Az okra az Egyesült Államok déli részén, a Karibi-térségben, továbbá az észak-afrikai és dél-ázsiai konyhában kedvelt alapanyag, melyet már az ókori egyiptomiak is termesztettek. Amerikába a rabszolgaszállító hajókkal együtt érkezett, és a kedvező éghajlati viszonyoknak köszönhetően meghonosodott. Nálunk elsősorban ázsiai élelmiszerboltokban, esetleg nagyobb piacokon vagy fagyasztott formában kapható.

Érdemes kísérletezni az okrareceptekkel, hiszen a növény tápanyagokban gazdag, azonban csak csekély mennyiségű zsírt és szénhidrátot tartalmaz, így a diétákba is nagyszerűen beilleszthető.

Az okra egészségügyi előnyei

Az okra kiváló K1- és C-vitamin-forrás. Előbbi a csontképzésben és a véralvadásban játszott szerepéről ismert, a csontritkulás megelőzése, valamint a csontok erősítése és csonttörések megelőzése szempontjából fontos.

Az okra antioxidánsokat is tartalmaz, főleg polifenolokat és flavonoidokat, ami azért nagyon fontos, mert ezek megvédenek minket a szabad gyökök okozta károsodásoktól. A polifenolokban gazdag étrend javítja a szív egészségét azáltal, hogy csökkenti a vérrögképződés és oxidatív károsodás kockázatát, valamint az agyműködésre is kedvező hatást gyakorol, ezáltal javítva a memóriát és segítve a tanulási folyamatokat.

A szív egészségéhez az alacsonyan tartott koleszterinszint is hozzájárul. Egy egerekkel végzett kísérletben azt találták, hogy az okraport tartalmazó, de magas zsírtartalmú étrend esetében végül az egerek koleszterinszintje alacsonyabb volt, mint ha okrapor nélkül fogyasztottak volna ugyanolyan magas zsírtartalmú ételeket.

Az okra tartalmaz egy lektin nevű fehérjét is, amely egy laboratóriumi kísérlet során 63%-kal csökkentette a mellráksejtek növekedését, és elpusztította 72%-ukat. Emellett folsavtartalma is hozzájárul rákellenes hatásához.

A kiegyensúlyozott vércukorszint is kulcsfontosságú egészségünk megőrzése szempontjából. Egy kísérletben a cukron és okrán tartott patkányok esetében alacsonyabb vércukorszint-emelkedést tapasztaltak, mint a kontrollcsoportban lévő társaiknál.

Az okra nagyszerű magnéziumforrás, amely az idegrendszer, a szív, az érrendszer, az izmok és a vese megfelelő működéséhez szükséges; felelős a vázizmok működésért; továbbá hozzájárul a mély, pihentető alváshoz is.

okra

Az okra számos egészségügyi előnnyel rendelkezik – fotó: Shutterstock

Az okra igen sokoldalú alapanyag. Főzés során nyálkás anyagot bocsát ki, ezért célszerű savas élelmiszerekkel együtt elkészíteni. Levelei tehetők salátákba, a magokat pedig egyes helyeken pörkölik és kávépótlóként használják. A Közel-Keleten marha- vagy bárányhússal főzik össze, Indiában szószokhoz adják, de leveseket is lehet sűríteni vele. Bulgáriában a lecsóhoz hasonló ételt készítenek belőle. Vegetáriánusok húspótlóként is fogyaszthatják.

Rosttartalmának köszönhetően a népi gyógyászatban bél- és emésztőszervrendszeri problémákra alkalmazzák, valamint tüdőgyulladás és torokfájás kezelésére.

Az okra termesztése

Kifejezetten kedveli a meleget, melegben csírázik, és a palánta a nyári meleg beköszönte után kezdi meg robbanásszerű fejlődését. A nyár elmúltával fejlődése és virágzása lassul, megszűnik, az első fagyok elviszik a növényt.

Szaporítására kétféle módszer is van, a vetés és a palántázás. Palántáját a paprikával érdemes nevelni. Ehhez április elején vessük el a magját, melynek csírázásáig körülbelül két hétre lesz szükség. A palántákat a kiültetés előtt 8-10 nappal edzéssel, gyakori szellőztetéssel szoktassuk hozzá a kinti hőmérséklethez és fényhez. A palántánál legyünk nagyon óvatosak, hogy ne sérühessenek meg a gyökerei. A palántákat 45-55 cm sor- és 35-45 cm-es tőtávolságra ültessük, majd alaposan öntözzük be.

Ha magvetéssel szeretnék szaporítani, és kihagynánk a palántázást, azt május közepén érdemes megtenni. A magját állandó helyére kell vetni, mert az átültetést nehezen viseli. A május végén elvetett magok június elején kelnek ki. Az okra magjait 50 cm körüli sortávolságra és 3-4 cm-es tőtávolságra ültessük. A magokat 2-4 cm mélyre szórjuk, és csak akkor állítsuk be a tőtávolságokat, amikor a kis növény már eléri az 5 leveles állapotát.

Az okra nem igényel túl sok figyelmet, azonban az öntözés és a gyomtalanító kapálás nagyon fontos számára. A hüvelyeket fiatal, puha állapotban érdemes leszedni, melyek 2,5-10 cm nagyságúak lehetnek. Ekkor a legfinomabb; ez általában a virágzás után 4-6 nappal történik meg. Érdemes ilyenkor folyamatosan szedni, hiszen minél öregebb a termés, annál kevésbé fogyasztható.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock