Hirdetés
Fórum
- Milyen traktort érdemes venni? új
- Őszi mély és középmély szántás vagy forgatás nélkül művelni??? új
- Offtopic / Kocsma (chat minden egyéb része) új
- Gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítése, létesítése új
- Diófa betegségének megállapítása, kezelése új
- AKG támogatás új
- Portálfejlesztés / Gépház / Fórum használat új
- Mi lesz veled mezőgazdaság! új
- Agrártámogatások kifizetése új
- RS-09 eszközhordozó új
Cikkajánló
Sajtóközlemény
1752 hozzászólás
olvasva a jogszabályt, az sem világos, hogy mikor, melyik kultőrában kell teljesítenia gyakorlatot? tárgyévől beszél, de az mit jelent? 2023 jan 1 - dec 31? vagy a most lábon álló, az egységes kérelemben az adott táblán megjelölt kultúrában?
tehát ha december 28án kiszórok karbamidot, és aznap beszántom arra a táblára, amin most kukorica lesz, akkor az oké? annak a karbamidnak semmi köze nem lesz se amostani kukoricához, se a következőhöz, ez így oké?
vagy azt a akrbamidot a mostani lábon álló kultúra elé kellett volna kiszórnom, és itt kellett volna hasznosulnia?
szóval azért van változás a NAK-os anyaghoz képest, nem is kicsi.
NAK ezt mondta a karbamidról:
ezzel szemben a jogszabályban ez van:
"(2) A gyakorlat6 keretében karbamid műtrágya kizárólag úgy juttatható ki, hogy azt azonnal bedolgozzák, illetve folyékony karbamid műtrágya esetén az azonnali bedolgozás mellett inhibitort is alkalmaznak a kijuttatás során."
tehát a folyékony karbamidot is be kell dolgozni, be kell forgatni, be kell szántani, a nitrozol és limus kapufa. kurvára nem erről volt szó!
Válasz kukaccsosz #694. hozzászólásáraKöszönöm a válaszodat.
Válasz mexikó #693. hozzászólásáraBocs, A1 és A6 mellé NEM választható!
Válasz Kémlelő #692. hozzászólásáraIgen, de én az AÖP-ben ezt választom, a nem termelőt.
Ha vállalom a tarló meghagyását február 28-ig,akkor nincs szervestrágya beforgatás?
Mit jelent a talajtakarás?, szalma lezúzva, szétfújva gabona aratás után?
Válasz mexikó #693. hozzászólásáraA9 vállalás :2 pont, ha mellette glifó mentes leszel, valamint A1 és A6 ponttal együtt választható.
Válasz mexikó #693. hozzászólására15/2023 AM rendelet 1.sz. Melléklet szerint 2 pont.
Sziasztok!
Kérelem beadásánál a forgatás nélküli talajművelést választanám.Úgy tudom,hogy a terület 50%-án kell vállalni és 2 pont jár érte.Most néztem a nak videóját és ott 1pontot mondtak.
Most mi a helyes?Tudnátok segíteni?Mire kell figyelnem,ha ezt választanám?
Köszönöm előre is.
Válasz Manfanatics1 #666. hozzászólásáraNem kötelező.
Választható, mint az AKG.
Holnap hány órakor kezd Madarász István HAJDÚBÖSZÖRMÉNY-ben?
Válasz Manfanatics1 #663. hozzászólásáraAzért, mert az idei évtől a pih01 kód azt jelenti, hogy ott fekete parlag van (nincs növényborítottság), viszont az nplfa parlagnál kötelező a talajtakarás.
Válasz barazdabetyar. #681. hozzászólásáraAz idei évben a mentesség miatt tudsz jelölni a tábláidra NPLFA (nem termelő tájképi elem) parlagot, kivéve, ha kukorica, vagy szója van benne. Ezzel tudod teljesíteni a HMKÁ 8-at.
Válasz szgyuri82 #684. hozzászólásáraIgen, ha törlöd a szerkesztés alatt állót, akkor az eredeti megszemélyesített kérelem fog újból megjelenni.
Válasz szgyuri82 #686. hozzászólásáraEzt az üzenetet mindenki kapja, mert 0 tolorencia van.
Amalgerolt használ valaki AÖP-ben? Milyen dózis az előírás?
Válasz Anyuska #685. hozzászólására
"A(z) 2. sorszámú táblája esetén a 2023. évi megszemélyesített táblaterület eltér az érintett táblához tartozó 2022. évi igényelt területtől. Kérjük, hogy vizsgálja felül az idei igénylési adatait (táblarajzát) és a valóságnak megfelelően adja meg."
