Eddig több mint 10 000 liter olajszármazékot és olajos vizet szivattyúztak le a vízügyi szakemberek a szigetszentmiklósi szennyezés helyszínén - közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) csütörtökön az MTI-vel. A közlemény szerint a leszivattyúzott olajszármazékokat 1000 literes tartályokban és 220 literes hordókban tárolják az elszállításig, az olajjal szennyezett egyéb anyagokat konténerben helyezték el.

olajszennyezés

Az olajszennyezés a lehatárolt területről nem jutott ki – fotó: MTI/Máthé Zoltán

A vízminőségi mintavétel eredménye szerint főként motorolajat, illetve kisebb mennyiségben gázolajat tartalmaz a szigetszentmiklósi csatornába került szennyező anyag. A főigazgatóság által koordinált kármentesítés a korábbi napokban is alkalmazott technológiával és az előírások betartásával történik, olajszennyezés a lehatárolt területről nem jutott ki – írták a közleményben.

olajszennyezés

Nagy István agrárminiszter a Ráckevei-Soroksári Duna-ágon történt olajszennyezés helyszínén Szigetszentmiklóson 2020. december 17-én – fotó: MTI/Máthé Zoltán

A főigazgatóság beszámolt arról, hogy a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDVVIZIG) vízrajzi csoportja szerdán két vízmércét is kihelyezett a védekezési munkákhoz a lokális vízszintváltozás nyomon követésére: az egyik a Ráckevei (Soroksári)-Duna-ág közvetlen medrébe, míg a másik az úszóláp területére került, ahonnan a szennyezett iszapot, illetve növényzetet folyamatosan termelik ki.

olajszennyezés

A szennyezett iszapot és a növényzetet folyamatosan termelik ki – fotó: MTI/Máthé Zoltán

Ahogy arról korábban beszámoltunk szombaton érkezett a lakossági bejelenté a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságra miszerint Szigetszentmiklóson, a Tebe sor és a Rév sor kereszteződésénél lévő csapadékvíz-csatorna kifolyónál és a nádasban olajszennyeződés nyomai látszanak. Az igazgatóság a szennyezés miatt feljelentést tett, a rendőrség nyomozást indított ismeretlen tettes ellen.