Mint azt az utóbbi években már megszokhattuk, idén sem volt igazán kemény telünk. Mindössze rövid fagyos időszakok tarkították az amúgy elég enyhe időt, és annak ellenére, hogy a tél hazánkban a legszárazabb évszak, december és január igencsak kitett magáért csapadék tekintetében. Február viszont kiegyenlítette a számlát, ritka száraz hónapunk volt az idei.
Folytatódik vajon ez a tendencia márciusban is?
Nézzük előbb, miként szokott alakulni az időjárás az első tavaszi hónapban!
A hőmérsékleti szélsőségek tág határok közt alakulnak márciusban, a hónap legmagasabb hőmérsékletét 1977 március 24-n mérték Homokszentgyörgyön, ott akkor 28.4°C-t mutatott a hőmérő. A hónap legalacsonyabb hőmérsékletét, -27.0°C-t pedig 1963. március 1-jén regisztrálták, Lentiben.
1. ábra – Hőmérsékleti klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
Csapadékosságát tekintve a március hazánkban még a száraz hónapok közé tartozik, igaz, a lehulló csapadék mennyisége már valamivel (pár milliméterrel) az előző két téli hónap csapadékmennyisége felett van, a havi csapadékösszeg országos átlaga azonban még mindig csak 33.8 mm.
Területi eloszlását tekintve jelentős különbségek vannak hazánk nyugati és keleti területei között. A Dunántúlon az átlagosnál több, a főváros térségében, illetve hazánk keleti felén viszont ennél kisebb a havi átlagos csapadékmennyiség. A Nyírségben esik a legkevesebb eső, ott 27.6 mm a sokévi márciusi átlag, Sopron környékén viszont ennek másfélszerese esik le a statisztikák szerint. Az alábbi grafikon szerint a hónap közepe valamivel szárazabb a hónap más időszakainál.
2. ábra – Csapadék klimatikus adatok – forrás: MeteoPlaza
Mit mutatnak az előrejelzések, mi vár ránk márciusban?
Március 1-5:
A hónap első napjaiban egy mediterrán ciklon okoz változékony, kora tavaszi, enyhe időt az országban. Északon napsütésre, délen több helyen esőre, záporokra számíthatunk. A hét végén észak felől érkező hidegfront vet véget a rövid életű enyheségnek (ez annyit jelent csupán, hogy nem emelkedik már sehol sem 10 fok közelébe délután a hőmérséklet).
3. ábra – Az Észak-Európa felett örvénylő ciklon hatására téliesre fordul az idő – forrás: MeteoPlaza
Az észak felől több hullámban érkező hideg, nedves levegő hatására a hét végén szeles, a korábbiaknál pár fokkal hűvösebb időnk lesz. Többször várható csapadék, néhol eső is eshet, de emellett inkább havas esőre, havazásra számíthatunk többfelé is hazánkban. Északon és keleten alakulhat ki - átmenetileg - nagyon vékony, összefüggő hótakaró.
Március 6-12:
A hét első napjaiban még folytatódik a hűvös idő éjszakai faggyal. Több időjárási front is áthalad majd felettünk, akár kiadósabb csapadékban is lehet részünk. Eleinte valószínűleg még havazás várható, később azonban, a hét vége felé jelentősebb enyhülés is bekövetkezhet.
Megjegyzés: Erre az időszakra még vannak középtávú előrejelzések is. Ezek egy része tartja a hideg, télies időt, más részük (az általunk használt CFS modell is ezek közé tartozik) viszont tartós délnyugati áramlással enyhülést prognosztizál. Mi inkább erre, az enyhébb változatra tesszük a voksunkat, azért is, mert a CFS modell utolsó egy hetes időszak alatt készített valamennyi előrejelzése szerint is ez a valószínűbb kimenetel.
4. ábra – Fokozatosan megszűnik a hideg levegő utánpótlása – forrás: MeteoPlaza
Ezek szerint a hét végén akár 15 fok feletti csúcshőmérséklet is kialakulhat többfelé az országban. Nem lesz azonban zavartalan a napsütés, többször lesz felhős az ég és időnként kiadós csapadék (többnyire eső) várható.
