Gyakori, hogy a boltokban és a piacokon beszerezhető zöldségek és gyümölcsök nem elég érettek. Ez van, hogy már vásárláskor is látszik rajtuk, de van, hogy csak otthon derül ki, miután megkóstoltuk őket. Szerencsére egyes gyümölcsök otthoni utóérlelésére van megoldás.
A gyümölcsök egy része utóérlelhető – fotó: pixabay.com
Jó példa erre a banán, amit zölden szednek le, de ennek ellenére a boltok polcain és a piacon már sárgán várja, hogy a kosarunkba tegyük. Ez azért lehetséges, mert a banán – hasonlóan számos más gyümölcshöz – képes az utóérésre.
Az érését ipari-kereskedelmi körülmények között napra pontosan lehet szabályozni – így mindig megfelelően érett állapotban fogad minket az üzletben – írja a greendex.hu.
Nem a banán az egyetlen utóérő gyümölcs
A banán utóérése az ízét is befolyásolja – édesebbé válik, sőt, ha már túlérett, és megbarnult akkor akár cukor helyettesítésére is használhatjuk. Néhány gyümölcs esetében viszont az utóérés az ízt már nem befolyásolja, csak puhábbak lesznek, vagy éppen a színük lesz szebb. Ilyen gyümölcsök például a kék áfonya, a füge vagy a dinnyefélék jelentős része.
A banánhoz hasonló módon viselkedik viszont az alma, a körte, a mangó, a datolyaszilva (hurma, kaki) vagy a kivi. Sőt, néhány zöldség is képes az utóérésre, ilyen például a paradicsom és a kápia paprika. Ezt a folyamatot mi is befolyásolhatjuk, gyorsíthatjuk is, ehhez csak egy kis furfangra lesz szükségünk.
Az utóérlelés folyamata
Az érés gyorsításához etiléngáz szükséges, amit az érés közben maguk a gyümölcsök is termelnek. Ezt kell kihasználni nekünk is. A folyamat akkor is működik, ha nem akarjuk!
Ezért a gyümölcsök tárolásakor mindig vegyük figyelembe az etiléngáz jelenlétét, azt, hogy egyes gyümölcsök még rövid ideig sem bírják, ha más gyümölcsök közelébe kerülnek!
Legnagyobb mennyiségben az alma és a banán termel etiléngázt. Éppen emiatt az érlelni kívánt gyümölcsök mellé érdemes tenni valamelyikből. Ha tovább szeretnénk gyorsítani a folyamatot, akkor tegyük őket egy közös papírzacskóba – néhány napon belül érett és zamatos gyümölcsöket kapunk!
Néhány jó tanács
- Lényeges, hogy a gyümölcsök ne érjenek össze, mert ez nagymértékben befolyásolhatja az érést, vagy éppen romlási folyamatokat indíthat el
- A paprikát csomagoljuk egyenként újságpapírba, ezzel szabályozni lehet az érést.
- Csak teljesen egészséges terményt szabad utóérlelni, mert a sérülések romlást okozhatnak.
- A tároláshoz a szobahőmérséklet a legjobb, nem kell sem melegebb, sem hűvösebb hely a zacskónak.
Vannak olyan olyan gyümölcsök is, amelyekkel kár próbálkozni, mert ezek nem érlelhetők tovább. Ilyenek például a citrusfélék, a bogyós gyümölcsök, a szőlő, az ananász vagy a görögdinnye.
Indexkép: pixabay.com