Nem csak a kettesnél, hanem az összesnél hozza ezt a szöveget.
Amikor be lett adva az igénylés, akkor a shape file fel lett töltve. De bizonyos tábláknál kilógott a támogatható területből és le lett vágatva a kilógó terület. Mivel én most elrontottam a tábla rajzot, így már a tavaly beadott sarokpontok nem biztos, hogy az idei rajzban ugyan ott lesznek. Erre valami ötlet? Most is betöltöttem a shape file-t viszont most a darabolást nem írja ki.
Válasz szgyuri82 #684. hozzászólásáraSzerintem csak a rontott tábla rajzát töröld.
Sziasztok!
Buta kérdésem lenne. Ha elrontottam egy akg-s tábla rajzot a kérelemben és rá is mentettem balszerencsémre, akkor a szerkesztés alatt álló kérelem törlését választom a kezdő felületen, tudok az eredeti kérelemmel újat kezdeni?
Válasz Manfanatics1 #682. hozzászólásáraNem évelő.Búza,árpa,kukoricaszár bálázható.
Válasz barazdabetyar. #680. hozzászólásáraHa évelőről beszélünk akkor:
"A gyakorlat1-et a mezőgazdasági termelő évelő szántóföldi növénykultúrák esetében a betakarítást követő tarlófennhagyással teljesíti."
Ez hogyan orvosolható?
24340 Ön a kérelem adatai alapján nem teljesíti a feltételesség kapcsán a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó előírását (HMKÁ 8). A mezőgazdasági üzem egységes kérelem rendelet szerinti szántóterületének legalább 4%-át nem termelési célú területeknek és tájképi elemeknek - beleértve a parlagon hagyott területet is - kell borítania VAGY legalább 7%-át nem termelési célú területeknek és tájképi elemeknek - beleértve a parlagon hagyott területet is - növényvédő szerek használata nélkül termesztett köztes növénykultúrának vagy nitrogénmegkötő növényeknek kell borítania, azzal, hogy a szántóterület 3%-ának parlagon hagyott területnek vagy nem termelési célú tájképi elemnek kell lennie. Amennyiben az előírás megsértését a feltételesség kapcsán lefolytatott ellenőrzés is megerősíti, a meg nem felelés szándékosságként kerül értékelésre!
25534 Figyelem! A kérelem adatai alapján a feltételesség kapcsán a HMKÁ 8-ban meghatározott nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó előírásnak nem tett eleget. A kérelem adatai alapján egy esetleges ellenőrzés eredményeként jogkövetkezményként támogatás elvonásra számíthat.
25500 Figyelem! A 2023. évben a hasznosítási kódtárban megjelölt szántóföldi élelmiszer célú növénnyel hasznosított tábla esetében jelölhető, hogy parlagként kerüljön figyelembevételre a feltételesség nem termelő tájképi elemek és területek minimális aránya (HMKÁ 8) követelmény kapcsán (kivétel: AÖP nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó vállalás esetén)!
25501 Figyelem! A 2023. évben a feltételesség vetésváltásra vonatkozó követelményét nem kell alkalmazni, kivéve az önmaguk után nem termeszthető növénykultúrák esetén (burgonya, napraforgó, káposztarepce, szójabab, cukorrépa, olajtök és dinnye)!
Ha vállalom a tarló fent hagyását február 28-ig,attól a szalma lebálázható?
Válasz GREVEN #662. hozzászólásáraParlagot éjszaka megszórod egy kis fűmag keverékkel.Lesz jó eladó szénád.
Válasz Gatti #664. hozzászólásáraJól teszed, szerintem szopatás az egész AÖP, én is ki fogom hagyni szerintem! De ha így haladunk még a támogatás igénylést is hamarosan! Hagy legyen az eus pénz a "rászoruló kicsiké" tudod az 500 meg 50.000 hekis kisgazdáké!
Válasz Anyuska #676. hozzászólásáraAgrotechnika beszúrása, és ott lesz.
Segitséget szeretnék kérni! A nem termelő tájéképeket, hogyan lehet berajzolni? Pl. Adott egy repce föld, és körben füves-cserjés mezsgye van, kb. 2 Ha. Akár mit csinálok nem jó!
