Az Agroinform Portál adatvédelmi szabályzatának Adatfeldolgozókra vonatkozó pontja az Adatfeldolgozók személye kapcsán módosult. A módosított dokumentum ITT érhető el.
Gázolaj árak632 FtBenzin árak614 FtEUR411.69 FtUSD396.2 FtCHF437.45 FtGBP497.51 Ft
Hirdetés
Felhívjuk látogatóink figyelmét, hogy a fórumban tett bejegyzések vonatkozásában az Agroinform.hu
üzemeltetője felelősséget nem vállal. A jogi felelősség, a bejegyzés írót, hozzászólót terheli.
A fórum szabályzatáról további információ itt.
Nem szoktunk kukoricát vetni. Tudom hogy nagy hiba volt belefoglalni a szerződésbe de késő bánat benne van. Azt tudom hogy mi volt az ültetvény telepítés költsége és az jár én úgy gondolom.
Segítség! Felmondták a termőföldhaszonbért 6 év lenne még hátra. Évelő növénnyel van egy része betelepítve. Mezei leltárt hogyan kell számolni ha a z ültetvény egy része már hozott termést és még 5 évig teremne? Szerződések vannak előre 5-6 évre. Csak a telepítés éve követelhető mezei leltár címén?
Válasz #1898. hozzászólásra
A földhivatalnál kellene szerintem érdeklődni hogy ilyenkor mi van.
Határidő után szerintem nem lehet rájelentkezni.
A hivatalban minden dátumnak nyoma kell legyen.
Kifüggesztés, levétel és rájelentkezés napja. Ezekután csak a törvényt kell pontosan értelmezni.
Válasz #1895. hozzászólásra
Üdv. Én ilyen esetben addig visszatartottam a bérleti díjat míg a hagyatéki le nem zárult(főleg több örökös esetén).A bérleti szerződésed pedig él és elővásárlási jogod van.
Ha nincs egyoldalú felmondási lehetőség a tulajdonos részére a szerződésben akkor nincs semmi, megy tovább a dolog csak az örökösök lépnek a tulaj helyébe.
Eladni eladhatják, de csak a haszonbérlettel terhelve.
Ha meghalt az az ember akitől a földet béreltem akkor mit a teendőm:
1. ha az örökös/ök ideadják nekem használatra a földet, de még nem volt hagyatéki tárgyalás
2. az örökös/ök nem akarják nekem adni, inkább el szeretnék adni a földet
Több ilyen eset is felmerült, hogy meghalt akivel 2 éve kötöttem 10 évre, most megkerestem a családot a h.b kifizetéssel kapcsolatban, és megy a vakarózás.
Sziasztok!
Problémám a következő: Szomszéd faluban szerettem volna egy 7 hektáros területet bérelni. A helyi KFT elfogadó nyilatkozatot tett.
A kifüggesztésem dátuma 08.15. Péntek, a levétele 09. 01. Hétfő.
Számolásom szerint 08.30.-án Szombaton le kellett volna járni a kifüggesztésemnek. Magyarázták, hogy 09.01-én mentek dolgozni, így előbb nem tudták levenni a kifüggesztést. Az elfogadó nyilatkozatot is e napon tették. A helyi hivatalban azt mondták, hogy ez így jó és közölték, hogy nagyon sajnálják. 09.01. számításom szerint a 17. nap. Most akkor mi van? Kié lesz majd így a föld? Aki tud adjon tanácsot! Köszönöm!
Szerintem magával a többségi tulajdonnal nem, ebben az esetben ugyan olyan jogokkal rendelkezel mint az ebben a táblában 1/10 akkora területet művelő.
Akik beadták/adják kimérésre azok megegyezhetnek egymás között a sorrendről,hogy ki és hol műveljen, de, ha az államnak is van benne tulajdon része akkor sorsolásnak kell alávetnie magát az érintetteknek.
Osztatlanba bérlek, megosztották egy részét, azok 1/1 lettek új hrsz.-el. Akinek kémérték és eddig is bérleti viszonyban voltam azzal most újra kell kötnöm a hrsz változás miatt, vagy elég csak módosítani.
Továbbá az osztatlan is új hrsz-ot kapott, akkor ott is mind a 16 tulajjal újra kell papíroznom mindent?
