A gomba igazán finom és egészséges, így remek ételeket készíthetünk belőle. Azonban van, amikor frissen nem áll a rendelkezésünkre, éppen ezért érdemes a következő módokon tartósítani, hogy igazán finom, és hosszan eltartható maradjon.

Így tartósítsd a gombát

A gombával nagyon óvatosan kell bánni. Nem elég, hogy minden esetben ellenőrzött forrásból kell beszerezni, az is nagyon fontos, hogy csakis friss gombából főzzünk, és szinte azonnal fogyasszuk is el a belőle készült ételt, hiszen az már pár nap tárolás után is ételmérgezést okozhat. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha nem tudjuk rögtön elfogyasztani a gombát, akkor megfelelő módon tartósítsuk.

1. A tartósításkor ügyeljünk rá, hogy a gomba minden esetben teljesen kifejlett legyen, emellett friss és sérülésmentes.

2. Az egyik legegyszerűbb tartósítási módszer, ha a gombát sós lében tartósítjuk. Ehhez szükségünk lesz sóra, babérlevélre, fokhagymára és rozmaringra. A gombát főzzük meg sós vízben, mely főzési idő fajtánként változó.

gomba fagyasztvaA gombát sokféleképpen lehet tartósítani, de a mélyhűtés során őrzi meg legjobban az eredeti ízét és állagát. Persze, csak ha tudjuk a titkát. Fotó: Shutterstock

Ezután ízlés szerint készítsük el a fűszeres levet, babérlevélből, rozmaringból és zúzott fokhagymából, majd szűrjük le és forraljuk össze a sós lével. A gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró, fűszeres levet úgy, hogy teljesen ellepje, és zárjuk le az üveget. Ezután tegyük száraz dunsztba, és hagyjuk kihűlni.


3. Savanyúságként is el tudjuk tenni a gombát. Ehhez sót, cukrot, ecetet, fokhagymát vagy hagymát, egész borsot, babérlevelet, koriandert, mustármagot és chilit használjunk. Az első lépés itt is a gomba sós vízben történő megfőzése, majd készítsük el az ecetes levet, forraljuk fel, majd a forrás után még 15 percig főzzük. A leszűrt gombát tegyük steril üvegekbe, majd öntsük rá a forró levet úgy, hogy teljesen elfedje, zárjuk le az üveget, és hagyjuk száraz dunsztban kihűlni.

4. Az olajos gombához hevítsünk egy kis olajat a serpenyőben, majd dobjunk rá egy kevés apróra vágott fokhagymát. A gombát vágjuk szeletekre, majd adjuk hozzá a fokhagymához, sózzuk és borsozzuk meg, amikor pedig puhára pároltuk, tegyük üvegekbe. Az üvegeket alaposan zárjuk le, majd tegyük egy nagy lábasba, és öntsünk rá annyi vizet, hogy ne lógjanak ki belőle az üvegek. Forraljuk fel a vizet, majd hagyjuk benne kihűlni az üvegeket.

5. A gombát meg is tudjuk szárítani. Aszalógépben ehhez nagyjából 6-10 órára lesz szükség, amelyhez 5-6 mm-es szeletekre kell a gépbe tenni a megtisztított gombát. Akkor végeztünk jó munkát, ha a gomba pattanva törik. Ezután tegyük jól zárható, steril üvegbe.

Így fagyaszd le a gombát

Az egyik legegyszerűbb módszer a gomba tartósítására, ha lefagyasztjuk. Fagyasztásra leginkább a nem túl lédús gombafélék alkalmasak, mint amilyen a csiperke, a galamb-, a szegfű-, a rókagomba, vagy akár a pöfeteg. Habár nyersen is le lehet fagyasztani a gombát, azért nem célszerű így tartósítani, mert miután kiengedtük, az állaga olyan lesz, hogy az inkább csak levesekhez, mártásokhoz lesz alkalmas.

Fagyasztás előtt érdemes a gombát előfőzni, vagy 1-3 percre forró sós, citromleves vízbe tenni, majd onnan kivéve hirtelen jéghideg vízzel lehűteni. De van még egy remek módszer a gomba fagyasztásra való előkészítésére, ez pedig a pirítás.

Előfőzés esetén tisztítsuk meg alaposan a gombákat, majd tegyük sós-citromleves vízbe. A vízhez 20 literenként adjunk 20 gramm sót és 1 evőkanál citromlét. 5-10 perc főzés után tegyük át a gombát hideg vízbe, majd miután kihűlt, fagyasszuk le.

Pirításhoz a megmosott és megszárított gombákat közepesen magas hőmérsékleten futtassuk meg egy kevés olajon. Ehhez körülbelül 5 percnyi idő szükséges. Az előkészített gombát minden esetben hagyjuk szobahőmérsékletűre lehűlni, majd úgy lefagyasztani, hogy a gombák lehetőleg ne érjenek egymáshoz, elkerülve így az összeragadásukat.

Ezekkel a módszerekkel a fagyasztott gomba a felengedés után is megőrzi ízét és állagát.

Ezért egyél gyakran gombát

A gombák nem csak finomak, de egészségesek is. A csiperke gomba pedig nem véletlenül olyan kedvelt. Ez a gomba segít elkerülni a szív- és érrendszeri problémákat, és még a rák kialakulását is megelőzheti. Ennek oka, hogy a csiperkegomba bővelkedik élelmi rostokban, fehérjében, enzimekben, poliszacharidokban. A gomba ezen kívül hozzájárul a pajzsmirigy harmonikus működéséhez, felgyorsítja a körmök és a haj növekedését, továbbá nagyon sok benne az aminosav.

A csiperke gomba ezen kívül még támogatja az immunrendszert is, és rengeteg benne a foszfor, a vas, a cink, és a kalcium. Mindezeket az előnyöket pedig még tartósított formában is nyújtja Kísérletek bizonyítják, hogy rendszeres fogyasztása csökkenti a koleszterinszintet.

gomba fagyasztott

A gomba nagyon finom és egészséges, érdemes gyakran fogyasztani. Fotó: Shutterstock

Nem véletlenül nevezik champignonnak is, mert igazi bajnok a gombák között. 10 dkg csiperke átlagosan 6 gramm fehérjét tartalmaz. Szuperélelmiszer, mely kitüntető megnevezést csakis olyan élelmiszerek kaphatják meg, amelyek kiemelten hasznosak a számunkra.

Ráadásul a D-vitamin bevitel is megoldható gombákkal. Az emberekhez hasonlóan a gombák is képesek D-vitamint szintetizálni, ha UV-fény éri őket. A gombák azonban D2-vitamint termelnek, amely segít megemelni a vér D-vitamin-szintjét. Egyes vadon termő gombák kiváló D2-vitamin-források, mivel nagy mennyiségű UV-fényt kapnak. Egy csészényi kucsmagomba például 136 NE D-vitamint rejt.

Jó egészséget és finom, gombás ételeket kívánunk!