Március 13-19:
A héten nagy részében enyhe idő várható, napsütéssel, felhőkkel, általában kevés csapadékkal. Nemzeti ünnepünkre kimondottan enyhe időt adnak az előrejelzések, délután akár 18-20 fokig is emelkedhet a hőmérséklet. A hét végére viszont változékonyabbra fordul az idő, egy hullámzó hidegfront vonul át felettünk. Sok lesz a felhő, sokfelé várható eső és pár fokkal visszaesik a nappali felmelegedés mértéke is.
5. ábra – Az északnyugat felől érkező hidegfront a meleg levegőt maga előtt kelte felé tolja, helyére szak felől hideg levegő érkezik – forrás: MeteoPlaza
Március 20-26:
Nyugat-, Északnyugat-Európa felett napokon keresztül egy nagy kiterjedésű ciklon örvénylik a héten. Ennek keleti peremén délnyugat felől több hullámban érkezik fölénk jobbára enyhe, nedves levegő. Szinte naponta újabbnál újabb front éri majd el az országot, emiatt ez az időszak kimondottan csapadékosnak ígérkezik.
6. ábra – Az Északnyugat-Európa felett örvénylő ciklon peremciklonok sorozatát gerjeszti, melyek egymás után érik el hazánkat – forrás: MeteoPlaza
A hét első napjaiban még viszonylag hűvösek lesznek a nappalok, 10-12 fokig emelkedik délutánra a hőmérséklet, a hét második felében viszont az enyhülés hatására már a 16-18 fokot is elérheti a nappali felmelegedés mértéke. A hét utolsó napján érkező hidegfront véget vet a melegedésnek, a front hatására jelentősen visszaesik a hőmérséklet.
Március 27-31:
A front mögött érkező hideg levegő alakítja hazánk időjárását március utolsó hetében. A hét elején kimondottan hűvös időnk lesz, 5-8 fok körüli csúcshőmérséklettel, sőt éjszaka helyenként fagypont alá csökkenhet a hőmérséklet. Komolyabb csapadék nem valószínű, de időnként kisebb eső, zápor kialakulhat.
7. ábra – Folytatódik a változékony idő, újabb hidegfront hozza meg a hónap végére a lehűlést – forrás: MeteoPlaza
A hónap utolsó napjaiban - a hét közepén - a hazánkat északnyugat felől megközelítő hidegfront előtt enyhe léghullámok érkeznek az ország fölé, emiatt emelkedik valamelyest a nappali felmelegedés mértéke, ám meleg, tavaszi időre majd csak áprilisban számíthatunk (de akkor sem a hónap első napjaiban).
Összefoglalva:
Nagyon változatosan alakul március időjárása. Lesz részünk hideg, télies időben, a hónap első dekádjában az eső mellett havazás is valószínű. És a hónap vége sem ígérkezik melegnek, az éjszakai órákban ismét fagypont alá csökkenhet akkor majd a hőmérséklet és napközben sem lesz nagyon meleg.
A kettő közötti időszakban, a hónap közepén viszont kimondottan meleg, tavaszi időnk lesz az előrejelzés szerint, de tartós meleg idő egyelőre még nem várható, ami nem is csoda, hisz közel vagyunk még a télhez – messze még a nyár.
Az időjárási frontok is gyakori vendégnek számítanak majd márciusban és többségük kiadósabb csapadékot is hozhat, így a hónap végére a lehulló csapadék mennyiségére nem lehet panasz. A jelenlegi előrejelzések szerint a szokásos havi csapadékmennyiség két-háromszorosa eshet le (nagyjából 40-80 mm közötti havi összeg valószínű).
(Megj.:
- A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M”-el, az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A” betű jelöli.
- A klíma grafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült.
- Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszútávú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.
Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előrejelezhetik.)
Készítette: MeteoPlaza – Török László
Indexképek: pixabay.com