Mit kell csinálnom ilyen esetben, illetve, ha valamelyik tulaj elkezd szövegelni, hogy nem akarja módosítani, de még a régi szerződés szerint van 9 gazdasági évem az ő területén?
A kimérés most júliusban történt, gondolom a tavasszal beadott területalapúra ez semmi hatással nincs?!
Válasz #1889. hozzászólásra
ha korábban több mint 3 évig bérelte akkor szerintem annak minősül, A lényeg az hogy több mint 3 évig bérelte a területet vagy sem.
Az hogy a terület közben hány tulajdonost cserélt az nem számít.
Az alábbi kérdéssel fordulok hozzátok! Hogy látjátok?
Egy haszonbérleti szerződés törvényileg megszűnt mivel a föld bérbeadója, - a haszonélvező - egy KFT volt. A törvény eltörölte az effajta haszonélvezetet.
A földterület korábbi bérlője most a tulajdonossal szeretne új földbérleti szerződést kötni.
Ebben az esetben tekinthető e a korábbi bérlő (földforgalmi törvény szerint) "volt haszonbérlő"-nek?
Saját véleményem szerintem nem tekinthető korábbi bérlőnek, mert megváltozik a bérbeadó személye. A bérlő mástól bérelte korábban és mástól szeretné most......
Segítséget szeretnék kérni olyan témában hogy van egy föld osztatlan közös ami 8 HA. Ebből a földből megvettünk 4.5 ha-t. maradt pár tulajdonos akinek minimális meg van egy család akinek TSZ e van azok vettek meg 1-1 ha-t. A TSZ bérli a földet és idén jár le a szerződés... Már ki akarták venni 20 évere ingyen de lett moondva hogy felejtős az üzlet.
na a kérdés az hogy az terület téglalap alaku, ugy néz ki hogy a szántó L alakba és van egy rét van a másik sarkába. Na a szomszédja a földnek én vagyok de az nem játszik szerintem. Most elvileg ha sorba mennék kimérésileg akkor kapnák egy nagy rétet egy kis szántóval ( kb 3 ha rét -1 ha szántó)
De nekem nem kell rét.
Tudok én kezdeni valamit a többségi tulajdonommal? pl hogy megmutatom hogy nekem a föld másik fele kell ahol csak a szántó van?
Válasz #1882. hozzászólásra
A bérletnél van előtte, a vételnél nincs.
Mennyire vannak elszállva felétek a tulajdonosok?
Itt már az jár jobban aki bérbeadja a földet, nem az aki túrja.
Válasz #1880. hozzászólásra
Meg lehet hosszabbítani ha emelsz a díjon akkor is.
Utánanéztem és az előző felvetésem rossz volt mert az állattartótelep nincs a helyben lakó földműves haszonbérlő előtt a rangsorban.
A vételeknél is megelőzi az állattelep a sima bérlőt?
Mennyi állat kell hozzá hogy elvihesse a bérlő elől?
És mi van akkor ha a bérlőnek van még 10 év hátra a szerződésből amit csak közös megegyezéssel lehet felbontani?
Ha a bérlő nem megy le akkor hogyan termel a telep takarmányt a földön?
Előhaszonbérlet amit ebben nem értek a következő....
A tv azt írja, hogy a 46§ (1) a) volt haszonbérlő az első... (ez vagyok én), és ilyen volt nekem már sok, és ki nem kellett függeszteni, hanem bevittem a földhivatalba és átírták... (múlt héten is)
DE a 46 § (3) azt írja, hogy a 46§ a-g pontig (a. pont a volt haszonbérlő) megelőzi helybeli állattartó.... DE könyörgöm senki nem is értesül a hosszabbításról, mert ki sem kell függeszteni a hosszabbítást a volt haszonbérlőnek???!!!, akkor az állattartó hogyan tudna rárepülni a hosszabbítás előtt?
Na, kikotortam a ptk-ból. Ezek szerint tényleg lehet.
