Környezetvédők már egy ideje tervezik, hogy a teljes fajt kiirtják a szigetről, most pedig már arról is van elképzelésük, hogy hogyan tennék ezt.

A Marion-sziget a Dél-afrikai Köztársasághoz tartozó lakatlan, vulkáni eredetű földdarab, amelyen több millió tengeri madár fészkel, köztük négy pingvinfaj, a világ vándoralbatroszainak negyede és számos másik veszélyeztetett madárfaj. Az egereket a 19. században véletlenül hurcolták be fókavadászok, és azóta nagyon elszaporodtak.


Mivel valószínűleg az egerek a Marion-sziget első emlős ragadozói, a madarak nem tudják, hogyan kell védekezni ellenük, ezért előfordul, hogy mozdulatlanul ülnek, amíg az egerek a húsukból esznek.

Becslések szerint jelenleg kb. 1 millió egér lehet a Marion-szigeten, és bár jellemzően gerinctelen állatokkal táplálkoznak, de már a szigeten élő mintegy 30 madárfaj példányait is elkezdték pusztítani. A környezetvédők úgy vélik, ha nem tesznek semmit, 50-100 éven belül 19 madárfaj tűnhet el a szigetről az egerek miatt. Ezért a Dél-afrikai Köztársaság kormánya a BirdLife természetvédelmi szervezettel együtt 29 millió dollárt próbál összegyűjteni ennek megakadályozására.

albatrosz

Az egerek már a szigeten élő 30 madárfaj példányait is elkezdték pusztítani – fotó: Shutterstock

Az elképzelés szerint 2027-ben 600 tonnányi mérgezett csalétket fognak dobni helikopterekből a szigetre. Az akcióra télen szeretnének sort keríteni, hiszen az egerek számára ilyenkor elérhető a legkevesebb élelem, így valószínűbb, hogy elfogyasztják a mérgezett eleséget. A projekt sikeréhez arra van szükség, hogy minden egyes rágcsáló elpusztuljon, ugyanis ha csak egy nemzőképes pár életben marad, újranépesíthetik a szigetet.

1948-ban a kutatók e célból 5 macskát vittek a szigetre, azonban ezek utódai elvadultak, és az egerek mellett a madarakat is elkezdték pusztítani. 1970-re a macskák már évente 500 ezer madárral végeztek, míg végül 1991-ben sikerült eltüntetni őket a szigetről.

Forrás: 24.hu

Indexkép: Shutterstock