A minap még 52 fok volt az országban, most azonban az utóbbi évek egyik legerősebb vihara érte el Kínát, amely szombaton özönvizet okozott az ország északi részén. A vihar miatt tömegeket kellet kimenekíteni Pekingben - írta meg korábban a Reuters.
Az emberiség történetének legmelegebb júliusa
A 2023-as nyár már biztosan ott lesz a legmelegebb évek között. Júliusban a globális átlaghőmérséklet brutális mértékben növekedett meg, 1,5 Celsius fokkal magasabb volt, mint az ipari forradalom előtti időszakban. Ehhez jön hozzá, hogy a napi globális felszíni hőmérséklet egész évben bőven az átlag felett alakult.
Az új rekord ezzel együtt a szárazföldön és az óceánokban mért hőhullámok csúcspontjának tekinthető. Kínában a minap 52,9 fokot, Szardínián 48,2 fokot mértek, míg Algériában 39,6 fokos éjszakai hőmérséklet keserítette meg a lakosság életét. Említést érdemel még Florida, ahol a tengerszintű hőmérséklet meghaladta a 37 fokot - írta meg az 24.hu.
Ez még nem az El Nino
A Kopernikusz Éghajlatváltozási Szolgálat munkatársa szerint ez még közel sem az El Nino jelenség, az még csak most kezd el kialakulni. A tudósok úgy gondolják, hogy a jövő évi hőmérséklet még az idei értékeknél is sokkal magasabbak lehetnek.
A globális felmelegedésnek vége, ez már a globális forrás korszaka. Ezt António Guterres ENSZ-főtitkár fogalmazta meg. Hozzátette, hogy a levegő belélegezhetetlenné vált, a hőség brutális, sok helyen elviselhetetlen, a fosszilis tüzelőanyagokból származó profit, valamint a klímavédelmi tétlenség mértéke pedig hatalmas és elfogadhatatlan.
Az emberiség által a fosszilis tüzelőanyagok elégetése, valamint az egyéb tevékenységek által okozott klímaváltozás következménye már teljesen egyértelmű. A szakember nagy része úgy véli, hogy a globális hőmérséklet ilyen mértékű emelkedése szinte kizárólag a felelőtlen emberi magatartásnak köszönhető.
Európában több helyen küzdöttek erdőtűzzel - fotó: pexels.com
Kína helyzete
Kína életét korábban egy hatalmas hőhullám keserítette meg, most azonban észak felől megérkezett a Doksuri tájfun, amely a szárazföld belseje felé haladva az előrejelzések szerint 100 mm-es vagy annál is nagyobb mennyiségű csapadékot viszont magával. Ez 220 ezer négyzetkilométeres területen 130 millió embert érint - írja a Portfólió.