Ptk. 6:354. § [A haszonbérlet felmondása]
(1) A határozatlan időre kötött mezőgazdasági haszonbérleti szerződést hat hónapos felmondással a gazdasági év végére lehet megszüntetni. Más dolog vagy jog haszonbérlete esetén a felmondási időre a bérleti szerződés felmondására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(2) A haszonbérbeadó felmondhatja a haszonbérletet akkor is, ha a haszonbérlő felhívás ellenére sem műveli meg a termőföldet, vagy olyan gazdálkodást folytat, amely súlyosan veszélyezteti a termelés eredményességét, a termőföld termőképességét, az állatállományt vagy a felszerelést.
(3) A haszonbérlő örökösei a mezőgazdasági haszonbérletet harminc napon belül a gazdasági év végére akkor is felmondhatják, ha az örökhagyó a gazdasági év végét megelőző hat hónapon belül halt meg. A felmondási időt
a) ha hagyatéki eljárásra nem került sor, az örökhagyó halálától;
b) hagyatéki eljárás esetén a teljes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésének napjától;
c) öröklési per esetén a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének napjától
Én úgy tudom, hogy alap esetben nem lehet felmondani a haszonbérleti szerződést. Meg kéne keresni az eredeti példányt, hátha van benne olyan kitétel, ami alapján mégis felmondható.
Sziasztok. Édesanyám örökölt egy pár hektár földet, a napokban volt a hagyatéki tárgyalás. A föld bérbe van adva 2016-ig, de szeretnénk mi művelni már jövőre. Valahogy fel lehet bontani ilyen esetben a bérleti szerződést? A válaszokat előre is köszönöm.
Nekem azt mondták épp ma a föld hivatalba hogy a haszonálvező adja ki a földet az mindegy hogy milyen haszonélvező, de ha van rajta haszonélvezet akkor a haszonélvezőtől lehet kivenni, nert a tulajdonosok nem adhatják ki, és aláiratni is a haszonélvezővel kell csak ( mert Ő rendelkezhet csak felette )
Van egy idős néni, akivel haszonbérleti szerződést kötnénk, de a fh-ban özvegyi jog van bejegyezve a nevére. Ez esetben én bérelhetem e tőle, mint ha tulajdonos lenne, vagy ez mit jelent pontosan?
Ha igen, akkor mi a folyamat menete (szerződésben, eljárásban van e különbség a tulajdonoshoz képest?)
A haszonélvezeti jog a használatra, bérletre vonatkozik, a tulajdonosok el tudják adni nélküle is, de amig nem mond le a haszonélvezetről, addig nem jegyzik be a földhasználatodat sem.
5056 hozzászólás
Válasz #1905. hozzászólásra
Nem szoktunk kukoricát vetni. Tudom hogy nagy hiba volt belefoglalni a szerződésbe de késő bánat benne van. Azt tudom hogy mi volt az ültetvény telepítés költsége és az jár én úgy gondolom.
Válasz #1904. hozzászólásra
Ezt nagy hiba volt bele venni. Arra nem gondoltatok,hogy akár kukorica is lehet bele vetve?
A szerződésben van egy olyan rész bármelyik fél aug 31-ével felmondhatja.
Válasz #1902. hozzászólásra
Mire hivatkozva mondták fel?
Segítség! Felmondták a termőföldhaszonbért 6 év lenne még hátra. Évelő növénnyel van egy része betelepítve. Mezei leltárt hogyan kell számolni ha a z ültetvény egy része már hozott termést és még 5 évig teremne? Szerződések vannak előre 5-6 évre. Csak a telepítés éve követelhető mezei leltár címén?
Válasz #1900. hozzászólásra
És nem csak érdeklődni lehet ott hanem komolyabban fellépni is,és minél hamarabb.
Válasz #1898. hozzászólásra
A földhivatalnál kellene szerintem érdeklődni hogy ilyenkor mi van.
Határidő után szerintem nem lehet rájelentkezni.
A hivatalban minden dátumnak nyoma kell legyen.
Kifüggesztés, levétel és rájelentkezés napja. Ezekután csak a törvényt kell pontosan értelmezni.
Válasz #1895. hozzászólásra
Üdv. Én ilyen esetben addig visszatartottam a bérleti díjat míg a hagyatéki le nem zárult(főleg több örökös esetén).A bérleti szerződésed pedig él és elővásárlási jogod van.
