A karácsony legfontosabb szimbólumai a karácsonyfa és az adventi koszorú. De rajtuk kívül egyre több dekoráció kap helyet az otthonainkban, a számuk pedig évente emelkedik. A karácsonyi kopogtatók nagyon sok ajtón kapnak helyet, és sokan kedvelték meg az úgynevezett manófát, vagy grincsfát is, amelyet általában már jóval az ünnep előtt elkészítenek, vagy megvásárolnak. Így, hiába csupán három nap a karácsony, ha korán kezdjük a dekorálást, kicsit tovább örülhetünk az ünnepi hangulatnak. De vajon mit is jelképez pontosan a grincsfa?
Ez a grincsfa története
A grincsfa vagy más néven a manófa, Amerikából származik. A névadója pedig nem más, mint a Grincs. Theodor Seuss Geisel német származású amerikai író, karikaturista 1957-ben írta meg gyermekeknek szánt képeskönyvét, a Grincset, melyből film is készült. Ez óriási népszerűséget hozott a történetnek.
A grincsfa remek dekoráció lehet karácsonykor. Elkészítése is igazán egyszerű. Fotó: Shutterstock
Grincs egy zöld színű, szőrös lény, aki utálja a karácsonyt. De ha megismerjük az okait, akkor rájövünk, hogy a valóságban nem is olyan szőrös a szíve ennek a kívül-belül szőrös lénynek. Grincsnek ugyanis semmi baja a karácsonnyal, az őt bántó emberekkel viszont annál több.
Mivel a külseje eltér a kisváros többi lakójáétól, elüldözik a közösségből. Szerencsére van egy kislány a városkában, akinek sikerül rábeszélnie az ünneplésre. A történet már majdnem jóra fordulna, amikor a városka polgármestere egy borotvát ajándékoz Grincsnek, aki ezen annyira felháborodik, hogy ellopja a lakóktól a karácsonyt.
Ellopja az összes karácsonyfát, karácsonyi dekorációt és persze az ajándékokat is. De a városka lakói nem adják fel, hiszen tudják, a karácsony nem a külsőségekben, hanem a szívükben él, így ők karácsonyoznak és ünnepelnek tovább. Ettől a szőrös szívű Grincs is meghatódik, és mindenkit meghív egy nagy, közös, karácsonyi ünneplésre a barlangjába.
A grincsfa önálló életre kelt a történetből. A manófa, vagy grincsfa egy megkötözött fenyőt szimbolizál. Grincs ugyanis nem tudta betenni a zsákjába a sok karácsonyfát, így összekötözte azokat. A grincsfa sokak szerint az elfogadás jelképe. Azt jelképezi, hogy attól, hogy valakinek vagy valaminek más a kinézete, mint amit megszoktunk, még nem szabad bántani és kiközösíteni.
A grincsfa üzenete tehát igazán szép. Nem csoda, hogy a legtöbb otthonban a bejáratnál kap helyet, hiszen igazán látványos a kinézete. Leginkább örökzöldből, főként zanótból készül, és szalagokkal, termésekkel díszíthetjük.
Készíts gyorsan és egyszerűen grincsfát, seprűzanótból
A leggyakrabban a karácsonyi grincsfa zanótból készül, de készülhet fenyőágakból, vagy egyéb örökzöldekből is. Szükség lesz hozzá egy kaspóra, oázisra, zanótra vagy fenyőágakra, vékony kötözőre vagy drótra, ragasztóra, ragasztópisztolyra és díszekre.
1. Először áztassuk vízbe be az oázist minimum negyed órára, míg teljesen meg nem szívja magát. Ezután vágjuk méretre, majd helyezzük be a kasóba úgy, hogy ne mozogjon benne.
2. A zanótot az oázis közepén helyezzük el úgy, hogy kissé döntsük meg a szálakat. Ha dúsabb hatást szeretnénk elérni, akkor használjunk mellé kiegészítésként fenyőágakat is, amelyekkel a rögzített zanótot kell körberakni.
3. Ahhoz, hogy a manófa elérje a jellegzetes, lekonyuló alakját, drótra lesz szükség, amelyet körbe kell tekerni, alulról felfelé haladva. A zanót tetejéhez, vagyis a grincsfa csúcsához közeledve egyre sűrűbben tekerjük be dróttal, mert így lesz könnyű meghajlítani a legvégét. Azért, hogy ne látszódjon a drót, selyemszalagot szokás köré kötni.
4. Ezután kerül sor a grincsfa díszítésére. Érdemes sokféle, kisebb méretű díszt használni, de mindenkinek az ízlésére van bízva, hogy milyen lesz a manófája.
Így legyen zanót a kertedben
A zanót bokrosan elterülő cserje, amely sárga vagy bíbor rózsaszín pillangós virágaival díszíti kertünket. Gondozása nem bonyolult. A zanótfélék közé tartozik a nálunk is nagyon népszerű seprűzanót is. Neve onnan származik, hogy régen vesszőiből seprűt fontak. A seprűzanót szürkés-zöld, hosszú vesszejű, évelő cserje. Levelei aprók, sárga, illatos virágai a vesszők teljes hosszában, májusban és júniusban nyílnak.
A zanótból gyönyörű grincsfát lehet készíteni karácsonyra. Fotó: Shutterstock
A zanót kedveli a napos helyeket, kedvence a savanyú talaj, de meszes talaj esetén sajnos nem marad meg. Fontos, hogy mérsékelten öntözzük, soha ne álljon pangó vízben, és legyen jó vízáteresztő a talaja. Tápanyag-utánpótlásra kevésbé van szüksége. Takarással a szabadban is teleltethető.
Fontos, hogy elvirágzás után egy fiatalító metszéssel bővebb virágzásra sarkalljuk. Ilyenkor a felére kell visszavágni a fiatalabb vesszőket, az idősebb, fás részeket azonban ne vágjuk vissza. Viszont a beteg, sérült ágaktól a metszés során bátran szabadítsuk meg. A zanótot lehet magról szaporítani, de nyáron dugványozással gyökereztethető. Nagyon rosszul tűri az átültetést, ezért érdemes konténerbe ültetve nevelni.
Mindenkinek gyönyörű karácsonyi dekorációt kívánunk!