Válasz kukaccsosz #673. hozzászólásáraPlusz még a talajtakarást is, ahol konkrétan le van írva, hogy az évelő kultúra betakarításával eleget tesz az ember a vállalásnak.
Vagy ott van a nem termelő tájképi elemek vállalás oda is jó pl a lucerna.
Szerintetek szántónál a forgatás nélküli talajművelés vállalása mennyire teljesíthető? Úgy értelmezem hogy szűkített növ.védőszerlistából lehet felhasználni szereket, és karbamid műtrágya gyakorlat teljesítése kizáró ok.
Válasz Balazs8811 #672. hozzászólásáraTudod választani a tábla méret korlátot, méhekre veszélyes szerek tilalmát és a novenykondicionalo használatot.
Válasz Manfanatics1 #671. hozzászólásáraHát akkor nem jó a rendszerük.Vagy én vagyok hülye hozzá.
Nem is értem lucernában ,herében ha akarnám se tudnák bevállalni a szántón Aöp programból.
Válasz Balazs8811 #670. hozzászólásáraSzerintem ez hülyeség.
Az egységes kérelemben ezeket a hasznosításokat szántóföldi növényeknek veszi a rendszer. Ha akarnál sem tudnál gyepes aöpöt vállalni ezekre a területekre csak szántósat, mert a rendszer csak ezt engedi.
"Fontos kérdés az állandó gyepek és ideiglenes gyepek viselkedésének tisztázása az AÖP-ben. Ha olyan szálastakarmányról beszélünk, amelyek évelők (pl. lucerna, herefélék, fűfélék, keverékek), ezek ideiglenes gyepnek fognak minősülni, és az AÖP-ben ezekre nem a szántós, hanem a gyepes gyakorlatot kell választani."
Egységes kérelemben a szántóhoz veszi,hogyan tudnám a gyepekhez?
Válasz GREVEN #662. hozzászólásáraÉs én még a szerencsések közé tartozom, mert jó a szaktanácsadói lehetőségem , küldi a friss híreket , ezeket is abból másoltam ide , a közlönyt csatolmányként kűldte , na abban van napokra elég olvasnivaló , a lényeget hoztam hirtelenjében .
Válasz Zoli1437 #667. hozzászólásáraKidobásig lefagyott. Azóta működik.
Csak nálam akadozik az egységes kérelem felülete (még kilépni sem tudok) vagy másnál is?
A permetezési naplónál ugyan ez a szívás volt.
Válasz Balazs8811 #665. hozzászólásáraIgen.
Többségben legelőim vannak ,de van egy 6 hektár lucernám is.
Aöp -ben a legelőn a szakaszos legeltetést választom.
A szántón is most kötelezőn be kell lépnem az Aöp programba?
Válasz GREVEN #662. hozzászólásáraÉn éppen ezért egyelőre kihagyom ezt a támogatási rendszert. Marad a saps és az újra elosztó támogatás. Aztán a jövőben majd kiderül érdemes e vele foglalkozni.
Sziasztok!
Tudna esetleg abban valaki segíteni, hogy ha AÖP-ben szántóra a nem termelő tájképi elemeket választom, akkor a parlag területre miért nem tudom a táblaszintű PARLAG NPLFA-t kiválasztani?
Lucernánál viszont engedi a nitrogénmegkötő NPLFA-t.
Válasz Zoli 63 #659. hozzászólásáraMeg van ám bonyolítva. Ember legyen a talpán aki ebbe nem hibázik idén. Termesszünk, de ne is. Zöldítsünk,de ne is. Lehet is meg nem is.
A legszebb az idei évben az lesz, hogy a parlagot már csak zúzni meg kaszálni lehet. Gyönyörűek lesznek az arasznyi virágzó parlagfüvek majd és az ég világon semmit se lehet kezdeni vele.
Innen hoztam >>> M A G YA R K Ö Z L Ö N Y • 2023. évi 58. szám ----- " 4. Ellenőrzés
5. § (1) A választott gyakorlatok teljesítésének ellenőrzését a Kincstár a bejelentett, Egységes kérelem rendelet szerinti
agrotechnikai műveletek és az e rendeletben rögzített esetekben a gazdálkodási napló alapján végzi el.
(2) Ha a mezőgazdasági termelő a gazdálkodási naplót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban:
NÉBIH) e célból létrehozott felületén elektronikusan vezeti, akkor a Kincstár részére a NÉBIH szolgáltatja
a gazdálkodási naplóban szereplő adatokat.