Mit tegyek MZ/X, hogy bizonyítsam az igazam? Elküldték a Földhivatalba a papírokat, engem meg a hivatalból. Kösz az infót!
Válasz #1895. hozzászólásra
Ha nincs egyoldalú felmondási lehetőség a tulajdonos részére a szerződésben akkor nincs semmi, megy tovább a dolog csak az örökösök lépnek a tulaj helyébe.
Eladni eladhatják, de csak a haszonbérlettel terhelve.
Válasz #1893. hozzászólásra
Érvénytelen az elfogadó nyilatkozat. 15 naptári nap a kifüggesztés ideje.
Üdvözlet!
Ha meghalt az az ember akitől a földet béreltem akkor mit a teendőm:
1. ha az örökös/ök ideadják nekem használatra a földet, de még nem volt hagyatéki tárgyalás
2. az örökös/ök nem akarják nekem adni, inkább el szeretnék adni a földet
Több ilyen eset is felmerült, hogy meghalt akivel 2 éve kötöttem 10 évre, most megkerestem a családot a h.b kifizetéssel kapcsolatban, és megy a vakarózás.
Köszönöm
Válasz #1893. hozzászólásra
Régebben úgy volt hogy a kifügg. napja és a levétel napján nem lehetett elfogadó nyilatkozatot tenni, szerintem most is így van
Sziasztok!
Problémám a következő: Szomszéd faluban szerettem volna egy 7 hektáros területet bérelni. A helyi KFT elfogadó nyilatkozatot tett.
A kifüggesztésem dátuma 08.15. Péntek, a levétele 09. 01. Hétfő.
Számolásom szerint 08.30.-án Szombaton le kellett volna járni a kifüggesztésemnek. Magyarázták, hogy 09.01-én mentek dolgozni, így előbb nem tudták levenni a kifüggesztést. Az elfogadó nyilatkozatot is e napon tették. A helyi hivatalban azt mondták, hogy ez így jó és közölték, hogy nagyon sajnálják. 09.01. számításom szerint a 17. nap. Most akkor mi van? Kié lesz majd így a föld? Aki tud adjon tanácsot! Köszönöm!
Válasz #1885. hozzászólásra
Szerintem magával a többségi tulajdonnal nem, ebben az esetben ugyan olyan jogokkal rendelkezel mint az ebben a táblában 1/10 akkora területet művelő.
Akik beadták/adják kimérésre azok megegyezhetnek egymás között a sorrendről,hogy ki és hol műveljen, de, ha az államnak is van benne tulajdon része akkor sorsolásnak kell alávetnie magát az érintetteknek.
Üdv.
Osztatlanba bérlek, megosztották egy részét, azok 1/1 lettek új hrsz.-el. Akinek kémérték és eddig is bérleti viszonyban voltam azzal most újra kell kötnöm a hrsz változás miatt, vagy elég csak módosítani.
Továbbá az osztatlan is új hrsz-ot kapott, akkor ott is mind a 16 tulajjal újra kell papíroznom mindent?
Mit kell csinálnom ilyen esetben, illetve, ha valamelyik tulaj elkezd szövegelni, hogy nem akarja módosítani, de még a régi szerződés szerint van 9 gazdasági évem az ő területén?
A kimérés most júliusban történt, gondolom a tavasszal beadott területalapúra ez semmi hatással nincs?!
köszönöm
Válasz #1889. hozzászólásra
ha korábban több mint 3 évig bérelte akkor szerintem annak minősül, A lényeg az hogy több mint 3 évig bérelte a területet vagy sem.
Az hogy a terület közben hány tulajdonost cserélt az nem számít.
Sziasztok!
Az alábbi kérdéssel fordulok hozzátok! Hogy látjátok?
Egy haszonbérleti szerződés törvényileg megszűnt mivel a föld bérbeadója, - a haszonélvező - egy KFT volt. A törvény eltörölte az effajta haszonélvezetet.
A földterület korábbi bérlője most a tulajdonossal szeretne új földbérleti szerződést kötni.
Ebben az esetben tekinthető e a korábbi bérlő (földforgalmi törvény szerint) "volt haszonbérlő"-nek?
