Országos előrejelzés: vasárnap estig
Többnyire borult időben lesz részünk, de keleten időszakosan szakadozhat a felhőzet. Kisebb-nagyobb megszakításokkal, de továbbra is többfelé várható eső, záporeső, a Dunától keletre zivatarok is kialakulhatnak. Elsősorban az ország középső harmadán jelentős mennyiség is hullhat! Az északias szél többfelé megerősödik, északnyugaton és északkeleten viharossá fokozódhat.
A csúcshőmérséklet 15 és 26 fok között várható, a 20 foknál magasabb értékeket elsősorban a keleti, északkeleti megyékben mérhetjük. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő.
Országos előrejelzés: vasárnap estétől hétfő reggelig
Eleinte keleten, majd az ország középső és déli tájain valószínű eső, záporeső, zivatar. Miközben a csapadékgócok nyugatabbra tevődnek és számosságuk csökken, addig kelet felől fokozatosan szakadozik, csökken a felhőzet, így reggelre már csak a Dunántúlon marad az erősen felhős vagy borult égkép. Az élénk, főként a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten még erős, néhol viharos északias szél fokozatosan veszít erejéből.
A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 11 és 17 fok között várható.
Eleinte keleten, majd az ország középső és déli tájain valószínű eső, záporeső, zivatar – fotó: pexels.com
Figyelmeztető előrejelzés
Ma délután és éjszaka is főként a Dunától keletre, illetve a Duna vonalában lehet számítani több hullámban délről, délkeletről észak, északnyugat felé mozgó zivatarokra. Ezeket főként felhőszakadás (ált. 25-40, lokálisan akár >50 mm) kísérheti, de kisebb eséllyel viharos széllökés (~60-85 km/h), és jégeső (~1-3 cm) is társulhat hozzájuk. Hétfő reggel, délelőtt az ország déli és középső tájain még előfordulhat néhány (nem heves) zivatar, később jelentősen csökken a csapadékhajlam.
Hajnalig, reggelig területi átlagban elsősorban az ország középső és délnyugati részén lehet nagyobb mennyiség: ez általában 15 és 30 mm közé becsülhető, de lokálisan ennél több (> 30 mm) is hullhat.
A Dunántúl nyugati, északnyugati felén, valamint az északkeleti harmadban az északi szelet ma helyenként viharos (60-80 km/h) lökések kísérhetik. Késő délutántól, estétől a légmozgás veszíteni kezd erejéből – írja az OMSZ.
Időjárási helyzet Európában
A Kelet-európai-síkság időjárását magasnyomású rendszer határozza meg, e napos, felhőmenetes területen 25, 30 fok közötti csúcsértékeket mérnek. Ettől nyugatabbra egy a Skandináv-félszigettől egészen Görögországig elnyúló hullámzó frontrendszer húzódik, amely nyomán esőt, záport, zivatart regisztrálnak. A frontrendszer déli ágán egy mediterrán ciklon is képződött, ott jelentős, néhol 40-50 millimétert meghaladó csapadékmennyiséget mérnek. E mögött jóval hűvösebb és szárazabb légtömeg árasztja el Nyugat-Európát, emiatt hajnalban ott sokfelé 5 fok köré hűl le a levegő.
A frontrendszeren kívül még Izlandról érkezik jelentés csapadéktevékenységről egy, az Atlanti-óceán fölött örvénylő ciklonnak köszönhetően. Vasárnap még az említett hullámzó frontálzóna és a mediterrán ciklon alakítja hazánk időjárását, de hétfőre e képződmények fokozatosan elhagyják a Kárpát-medence térségét, így naposra, szárazra fordul az idő – írja az MTI.
SZÉLTÉRKÉP, CSAPADÉKTÉRKÉP, HŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP
Az Agroinform.hu Időjárás rovatában 24 órás, 7, 15 és 30 napos országos és település szintű előrejelzéseket, valamint az elmúlt 30 napban mért adatokat is megtalálod, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt.