A ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő egy ősi kínai fa, legyezőszerű leveleivel igen egyedi megjelenésű növény, amit gyakran ültetnek díszfaként Magyarországon is. Az egyik leghosszabb életű fa, ezeréves példányai is ismertek.

Gyógynövényként az agy egészségének javítására és különféle betegségek kezelésére használják. Az étrend-kiegészítők jellemzően a növény leveleiből származó kivonatokat tartalmazzák, de a hagyományos kínai orvoslásban a ginkgo biloba magvait is szokták használni.

A ginkgo biloba jótékony hatásai

A hagyományos gyógyászatban elsősorban légúti, valamint szív- és érrendszeri betegségek esetén alkalmazzák; a kínai gyógyászatban tüdőproblémák, húgyhólyagfertőzések és alkoholfogyasztás miatti problémák kezelésére ajánlják. A terápiás hatását bioaktív vegyületeinek tulajdonítják, amelyek főként terpenoidokból, flavonoidokból, polifenolokból és szerves savakból állnak.

2022-ben egy átfogó, 14 klinikai vizsgálatot áttekintő tanulmány vizsgálta a ginkgo hatását az öregedési folyamatokra. A ginkgo többféle antioxidánst, flavonoidot tartalmaz, amelyek védelmet nyújthatnak az öregedéssel kapcsolatos problémákkal szemben, például a demencia ellen azáltal, hogy javítják az agy vérellátását.

A legtöbb krónikus betegség összefügg az oxidatív stresszel és a gyulladásos folyamatokkal – a ginkgo biloba magas antioxidáns-tartalmának köszönhetően kiegészítő gyógyszer lehet e betegségek esetén, illetve hatékony lehet ezek megelőzésében.


Egyes tanulmányok szerint a ginkgo biloba hasznos lehet a szorongás tüneteinek enyhítésében is. Egy kísérlet során azoknál, akik naponta 480 mg ginkgo bilobát szedtek, 45%-kal jobban csökkentek a szorongásos tünetek, mint azoknál, akik placebót kaptak.

A ginkgo biloba segíthet a zöld hályog és más szembetegségek kezelésében is, szintén antioxidáns-tartalmának köszönhetően, valamint azért, mert javítja a vérkeringést, segíti a szemben található erek működését, így azok vérellátását is. Csökkenti a retina degenerációját, és bizonyítékok vannak arra is, hogy javítja a színlátást a diabéteszes retinopátiában szenvedő betegeknél.

Mikor nem javasolt az alkalmazása?

A ginkgo biloba a következő mellékhatásokat válthatja ki: allergiás bőrreakciók, hasmenés, emésztési problémák, szédülés, fejfájás, izomgyengeség és hányinger.

Mivel befolyásolhatja a véralvadást, nem használhatják vérzési rendellenességben szenvedők vagy olyanok, akik olyan gyógyszereket vagy kiegészítőket szednek, amelyek befolyásolják a véralvadást, például warfarint, aszpirint, fokhagymát, E-vitamint és nem szteroid gyulladáscsökkentőket.

Várandós és szoptató kismamák nem szedhetik.

Az epilepsziában vagy cukorbetegségben szenvedőknek csak orvosi felügyelet mellett javasolt a használata.

ginkgo biloba

Az étrend-kiegészítők jellemzően a növény leveleiből származó kivonatokat tartalmazzák – fotó: Shutterstock

A ginkgo biloba szedése előtt érdemes konzultálni kezelőorvossal vagy gyógyszerésszel, mivel e gyógynövény számos anyaggal kölcsönhatásba léphet:

• Antidepresszánsok, köztük a Prozac (fluoxetin) és a Tofranil (imipramin) – csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek a hatékonyságát
• Antikoagulánsok (csökkentheti a véralvadást, és növelheti a vérzés kockázatát)
• Cukorbetegség elleni gyógyszerek (módosíthatja a szervezet reakcióját ezekre a gyógyszerekre)
• Ibuprofen (fokozott vérzésveszély)
• Statinok, köztük a Zocor és a Lipitor Xanax (alprazolam) – csökkentheti ennek a gyógyszernek a hatékonyságát

Mivel a levélben ginkgolsav is található, amelynek allergizáló és toxikus hatásai is lehetnek, nem ajánlott teát főzni belőle.

A ginkgo egy ginkgotoxin nevű vegyületet is tartalmaz, mely a legnagyobb mennyiségben a ginkgodióban található, de kis mennyiségben a levelekben is jelen van, ezért biztonságosabb megoldás, ha ginkgokivonatot tartalmazó étrend-kiegészítőt választunk.

A ginkgo bilobáról érdemes elolvasni alábbi cikkeinket is:

A fa, ami túléli a tűzvészt, a földrengést és az atombombát is

Ezt a 860 éves ginkgofát minden évben tízezrek akarják látni +VIDEÓ

Forrás: divany.hu

Indexkép: Pixabay