Saját véleményem szerintem nem tekinthető korábbi bérlőnek, mert megváltozik a bérbeadó személye. A bérlő mástól bérelte korábban és mástól szeretné most......
Szerintetek? Válaszokat köszönöm!
.
Válasz #1885. hozzászólásra
Meg kellene egyezni mindenkivel a használati megosztásról szerintem és záradékolni a földhivatalban.
Válasz #1885. hozzászólásra
Szép álom...
Segítséget szeretnék kérni olyan témában hogy van egy föld osztatlan közös ami 8 HA. Ebből a földből megvettünk 4.5 ha-t. maradt pár tulajdonos akinek minimális meg van egy család akinek TSZ e van azok vettek meg 1-1 ha-t. A TSZ bérli a földet és idén jár le a szerződés... Már ki akarták venni 20 évere ingyen de lett moondva hogy felejtős az üzlet.
na a kérdés az hogy az terület téglalap alaku, ugy néz ki hogy a szántó L alakba és van egy rét van a másik sarkába. Na a szomszédja a földnek én vagyok de az nem játszik szerintem. Most elvileg ha sorba mennék kimérésileg akkor kapnák egy nagy rétet egy kis szántóval ( kb 3 ha rét -1 ha szántó)
De nekem nem kell rét.
Tudok én kezdeni valamit a többségi tulajdonommal? pl hogy megmutatom hogy nekem a föld másik fele kell ahol csak a szántó van?
Válasz #1883. hozzászólásra
Teljes foldalapu osszege nevetseg mar.
Válasz #1882. hozzászólásra
A bérletnél van előtte, a vételnél nincs.
Mennyire vannak elszállva felétek a tulajdonosok?
Itt már az jár jobban aki bérbeadja a földet, nem az aki túrja.
Válasz #1881. hozzászólásra
De elotte van 46par. 3bek. Ezert ?em.
Válasz #1880. hozzászólásra
Meg lehet hosszabbítani ha emelsz a díjon akkor is.
Utánanéztem és az előző felvetésem rossz volt mert az állattartótelep nincs a helyben lakó földműves haszonbérlő előtt a rangsorban.
Válasz #1878. hozzászólásra
De be am. Mashogyan nem is irtak volna ala hosszabbitast ha nnm
Adok tobb dijat.
Igen. Hogyan lehet bizonyitani hogy kell neki folld?
A helyi allattartonk silojat mezablaja a gaz pl. Es mindent
Keson vegez el fele mennyiseget termel mint en hat persze
Kell neki mrg fold.
A vételeknél is megelőzi az állattelep a sima bérlőt?
Mennyi állat kell hozzá hogy elvihesse a bérlő elől?
És mi van akkor ha a bérlőnek van még 10 év hátra a szerződésből amit csak közös megegyezéssel lehet felbontani?
Ha a bérlő nem megy le akkor hogyan termel a telep takarmányt a földön?
Válasz #1877. hozzászólásra
És be is jegyezte a földhivatal?
Válasz #1876. hozzászólásra
Pedig nalam a dij is emelkedett...
Válasz #1875. hozzászólásra
Csak akkor nem kell kifüggeszteni, ha kizárólag a haszonbérlet időtartama változik. Minden más esetben igen.
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem...
Előhaszonbérlet amit ebben nem értek a következő....
A tv azt írja, hogy a 46§ (1) a) volt haszonbérlő az első... (ez vagyok én), és ilyen volt nekem már sok, és ki nem kellett függeszteni, hanem bevittem a földhivatalba és átírták... (múlt héten is)
DE a 46 § (3) azt írja, hogy a 46§ a-g pontig (a. pont a volt haszonbérlő) megelőzi helybeli állattartó.... DE könyörgöm senki nem is értesül a hosszabbításról, mert ki sem kell függeszteni a hosszabbítást a volt haszonbérlőnek???!!!, akkor az állattartó hogyan tudna rárepülni a hosszabbítás előtt?
Köszönöm a segítséget. Akkor megpróbálok valahogy megegyezni a bérlővel....
Válasz #1868. hozzászólásra
Bíróságon hangzott el,:"Hiába a jogszabály,ha nem alkalmazható."Annak sikerülhet,akinek nem jó az ügyvédje.
