás gyengíthet bizonyos immunválaszokat.
A mérsékelt halolajfogyasztás javíthatja az alvás minőségét, azonban a túl sok halolaj fogyasztása megzavarhatja az alvást, és álmatlanságot okozhat, ami idővel szorongáshoz és depresszióhoz vezethet azoknál, akik ezekre hajlamosak.
Az ómega-3 zsírsavak potenciálisan kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel, egyebek között véralvadásgátlókkal, és növelhetik a vérzésveszélyt. A vérnyomáscsökkentőt szedők is legyenek óvatosak, mert a zsírsav fokozhatja a gyógyszer hatását. Az immunszuppresszánsokat fogyasztó autoimmunbetegeknek pedig számolniuk kell azzal, hogy az ómega-3 zsírsavak nagy dózisban elnyomhatják az immunrendszert, valamint a cukorbetegség elleni gyógyszerek hatását is befolyásolhatják.
Forrás: divany.hu
Indexkép: Shutterstock