Az éjszaka eleinte még jellemzően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, majd nyugat felől egyre nagyobb területen csökken a felhőzet. Főként délen és keleten számíthatunk záporokra, (heves) zivatarokra, amelyeket továbbra is kísérhetnek erősen viharos széllökések, jégeső, felhőszakadás. Az éjszaka második felében viszont jelentősen csökken a csapadékhajlam. Zivatartól függetlenül időnként élénk lehet a szél.

A minimum-hőmérséklet láltalában 14 és 21 fok között valakul.

Agrometeorológia

A szerda éjfélt megelőző 10 nap során lehullott csapadék mennyisége csak a nagyobb felhőszakadások által érintett foltokban, valamint a délnyugati országrészben haladja meg a 20 mm-t, de helyenként sajnos az 5 mm-t sem éri el. A talaj felső fél méteres rétege hazánk az ország északnyugat-délkeleti sávjában többfelé kritikusan száraz állapotba került június 11-ére, nedvességtartalma nem érte el a 40 százalékot a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában. A szerda éjszakai-csütörtök délelőtti kiterjedt esőzés sokfelé jelentősen növelte a talaj nedvességtartalmát. A fél-egy méter mély talajréteg egyelőre országszerte jó vízellátottságú, köszönhetően a téli félév bő csapadékának – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.

Talajnedvesség 0-50

Talajnedvesség – Fotó: OMSZ

Növények állapota

Hozzátették: a kalászosok aratása javában zajlik, a betakarítás elég változékony időben kezdődött, a korábbi nagy csapadékokból adódóan többfelé vannak megdőlt táblák is, de az elmúlt napok száraz időjárásában jól lehetett haladni a munkákkal. A kukorica és a napraforgó a legtöbb helyen szépen fejlett: a kukorica a címerhányás állapotában van, a napraforgó pedig virágzik. A további optimális fejlődésükhöz a következő hetekben bőséges csapadékra lenne szükség a szemek képződéséhez, majd növekedéséhez.

Időjárás-előrejelzés

A folytatásban szombattól ismét erősödik a hőhullám, a legmelegebb órák hőmérséklete vasárnaptól már többfelé 35 fok fölött valószínű. A térséget csütörtökön, hétfőn és a jövő hét közepén is hidegfrontok súrolják majd, amelyek változó mennyiségben okozhatnak záporokat, zivatarokat. Területi átlagban csütörtökön a déli országrészben eshet nagyobb mennyiség, ezt követően kisebb a csapadék esélye. Tartós levélnedvesség, és magas páratartalom nem valószínű. A napos idő lesz a jellemző, igen erős UV-sugárzással, az arra érzékeny növények leveleit és terméseit napégés veszélyezteti – írja az OMSZ.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Horváth Szilárd