Európa nagy részének időjárását a nyugatról kelet felé, futószalagon érkező ciklonok teszik változékonnyá. E képződmények frontjai mentén többfelé jelentenek záport, zivatart, helyenként nagyobb mennyiségű csapadék is lehullik.

Ugyanakkor nemcsak a csapadéktevékenységben, hanem a hidegfrontok mögött megélénkülő, megerősödő szélben és hőmérséklet-változásban is megnyilvánul egy-egy alacsony légnyomású rendszer hatása.
Hazánkat holnap az átmeneti nyugalom után egy újabb ciklon hidegfrontja éri el, ezáltal északnyugat felől egyre nagyobb területen felhőzetnövekedésre és záporok, zivatarok kialakulására kell számítani.

Kedden a nap második felében északnyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet, ezzel együtt csapadékzóna is érkezik. Estig főként az ország északnyugati harmadában kell záporra, zivatarra, esőre számítani. Az északnyugati megyékben felhőszakadás is előfordulhat. A légmozgás hétfő délután és kedden napközben nagy területen megélénkül, illetve kedden a zivatarok környezetében átmenetileg erős, viharos lökések is lehetnek.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 12 és 18 fok között alakul.

A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 26, 32 fok között valószínű.

Agrometeorológia

A múlt héten több alkalommal is előfordultak hazánkban záporok, zivatarok, sőt helyenként jelentős károkat okozó vihar is kialakult nagy széllel és jégesővel. Az elmúlt 10 napban összességében nagy területen hullott 20-50 mm csapadék, a Dunántúlon, valamint délen helyenként ennél is több esett, de az Alföld középső tájain néhol még 10 mm sem hullott, olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat agrometeorológiai elemzésében.

Aszály a Budapest – Dunaújváros – Kecskemét – Szolnok – Jászberény térségben van. Nyári szántóföldi növényeink ezen a területen már csak a mélyebb talajrétegekből tudnak nedvességhez jutni.

OMSZ térkép

Talajnedvesség a talaj felső fél méteres rétegében a növények számára hasznosítható vízmennyiség arányában 2023. július 30-án (%) – Ábra forrása: OMSZ

A búza aratása már a végéhez közelít, bár vannak még táblák, amelyek a kombájnra várnak. A tarlók tárcsázása is sokfelé megtörtént. A meleg, száraz napokon jól lehetett haladni a munkákkal, viszont a beérett termés többször megázott, a minősége ezért romlott valamelyest.

A kukorica a legtöbb helyen szépen fejlett, Miskolc térségében nem ritka a 3 méteres állománymagasság és a dupla csövek sem. A hőmérséklet áprilisban, májusban és júniusban is gyakran alakult alacsonyan a kukorica igényeihez képest, így jelenleg az összegzett hőösszeg jócskán elmarad az optimálistól azzal együtt is, hogy július első három hetében az átlagosnál melegebb volt az idő.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Agroinform