(3) Ha az ellenőrzés során megállapított adatok eltérnek az agrotechnikai műveletben, egységes kérelemben rögzített
adatoktól vagy gazdálkodási napló adataitól, illetve az ellenőrzés olyan hibát tár fel, amely az agrotechnikai
műveletben, egységes kérelemben rögzített adatok vagy a gazdálkodási napló adatai alapján nem volt
megállapítható, az ellenőrzés adatait kell figyelembe venni a támogathatóság és a támogatási összeg megállapítása
során.
(4) Ha egy választott gyakorlat olyan elemeket is tartalmaz, amelyeket be kell jelenteni az egységes kérelemben,
az egységes kérelemben szereplő adatok hibája vagy hiányossága nem pótolható és nem javítható ki
az agrotechnikai műveletben rögzített adatoknak vagy a gazdálkodási napló adatainak figyelembevételével.
M A G YA R K Ö Z L Ö N Y • 2023. évi 58. szám 2259
(5) Ha az adminisztratív, illetve helyszíni ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy a gyakorlattal érintett terület eltér
az egységes kérelemben bejelentett területtől, az ellenőrzés eredménye szerinti területet kell a gyakorlat teljesítése
szempontjából figyelembe venni.
5. Támogatás igénybevételét kizáró feltétel
6. § A mezőgazdasági termelő nem jogosult támogatásra
a) azon földterület vonatkozásában, amely tekintetében alaptámogatásra nem jogosult,
b) ha az adminisztratív, illetve helyszíni ellenőrzés keretében megállapításra kerül, hogy
ba) a mezőgazdasági termelő a tárgyévben nem vezette a gazdálkodási naplót,
bb) a mezőgazdasági termelő nem teljesítette a mezőgazdasági üzem teljes területére – ide nem értve
a gyakorlat teljesítése alól mentesített területet – kiterjedően minden földhasználati kategóriában
legalább 2 pont értékű gyakorlatot, vagy
bc) a támogatással érintett területen olyan növénykultúra van, amellyel nem teljesül a választott
gyakorlat, vagy nem felel meg a választott gyakorlat földhasználati kategóriájának. "
" Kérdések és válaszok – Madarász István
Az alábbi összefoglalót frissítjük.
1. Mi van akkor, ha a jogszabálytervezetben említett minimum 2 helyett 4 pontot vállal a termelő, de a 4 pontból csak kettőt teljesít? Van-e következménye?
Nincs. A Kincstár a 2 pont (fölhasználatai kategóriánként) teljesülését fogja vizsgálni.
2. Milyen jogkövetkezményekkel lehet számolni?
Mindent vagy semmit elvére épül az AÖP. Ha valamelyik földhasználati kategóriában nem teljesíti a termelő a 2 pontot, akkor nem csak az a földhasználati kategória esik el a támogatástól, hanem a többi terület is. Van kivétel: ha olyan földhasználati kategóriában nem teljesül a 2 pont, amire nem volt kötelező vállalni (pl. küszöbérték alatti méretkategóriában lévő területek) vagy a Natura 2000 gyepterületek. Illetve speciális az, amikor olyan szántós gyakorlatot választ, amikor a szántó 50 százalékában kell teljesülnie pl. egy forgatás nélküli művelésnek. Ha például 80 %-ot vállal a termelő, de az derül ki, hogy a 80 % nem sikerült, viszont az 50 százalék teljesül, meglesz a 2 pont.
3. Ugyanaz a tábla részt vehet-e több gyakorlatban? Ha egy táblán többször végzek el egy gyakorlatot, akkor ez ponthalmozódást jelent-e?
Ugyanaz a tábla részt vehet több gyakorlatban is, hiszen pl. ha 2 olyan szántós gyakorlatot választ a termelő, amely az üzem teljes területére vonatkozik (pl. talajtakarás febr. 28-ig, méhbarát növényvédelem), akkor minden szántóterület részt fog venni minden gyakorlatban.
A szántó 50 százalékára vonatkozó gyakorlatokkal is részt lehet venni ugyanazon a táblán, lehet például forgatás nélküli művelés gyakorlatban és mikrobiológiai készítmények kijuttatása gyakorlatban is ugyanaz a tábla.
A második kérdésre viszont nem a válasz. Ha ugyanazon a táblán juttatok ki talajkondicionálót tavasszal és ősszel is, akkor az a tábla egyszer szerepel, tehát egyszer kapható meg érte a pont.