Jogszabály szerint fel lehet mondani, de a mezei leletárt fel kell venni és az húzós lehet.
Válasz #1869. hozzászólásra
Válasz #1869. hozzászólásra
Válasz #1868. hozzászólásra
Ez a HASZONBÉRLŐ örököseit jogosítja fel felmondásra, nem a BÉRBEADÓ örököseit.
Na, kikotortam a ptk-ból. Ezek szerint tényleg lehet.
Ptk. 6:354. § [A haszonbérlet felmondása]
(1) A határozatlan időre kötött mezőgazdasági haszonbérleti szerződést hat hónapos felmondással a gazdasági év végére lehet megszüntetni. Más dolog vagy jog haszonbérlete esetén a felmondási időre a bérleti szerződés felmondására vonatkozó szabályokat kell alkalmazni.
(2) A haszonbérbeadó felmondhatja a haszonbérletet akkor is, ha a haszonbérlő felhívás ellenére sem műveli meg a termőföldet, vagy olyan gazdálkodást folytat, amely súlyosan veszélyezteti a termelés eredményességét, a termőföld termőképességét, az állatállományt vagy a felszerelést.
(3) A haszonbérlő örökösei a mezőgazdasági haszonbérletet harminc napon belül a gazdasági év végére akkor is felmondhatják, ha az örökhagyó a gazdasági év végét megelőző hat hónapon belül halt meg. A felmondási időt
a) ha hagyatéki eljárásra nem került sor, az örökhagyó halálától;
b) hagyatéki eljárás esetén a teljes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésének napjától;
c) öröklési per esetén a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének napjától
kell számítani.
Bocsi, hogy nem előbb kerestem ki...
Válasz #1866. hozzászólásra
Én tudok olyat, akinek sikerült.
Válasz #1865. hozzászólásra
Ezen már túl vagyunk.De próbálkozhat. A bíróság másként fogja látni.
Válasz #1864. hozzászólásra
Maradjunk annyiban, lehet! Ahogy lentebb írtam 45 nap, Írásban.Hajrá!
Válasz #1861. hozzászólásra
Nem lehet!Édesanyád,a bérleti szerződést is örökölte a földel együtt.
Válasz #1861. hozzászólásra
A hagyatéki jogerőre emelkedésétől számított egy hónapon vagy 45 napon (pontosan nem tudom) belül van rá lehetőség.
Válasz #1861. hozzászólásra
Szia!
Én úgy tudom, hogy alap esetben nem lehet felmondani a haszonbérleti szerződést. Meg kéne keresni az eredeti példányt, hátha van benne olyan kitétel, ami alapján mégis felmondható.
Sziasztok. Édesanyám örökölt egy pár hektár földet, a napokban volt a hagyatéki tárgyalás. A föld bérbe van adva 2016-ig, de szeretnénk mi művelni már jövőre. Valahogy fel lehet bontani ilyen esetben a bérleti szerződést? A válaszokat előre is köszönöm.
Nekem azt mondták épp ma a föld hivatalba hogy a haszonálvező adja ki a földet az mindegy hogy milyen haszonélvező, de ha van rajta haszonélvezet akkor a haszonélvezőtől lehet kivenni, nert a tulajdonosok nem adhatják ki, és aláiratni is a haszonélvezővel kell csak ( mert Ő rendelkezhet csak felette )
Van egy idős néni, akivel haszonbérleti szerződést kötnénk, de a fh-ban özvegyi jog van bejegyezve a nevére. Ez esetben én bérelhetem e tőle, mint ha tulajdonos lenne, vagy ez mit jelent pontosan?
Ha igen, akkor mi a folyamat menete (szerződésben, eljárásban van e különbség a tulajdonoshoz képest?)
Köszönöm
Válasz #1856. hozzászólásra
A haszonélvezeti jog a használatra, bérletre vonatkozik, a tulajdonosok el tudják adni nélküle is, de amig nem mond le a haszonélvezetről, addig nem jegyzik be a földhasználatodat sem.
Válasz #1855. hozzászólásra
Nekem is volt hasonló esetem, ott a tulajdonosokkal szerződtem, de a haszonélvezőnek is le kellett szignóznia a szerződések alját.