December – az örök kérdés: vajon fehér lesz?

Novemberben ugyan nem esett sok csapadék, sőt hazánk nagyobb részén a havi csapadékösszeg jelentősen elmarad az ilyenkor elvárhatótól, de a hónap közepén érkező ciklon kitett magáért, mert nemcsak esőt, hanem jelentős lehűlést és az ország nagy részén több-kevesebb havat is hozott. Így kaptunk már egy kis ízelítőt a télből, ami teljesen normális dolog így az év vége felé közeledve.

A cikk írásakor ugyan még nincs vége a hónapnak, de a hónap végén érkező hidegfront már nem változtat jelentősen az összképen, így nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy országos átlagok tekintetében a november a szokásosnál jóval szárazabb, és ha nem is sokkal, de hidegebb volt a megszokottnál. A hazánk északi részén többfelé megmaradó havat hozó novemberi időjárás után felmerülhet a címben feltett kérdés, hogy idén vajon megörvendeztetnek-e bennünket az égiek, és hosszú évek kihagyása után fehér lesz-e a karácsony.

Mielőtt azonban rátérnénk a részletes előrejelzésre, nézzük gyorsan végig, mit mutatnak az évszázados mérések, milyen időre számíthatunk az év utolsó hónapjában.

Amennyiben ránézünk az első téli hónapunk átlagos hőmérsékleti viszonyait bemutató grafikonra (1. ábra), egyből szembetűnik, hogy túl nagy változás a hónap elejét, illetve végét jellemző hőmérsékletek között nincs, de a hónap második felében már a fagypont körüli hőmérsékleti értékek fordulnak elő nagyobb számban. Természetesen szélsőségek ebben a hónapban is lehetnek, amit jól mutatnak az ábrán szaggatott vonallal jelzett maximum-, illetve minimum-rekordhőmérsékleti értékek.

A hónap folyamán a napi minimum-hőmérséklet már többször elérte a -25 fokot (vagy az alatti értéket), és bár ezek a rekordok nagyrészt a múlt században következtek be, ám a december havi legalacsonyabb értékért nem kell időben ilyen messzire visszamennünk, hisz azt, -28,3 °C-ot Zabaron (Nógrád vármegye) 2002. december 26-án mérték.

A hónap legmagasabb hőmérsékletét, 22,0 °C-ot 1989. december 17-én, Marcali ( Somogy vármegye) területén regisztrálták.

időjárás-grafikon

December havi klimatikus hőmérsékleti adatok – forrás: MeteoPlaza

A tél hazánkban a legszárazabb évszak, csapadékosságát tekintve azonban december kiemelkedik a téli hónapok közül, ugyanis a havi csapadék mennyiségének országos átlaga 41,2 mm (a másik két hónapban az  országos átlag 30 mm közelében alakul).

A csapadék területi eloszlása igen szeszélyes, hiszen csapadékos és szárazabb vidékek egészen közel találhatók egymáshoz. A Dunántúl nagy részén az átlagosnál magasabb a havi csapadék mennyisége, kivételt képez viszont az Alpokalja területe. Hasonló a helyzet az Alföldön is, ahol többnyire az átlagosnál kevesebb csapadék esik, ám az Alföld északnyugati vidékein (ide tartozik a főváros környéke is) az átlagosnál több csapadék hullik, sőt itt esik ebben a hónapban a legtöbb.

időjárás-grafikon

December havi klimatikus csapadékadatok – forrás: MeteoPlaza

Ezek után térjünk is rá a decemberi várható időjárásra, nézzük, mit mutatnak az előrejelzések!

December 1-8. között várható időjárás:

November igazi őszi idővel búcsúzik tőlünk, az éjszaka képződő köd délelőtt feloszlik, és utána az ország nagy részén kellemes, napos időben lesz részünk. December első napjaiban lényeges változás ebben nem lesz, így vasárnap és hétfőn is sok napsütésben reménykedhetünk hazánk nagy részén, a köd feloszlása után.

Nem tart azonban sokáig ez a békés időjárás, mert nyugat felől a hét hátralévő részében több időjárási front is eléri hazánkat, emiatt változékony idő várható, gyakran lesz felhős az ég, de emellett azért napos időszakokra is számíthatunk. Pár fokkal visszaesik ugyan a nappali felmelegedés mértéke, de nem lesz még igazán hideg az idő.

Több alkalommal várható csapadék, de kiadósabbnak csak a hét legvégén érkező hidegfront ígérkezik, ám ebből is inkább az ország nyugati felén lesz majd nagyobb mennyiségű a csapadék. Az eső mellett helyenként havas eső, hó is eshet. A csapadékhullás zöme azonban már átcsúszik a következő hétre.

időjárás-térkép

Az Észak-Európa felett örvénylő, egyre jobban kimélyülő ciklon hidegfrontja hoz majd kiadósabb csapadékot – forrás: MeteoPlaza

December 9-15. között ilyen időjárás várható:

Az északnyugat felől érkező hidegfront alakítja a hét első napjaiban időjárásunkat. Nagyobb mennyiségű csapadék, amiben hó is lehet, elsősorban hazánk nyugati felén valószínű. A front átvonulása után átmenetileg hidegebbre fordul az idő.

