Kora estétől egy közeledő hidegfront közvetlen előterében, és mentén északnyugat felől már nagyobb számban számíthatunk zivatarokra, heves zivatarokra. A zivatartevékenység éjszaka is kitart. Kiemelten az ország északi felén, harmadán alkalmasak a feltételek a zivatarok rendszerbe szerveződésére is, amelyeket

  • erősen viharos, károkozó (>90-100 km/h) szélrohamok,
  • nagy méretű (>2-4 cm) jég,
  • és felhőszakadás (általában >25-35 mm, de lokálisan akár >40 mm) kísérhet! – írja figyelmeztető előrejezlésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Figyelmeztető előrejelzés - zivatarok

Zivatarok miatti figyelmeztető előrejelzés – Fotó: OMSZ

A minimum-hőmérséklet 16 és 23 fok között alakul.

Agrometeorológia

Az elmúlt tíz napban összességében sokfelé hullott 5-20 mm közötti csapadék hazánkban, a Dunántúl déli, délnyugati tájain valamint északkeleten többfelé ennél jóval több is esett, azonban az Alföld középső tájai csaknem teljesen szárazon maradtak – írja összefoglalójában az OMSZ.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Kiemelik, hogy az elmúlt tíz és harminc napos csapadékösszeg is jelentős hiányt mutat a sokéves átlaghoz képest az ország nagy részén. Többfelé 20-40 mm közötti a csapadékhiány, így az Alföld jelentős részén, Budapest környékén, és helyenként a Dunántúl keleti és északi tájain is meglehetősen száraz a felső fél méteres talajréteg és aszály jelei mutatkoznak.

A hőmérséklet a múlt hét elején tapasztalt forróság után, a hét közepén fokozatosan esett vissza, a legtovább a délkeleti országrészben tartott a hőség, de szombaton már csak 26-30 fok között alakultak a maximumok, és a napi középhőmérsékletek is 23-23 fokra csökkentek a hétvégén, éjszakánként felfrissült a levegő – közölték.

Növények állapota

A kalászosok és a repce betakarítása már a legtöbb helyen befejeződött, a búza aratása is a végéhez közelít. A tarlók tárcsázása is sokfelé megtörtént már. A meleg, száraz napokon jól lehetett haladni a munkákkal – foglalja össze az OMSZ.

Hozzáteszik, hogy a kukorica és a napraforgó a legtöbb helyen szépen fejlett. A kukorica a virágzás vége – szemfejlődés állapotában van, a napraforgó jellemzően még virágzik, de már elvirágzott táblákat is látni. Egyelőre a mélyebb talajrétegben még országszerte találnak vizet, de főleg az Alföldön több csapadékra lenne szükség az optimális fejlődésükhöz.

Júliusban 100 mm csapadék lenne számukra ideális a kukoricának és a napraforgónak – emelik ki.

Időjárás-előrejelzés

A következő napokban egy hullámzó frontrendszer határozza meg időjárásunkat. Hétfő estétől főként az északi országrészben számíthatunk záporokra, zivatarokra, majd kedden nyugatról kelet felé helyeződő zivatarzóna vonul át fölöttünk, melyben a helyenként heves zivatarokat felhőszakadás, jégeső és erősen viharossá fokozódó szél is kísérheti – figyelmeztet az OMSZ.

Kedd estétől újabb zivatarok érkeznek főleg a déli és keleti országrészbe, majd szerdán napközben többfelé, estétől már csak a keleti országrészben várhatók további zivatarok. Csütörtök estére keleten is stabilizálódik a légkör, elvonulnak a zivatarok, addig azonban összességében a Dunántúlon 10-25 mm, a Dunától keletre 20-40 mm csapadék valószínű nagy területi változékonyság mellett. A Dunántúlon már csütörtöktől, keleten péntektől szárazabbra fordul időjárásunk, csak elszórtan alakulhat ki egy-egy zápor, zivatar a hétvégén. A hőmérséklet fokozatosan visszaesik a hét első felében. Kedden északnyugaton már csak 25 fok köré, míg az Alföldön még 30-35 fokig melegszik a levegő, majd szerdán a tartósabban csapadékos területeken alig lesz több 20 foknál, míg máshol 25-28 fokot mérhetünk. Csütörtökön lesz a leghűvösebb, ekkor nagy területen 25 fok alatt maradnak a maximumok, majd péntektől melegedés kezdődik, és a hétvégén 30 fok köré melegszik a levegő – írják előrejelzésükben.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Szóka István