4. Az egy éves vállalás és teljesítés mit jelent?
Január 1-től december 31-ig tartó időszakot nézünk, és táblára vonatkozik, nem növénykultúrára.
5. A 2022 őszén elvetett őszi kalászos alá kijuttatott mikrobiológiai készítmény a 2023-as AÖP kérelemben szerepelhet-e?
Nem. Nem az számít, hogy a növénykultúra az idei évben főnövény, hanem az, hogy az a tábla, amire vállalta a termelő a gyakorlatot, az 2022-ben kapta meg ezt a kezelést.
6. 12 százalék feletti lejtésű területek lehatárolása hogyan valósul meg?
A szója és repce termesztése hogyan valósulhat meg ezeken a területeken?
A MEPAR-ban és a kérelemben minden termelő látni fogja, hogy a tábláin a 12 százalékos vagy a 17 százalékos lejtő bármelyikével érintett-e a terület. Az, hogy egy ilyen tábla érintett bármelyikkel, még nem jelenti azt, hogy a tábla az egész tábla 12 százalék feletti lejtős besorolású, azon múlik, hogy mennyire fed rá a táblára egy ilyen fedvény.
2 hektárnál kisebb táblák esetében az 50 százalékos szabály az irányadó.
A szója és a repce termeszthetősége: ha a sortávolság kevesebb, mint 24 cm, sem a repce sem a szója nem jelenthet problémát.
7. A teljes szántó- vagy ültetvény területen be kell-e tartani a karbamidos szabályt, vagy csak azon az 5 százalékon, amely a gyakorlat teljesítéséhez szükséges?
Minden olyan táblán, be kell tartani ezeket a határérétkeket, amelyeken karbamid tartalmú műtrágyát juttat ki a termelő.
8. A készítmények kijuttatása már megtörtént. Elismertethetőek-e ezek az idén az AÖP-ben?
Az egységes kérelem benyújtása előtt már sok esetben elvégezte a termelő egyes készítmények kijuttatását, és azoknak a bejelentése már bőven túl van a 15 napos agrotechnikai bejelentés határidején a fizikai megvalósuláshoz képest. De ez nem probléma, mert minden olyan műveletet, amit január 1. óta végeztek el a területen és az AÖP szempontjából releváns, be fogják tudni nyújtani az EK-ben.
9. Szőlőültetvény esetén minden 2. sorközt természetes gyomflóra borít. Elég lehet-e ez az AÖP-ben?
A természetes gyomflóra rendben van, mert ez évelő növényes talajtakarásnak minősül. Nem muszáj telepített növénynek lennie, a spontán füvesedés is elfogadható. Viszont azért nem fogadható el ebben az esetben, mert minden 2. sorközben van csak takarás, ez így nem elég.
10. Zárt termesztőberendezésben, zöldségtermesztés esetén 12 hektáros üvegház is választhat AÖP előírást?
Igen, bejöhet zárt termesztőberendezés is az AÖP-be, feltéve, hogy alaptámogatásra (BISS) jogosult területről van szó, és talajkapcsolattal történik a termesztés, nem pedig mesterséges termesztőedényekben.
11. Az AKG és AÖP hogyan illeszthető össze?
A magyar AÖP modell kidolgozásakor alapelv volt, hogy mindenki bejöhessen a programba, és minél több támogatást ki lehessen fizetni, ne legyen kizáró ok az AKG és az ÖKO az AÖP-ben. Arra kell figyelni, hogy ugyanazzal a gyakorlattal nem lehet teljesíteni mindkét program előírásait.
Pl. zöldtrágyanövény termesztése AKG-ban nem számolható el AÖP-ben talajtakarásként. De részt vehet ezzel a területtel az AÖP-ben pl. mikrobiológiai készítmény használatával.
12. Dobos, tárcsás és alternáló kasza használata. A dobos és tárcsás kasza sincs tiltva az AÖP-ben, de plusz pont nem jár érte?
Önmagában az AÖP-ben való részvétel nem jelenti azt, hogy a gazda ne használhatna megszokott módon tárcsás vagy dobos kaszákat, akkor van jelentősége az alternáló kaszának, és akkor válik kizárólagossá, ha a termelő kifejezetten azt a gyakorlatot választja a gyepeire, ami az alternáló kaszára vonatkozik.
Dolgoznak a KAP Stratégiai Terv első módosításán, ez a gyakorlat bővülni fog várhatóan jövő évtől, és az alternáló kaszák mellett egyéb természet- és környezetbarát kaszálási módokat is tartalmazni fog.
