Mediterrán ciklon érkezik a térségünkbe és délnyugat felől megvastagszik a felhőzet. Az éjszaka második felétől több helyen várható csapadék, azonban az északkeleti határvidéken hajnalban még lehetnek kevésbé felhős, derült tájak. A szél mérsékelt marad.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet főként 4 és 11 fok között alakul, a fagyzugos részeken gyenge fagy még előfordulhat.

Az ilyenkor megszokottnál hűvösebb, változékony időben volt részünk az elmúlt napokban. Hullámokban érkezett a csapadék, először az ország keleti felén voltak esők, záporok, majd nyugaton és délnyugaton. Az ország nagy részén összességében csak csapadéknyom és 3 mm közötti mennyiség hullott – a Bükk tágabb környezetében és a Felső-Tisza vidékén 10-20 mm is esett –, de ez sem enyhítete jelentősen az év első három hónapjában felhalmozódott 30-70 mm közötti csapadékhiányt.

Az elmúlt egy hétben a talajok szinte mindenütt veszítettek nedvességtartalmukból. A felső 20 cm-es réteg, amely kulcsfontosságú a friss vetések szempontjából – az Alföld déli harmadán és a Kisalföld északi részén rendkívül száraz.

Talajnedvesség 0-20

Talajnedvesség 0-20 cm rétegben – Fotó: OMSZ

A középső talajrétegekben szintén csökkent a nedvességtartalom, a felső fél méteres réteg telítettséghez képesti vízhiánya 20-50 mm közötti.

Hétfő hajnal óta éjszakánként többfelé fagypont alá hűlt a levegő és a maxiumuok is 15 fok körül alakulnak. Az 5 cm-en mért talajhőmérséklet napi átlaga az ország egyre nagyobb területén 10 fok körüli.

Talajhőmérséklet

Talajhőmérséklet – Fotó: OMSZ

Az őszi vetések fejlődéséhez szükséges lenne a melegebb idő, miután  március végén, április elején jelentősebb csapadékot kaptak. A búza a szárbaindulás fenológiai fázisában jár, a repce általában zöldbimbós, de van, ahol már virágzik.

A gyümölcsök a virágzás különböző fázisaiban járnak: északkeleten az alma piros bimbós, a szilva, a körte és a cseresznye is teljes virágzásban, az őszibarack a virágzás vége felé, a kajszin láthatók a terméskezdemények. A tavaszi fagy leginkább a gyümölcsökben tett kárt illetve az akác bimbóit károsította.

A kukoricatermesztésben használatos 10 fokos bázishőmérséklettel általában 35 és 55 foknap között alakulnak,15-25 foknappal elmaradva az átlagostól.

Milyen időre számíthatunk a következő napokban?

A következőkben az eddiginél csapadékosabb időre van kilátás. Pénteken, vasárnap és hétfőn is várható eső, zápor, zivatar, így a hét végéig 5-20 mm közötti csapadékra van kilátás. Melegszik az idő és a hajnali fagyok megszűnnek, várhatóan 5 fok fölött alakulnak minimumok. Ezzel együtt a talajhőmérséklet is emelkedni fog, a hétvégétől országszerte tartósan meghaladja majd a 10 fokot.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Indexkép: Shutterstock