időjárás-térkép

A hét végén érkezett hidegfront nyomában egy Nyugat-Európa felett végigszáguldó peremciklon a Földközi-tengert elérve mediterrán ciklonná „szelídül" – forrás: MeteoPlaza

A lehűlés nem lesz tartós, hisz a mediterrán térségben megerősödő és több napig ott tartózkodó ciklon szállít fölénk ismét melegebb és nedvesebb levegőt. Általában sok lesz felettünk a felhő, és több alkalommal várható csapadék, ami összességében már kiadósabbnak ígérkezik. Mivel a hét közepén még a hideg levegőre érkezik a csapadék, emiatt többfelé valószínű havazás, ám a hét vége felé haladva már enyhül az idő, és a csapadék zöme valószínűleg már esőként esik. A hét vége felé enyhül az idő.

A hét utolsó napjaiban a ciklon dél felé távolodik hazánktól, ekkor már egy északnyugat felől érkező hidegfront veszi át időjárásunk alakítását.

December 16-22. között ilyen időre számítsunk:

A hét végén érkezett hidegfront gyorsan átvonul felettünk, nagy valószínűséggel sem tartós lehűlést, sem országosan kiadós csapadékot nem hoz majd. Mögötte igen enyhe levegő áramlik hazánk fölé, és egy nagy kiterjedésű anticiklon veszi át hazánk időjárásának alakítását.

időjárás-térkép

Kontinensünk nagy részén anticiklonális hatások alakítják az időjárást, a ciklonok és frontjaik messze északon vonulnak – forrás: MeteoPlaza

Eseménytelen időre van kilátás, éjszaka többnyire sűrű köddel és rétegfelhőkkel, melyek egy része napközben valószínűleg feloszlik, és így némi napsütésre is számíthatunk. Sajnos a köd előrejelzése még rövid távon is komoly kihívást jelent a meteorológiának, így erre az időszakra csak nagyon bizonytalan előrejelzés készíthető a rendelkezésünkre álló információkból.

A tartósan ködös vidékeken szitálás, ónos szitálás előfordulhat, de komolyabb csapadék sehol sem valószínű ezen a héten.

December 23-31. között várható időjárás:

Az ünnepek közeledtével változékonyabbra fordul ismét időjárásunk, a csendes, nyugodt téli időt hozó anticiklon összeroskad, egyre inkább utat enged az Észak-Európa felől érkező ciklonoknak és időjárási frontjaiknak.

időjárás-térkép

Észak-Európa felett egymás után vonulnak a ciklonok, melyek frontjai már elérik térségünket is, emiatt több alkalommal várható csapadék – forrás: MeteoPlaza

Változékonyabbra fordul az idő, a jelenlegi előrejelzések szerint a karácsonyi ünnepek előtt és után is érkezhet egy-egy hidegfront, az első még csak súrol bennünket, emiatt jelentős lehűlést nem okoz majd, és inkább csak északkeleten eshet többfelé eső, a hegyekben hó. Ettől függetlenül az ilyenkor megszokottnál több fokkal enyhébbnek ígérkezik az idő.

A karácsonyt követően érkező újabb front már többfelé hoz csapadékot, és nyomában már erősebb lesz a lehűlés, de az igazi téli idő, a nagy havazás és az erős fagy még várat magára(Az előrejelzések most éppen január első napjaira adnak havazást, majd azt követően erős fagyokat.)

Összefoglalás:

Aránylag enyhe, őszies idővel indul a hónap, ám ez elég gyorsan megváltozik majd, hisz több időjárási front is átvonul hazánk felett. Felhősebb, pár fokkal hűvösebb, de még nem igazán lesz hideg a téli időjárás. A hónap első 8-9 napján az ország nagy részén komolyabb mennyiségű csapadék nem valószínű, tehát száraznak minősíthető ez az időszak.

Ennél sokkal mozgalmasabbnak ígérkezik a hónap közepéig tartó időjárás, a mediterrán térségben megerősödő ciklon hatására időjárásunk nyomokban már telet is tartalmazhat (vagyis a csapadék egy része hóként hull majd a földekre). A havazás nem lesz tartós, és nagy valószínűséggel a lehulló hó meg sem marad az enyhülő idő miatt. A 15-ei hét végén újabb, lehűlést hozó hidegfront érkezhet.

A folytatásban, nagyjából egy héten keresztül, anticiklon veszi át időjárásunk irányítását, emiatt eseménytelen, nagy valószínűséggel tartósan ködös időre készülhetünk.

A hónap hátralévő részében, a karácsonyi ünnepek és Szilveszter időszakában változékony, eleinte kimondottan enyhe, majd fokozatosan egyre hidegebb időre számíthatunk, de az igazi lehűlés, az erős fagy még várat magára. Több alkalommal várható csapadék, ám az enyhe idő miatt ennek zöme eső lesz, így nagy valószínűséggel idén sem öltözik karácsonyra fehérbe a táj.

Amennyiben a hónap egészét nézzük, december a szokásosnál enyhébbnek és csapadékosabbnak ígérkezik.

Minden kedves olvasónknak nagyon boldog ünnepeket kívánunk!

(Megjegyzés:

• A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli.

• A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.

• Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk. Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)

Indexkép: Shutterstock