13. Gyep szakaszolt legeltetése esetén, ha egy táblán több 12 napos szakasz van, a legeltetési naplóban az áthajtásokat az aktuális területekkel vezetni kell? Vagy egy tábla esetén akár a 4-8 szakasz teljes területét az összes legeltetési nappal fel lehet tölteni, többszöri forduló esetén akár adott gulya a teljes legeltetési időszakban a táblán maradhat?
Logikus, ha egy 100-150 hektáros tábla esetében a táblán belül alakít ki szakaszokat a termelő. A legeltetési naplóban azt kell vezetni, hogy az ezen a táblán belül kialakított szakaszokon mikor és mennyi állatot legeltet.
Az a lényege a legeltetési naplónak, hogy a 12 napos legeltetési szabály betartását kétséget kizáróan tudja igazolni a termelő utólag, ezért az áthajtásokat kell jelölni, mert ezzel tudja az egyes szakaszok terhelését rögzíteni.
14. Egy állattartással foglalkozó gazdaság több, mint 75%-a állandó legelő. A szántókon kizárólagosan szálastakarmány termesztése zajlik. Ilyen esetben a szántó esetében melyik AÖP előírás választására van lehetőség?
Fontos kérdés az állandó gyepek és ideiglenes gyepek viselkedésének tisztázása az AÖP-ben. Ha olyan szálastakarmányról beszélünk, amelyek évelők (pl. lucerna, herefélék, fűfélék, keverékek), ezek ideiglenes gyepnek fognak minősülni, és az AÖP-ben ezekre nem a szántós, hanem a gyepes gyakorlatot kell választani.
15. A pásztoroló és a szakaszos legeltetés módszertana milyen lesz?
Az adminisztratív ellenőrzés alapja a legeltetési napló, a helyszíni ellenőrzés pedig nem teljes körű, az a kiválasztott mintára korlátozódik. Egy helyszíni ellenőrzés keretében meg fogják tudni ítélni az ellenőrök, hogy egy állatállomány pásztoroló legeltetése megvalósul-e, van-e pásztor az állatokkal, ugyanez vonatkozik a szakaszosra is, ugyanazok a helyszíni ellenőrzési megoldások lesznek, mint eddig. "
" 14. A 2023. támogatási évre vonatkozóan az NPLFA minimális arányára vonatkozó előírás (HMKÁ 8.) vonatkozásában a parlagoltatási kötelezettség kapcsán van lehetőség könnyítésre. A háborús helyzetre, valamint az élelmiszerellátás biztonságára való tekintettel a parlagoltatni tervezett területeken élelmezési célú növénykultúrák (kivéve kukorica és szója) termesztése megengedett. A fenti derogációs lehetőség nem vonatkozik azokra az ügyfelekre, akik agro-ökológiai program (AÖP) keretében a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányára vonatkozó gyakorlatot választják!
15. A 2023. támogatási évben a vetésváltás (HMKÁ 7.) előírásai közül csak az önmaguk után nem termeszthető növényekre vonatkozó korlátozást kell alkalmazni. "
Válasz szöcske76 #656. hozzászólásáraKöszi!
Válasz szöcske76 #656. hozzászólásáraTAR10 kóddal jó lehet a nádas szerű, néha nedves terület nem szeretném kaszálni? Ez nagyobb tábla árokparti része. (fél hektár)
Válasz A vasalás témája #655. hozzászólásáraTAR10 kóddal írd be, akkor lesz AÖP parlag. A PIH01 pedig a sima alap parlag.
Üdv.:
Már gyúrom az Egységes Kérelem felületét.
Eddig is parlagként (PIH01) használt szántómat szeretném parlagként elszámolni a "Nem termelő tájképi elemek és területek alapján", s amikor rajzolni akarok "Új NPLFA területet", ott a táblaszintű parlag nem választható, azt írja rá a súgó: "Bizonylat jelenlegi állapota miatt nem illeszthető be"
Főnövény hasznosítási kódja PIH01
Mi lehet a probléma?
Köszi.
Válasz Vén cigány #651. hozzászólásáraNézd meg, nem-e állandó gyepként van nyilvántartva.
Válasz Ares 826 #645. hozzászólásáraDe csak akkor kell a 3+3 ha a szomszéd is ezt választja.
De akkor ez érvényben van 30 hektár alatt is?