Pillanatkép a mentési munkálatokról – fotó: MTI/Máthé Zoltán
Láng István, az OVF vezetője videójában azt mondta: „egyszerre érte támadás a természetet és az embereket is”. Megjegyezte: azért is nevezi támadásnak, mert nagy valószínűséggel szándékos olajszennyezés történt. Csaknem 20 ezer szennyezett olaj került a Ráckevei-(Soroksári-)Duna-ágba. Szerencse, hogy nappal jelent meg a szennyezés, így időben észrevették – közölte.
A főigazgató elmondta, hogy több vízügyi igazgatóságot is össze kellett szervezni a területre. A legsürgősebb az volt, hogy lokalizálják, ne engedjék tovább az olajat. Ezután megkezdődött a szennyezett területről az olaj összeszedése és elszállítása. A szennyezett terület 1830 négyzetméter volt. A vízügy részéről itt volt, hogy több mint hetven ember dolgozott annak érdekében, hogy a védekezés sikeres legyen – ismertette Láng István, aki kiemelte: a lakosság is sokféle módon segítette a szakemberek munkáját.
Fontos volt, hogy még a vegetációs időszak előtt megtörténjen a terület helyreállítása. Ha vártak volna a helyreállítással egy évet, akkor a területen más, akár invazív fajok jelentek volna meg – tette hozzá. A vízügyi munkálatok befejeződtek, mostantól azon vannak, hogy védjék a területet, segítsék a természetes folyamatokat - közölte a főigazgató, aki bízik abban, hogy egy-két éven belül a vegetáció helyre tud állni a területen. A védekezés teljes költsége a helyreállítással együtt mintegy 370 millió forint lesz – mondta Láng István.