Az utóbbi években a szőlőágazatban is nagy volt az élő munkaerő hiánya, így egyre több gazdaság tért át a alternatív megoldásokra. A gépek kiküszöbölik a kétkezi munkát, ráadásul még a minőségre sem lehet panasz. Persze az emberi munka sem halt ki, hiszen a minimálbér emelése az idénymunkások bérét is megemeli.
12 ezer forintos fizetés
A Pénzcentrum információi szerint a munkások bére meghaladja a 12 ezer forintot, aki pedig gépkezelő szakemberként dolgozik, az egy hónapban fél millió forintnál is többet kaphat. Hazánkban a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának becslése szerint 2023-ban a szüretelt bor-szőlőmennyiség meghaladhatja a 4,2 mázsát. Amennyiben ez tényleg így lesz, akkor idén több szőlőre számíthatunk, mint tavaly, nagyjából az elmúlt évek átlagát hozva ezzel.
A gazdálkodók azonban még nem végeztek, hiszen mind a minőség, mind pedig a mennyiség nagyban függ az augusztus végi és szeptemberi időjárástól. Az esős hónapok miatt a gyümölcsnek kevesebb esőre és annál több napsütésre lenne szüksége.
Jön az indián nyár
A szakértők elmondták, hogy a beharangozott napsütéses meleg a legkedvezőbb ebben az időszakban, hiszen ilyenkor a nappali hőmérséklet meghaladja a 25-28 fokot, éjszaka pedig 15 fok körül alakul. A legfontosabb, hogy a reggeli harmat minél előbb felszáradjon, valamint lehetőleg ne jöjjön sok és hosszan tartó csapadékos időszak. Az eső ugyanis megrepesztheti a szőlőszemeket, ami minőségromláshoz vezethet.
Később kezdődött a szüret
A Pénzcentrum megkereste az Agrárminisztériumot, akik elmondták, hogy idén később kezdődött meg a szüret, most még csak a korai fajták betakarítása zajlik. Jó hír, hogy az eredmények biztatóak, így nagyon gyümölcsös és kiegyensúlyozott savszerkezetű elegáns újborokra számíthatunk.
A csapadékos és hideg tavasz miatt később kezdődött a rügyfakadás, az is vontatott volt, nyáron pedig sok volt az eső és a meleg, ami még több kihívás elé állította a termelőket. A páratartalom ugyanis növeli a gombafertőzések kialakulásának veszélyét. Jól látszik abból is, hogy több gazdálkodó a késői fajtákat még augusztus közepén is permetezte.
A növényvédelem és a gondozás azonban több költséggel jár. Nemcsak a növényvédőszerek árai emelkedtek, hanem a gázolajé is, ami nélkül a gépek sem működőképesek. Ehhez jön hozzá a magas idénymunkás bérköltség, így kedvező árakra aligha számíthatunk idén.
Mennyit kapnak a munkások?
Eltérő, hogy az ország egyes területein mennyit lehet keresni. Bár a gépesítés felveti a mérethatékonyság fogalmát, több területen jelentek meg gépi szüretre specializált szolgáltatók. A kombájn szüret aránya nagyjából 70 százalékos országos szinten van, egyes borvidékeken pedig már csak ezzel szüretelnek.
Az alkalmi munkavállalók napi bére idén már meghaladja a 12 ezer forintot. A szüret idején azonban többféle munka is akad, így egy jól képzett traktoros dolgozó akár 600 ezer forintos fizetést is hazavihet.
Sok helyen okozott kárt a hideg és esős tavaszi időjárás - fotó: pexels.com
A szőlőágazat azonban ugyanúgy munkaerőhiánnyal küzd, így a gépesítés elterjedése hatalmas megkönnyebbülést jelent az ágazat számára. A gépi szürettel ugyanis amellett, hogy munkaerőt spórolnak, akár még éjszaka is lehet szüretelni, ami még nagyobb minőségjavuláshoz vezethet. Nem csoda tehát, hogy az elmúlt évtizedben az újabb szőlőültetvények nagy részét már ennek megfelelően telepítették, ezáltal a modern kombájnokkal való szüret már sokkal egyszerűbbé válik.