Január – "... tényleg olyan hideg lesz??"

Az év első hónapjának átlagos hőmérsékleti viszonyait elnézve (1. ábra) azt gondolhatjuk, hogy ez az év leghidegebb hónapja. Amennyiben csak az átlagokat nézzük, akkor ez valóban így is van, hisz januárban a legalacsonyabb a havi országos átlag-, maximum- és minimum-hőmérséklet értéke is. Érdekes, hogy a negatív hőmérsékleti csúcsot mégsem ebben a hónapban, hanem februárban mérték hazánkban. Természetesen a szélsőségek ebben a hónapban is tág határok között változhatnak, amit jól mutatnak az ábrán szaggatott vonallal jelzett, egymástól messze elhelyezkedő, maximum-, illetve minimumrekord-hőmérsékleti értékek.

időjárás-grafikon

Január havi klimatikus hőmérsékleti adatok – forrás: MeteoPlaza

A hónap folyamán a napi minimum-hőmérséklet elérheti a -25 fokot, sőt többször előfordult már -30 fokos vagy az alatti érték is. A január havi legalacsonyabb értéket elég rég regisztrálták (80 évnél többet kell visszamennünk érte az időben), hisz azt, a -34.1°C-ot Baján (Bács-Kiskun megye ) 1942 január 24-én mérték.

A hónap legmagasabb hőmérsékletét ,20.0 °C-ot 2002. január 29-én, Máza településen (Baranya megye) mérték.

Csapadékosságát tekintve január kiemelkedik a téli hónapok közül, negatív irányban, ugyanis nem véletlenül a tél a legszárazabb évszakunk, és ezt az alacsony csapadékmennyiséget egyrészt éppen januárnak köszönheti. A havi csapadék mennyiségének országos átlaga 30,3 mm (csendben megjegyezzük, hogy azért február sem tesz ki magáért túlzottan, hisz az országos havi átlag csupán 1 mm-rel haladja meg a januárit).


A csapadék területi eloszlása januárban kimondottan egyenletes, kiugróan csapadékos, illetve száraz vidékeket nem nagyon lehet kiemelni, hisz az év más időszakához képest alig van ebben a hónapban csapadék. Annyi azért elmondható, hogy az átlagosnál valamivel csapadékosabb az Alföld északi része (az Északi-középhegység déli lábainál elterülő vidék), illetve a Mecsek térsége.

időjárás-grafikon

Január havi klimatikus csapadékadatok – forrás: MeteoPlaza

A várható időjárással kapcsolatos legizgalmasabb kérdések a következők:

• Az újév első napjai kimondottan enyhének ígérkeznek. Beköszönt-e és ha igen, mikor a fagyos, hideg tél?
• Beigazolódik-e a hónap száraz jellege? Vagyis tényleg nagyon kevés csapadék várható januárban?
• Kialakul-e vastagabb hótakaró, ami védi a növényeket?

Lássuk, mit mutatnak az előrejelzések!

Január 1-8.:

Igen változatos lesz január első hetének időjárása. Hazánkban, a kontinens nagy részéhez hasonlóan, az ilyenkor szokásosnál lényegesen enyhébb idővel kezdődik az év.

Az év első napjaiban igen erős, délnyugati áramlat szállítja Észak-Afrika térségéből kontinensünk fölé azt a meleg légtömeget, amely ezt a szokatlanul enyhe, télre egyáltalán nem jellemző időjárást létrehozza. Emiatt akár az is előfordulhat, hogy hőmérsékleti rekordok is megdőlnek hazánkban és Európa más országaiban is. A változóan felhős, helyenként tartósan ködös idő ellenére lesznek napos vidékek is, és így hazánk délnyugati részén, január első napjaiban, a rekordot jelentő 17-18 fokos (esetleg magasabb) értéket is elérheti majd a napi csúcshőmérséklet.

Nem tart azonban sokáig a szokatlan enyheség, a hét közepén megváltozik a nagytérségi áramlási helyzet, a kontinens középső- és déli területei felett terpeszkedő anticiklon dél felé szorul, és átadja az időjárás alakítását az Észak-Európa felett nyugatról kelet felé vándorló, az óceán felől nedvesebb, valamivel hidegebb levegőt szállító ciklonoknak.

időjárás

A hét közepén megérkezik az első hidegfront – forrás: MeteoPlaza

A hét második felében emiatt változékonyabb időben lesz részünk, több időjárási front is átvonul felettünk. Bennünket a frontok csapadékrendszere többnyire csak súrolni fog, emiatt viszonylag kevés csapadékra számíthatunk, és a hidegfrontok mögött érkező fagyos levegő zöme is tőlünk északra vonul el, ám ennek ellenére a hét második felében fokozatosan visszaesik a hőmérséklet. Eleinte eső, majd a hét vége felé már havas eső is eshet, sőt a hegyekben akár havazhat is. Országos, kiadós csapadék azonban ezen a héten nem valószínű. A hét végén éjszaka már többfelé várható fagy és napközben is hűvös idő valószínű.

Január 9-15.:

Ezen a héten is változékony, de egyre hidegebb időt okoznak az északnyugat felől érkező frontok. Több hullámban érkezik majd hideg és közöttük átmenetileg valamivel enyhébb levegő térségünkbe.

időjárás

Hidegfront érkezik északnyugat felől, a hideg levegő első hullámával. – forrás: MeteoPlaza

A héten több alkalommal, többfelé várható csapadék, de kiadós, országosan nagy mennyiséget adó csapadékrendszer ezen a héten sem éri el hazánkat. A hidegre forduló időjárás miatt több alkalommal valószínű havazás, de emellett esőre, havas esőre, ónos esőre is számíthatunk, így a vegyes halmazállapotú csapadék miatt számottevő, megmaradó hóréteg nem alakul majd ki.

Hétközben lesznek ugyan enyhébb időszakok, de a hét végén már a télre jellemző hőmérsékletek lesznek az ország nagy részén a meghatározók, vagyis éjszaka fagyra, napközben viszont még fagymentes időre számíthatunk. A szigorú, kemény faggyal járó, havas tél egyelőre várat magára.

Január 16-22.:

Ahogy az előzőre, úgy erre a hétre sem a dermesztő, fagyos időjárás lesz a jellemző. A héten ugyan több alkalommal várható csapadék, de ez továbbra is vegyes halmazállapotú lesz, azaz esőre, hóra egyaránt számíthatunk. Mindezt annak köszönhetjük, hogy a Szibériából érkező fagyos levegő megtorpan Kelet-Európa felett, térségünket nem éri el, így nálunk folytatódik az enyhe téli idő. Éjszaka ugyan fagy várható, de a nappalok zömében fagymentesek lesznek. Sőt, a hét végén megerősödik a Délnyugat-Európa felett elhelyezkedő anticiklon, és északi peremén enyhe, óceáni eredetű levegőt szállít kontinensünk nyugati vidékei fölé. Ez sem arra utal, hogy beköszöntene a fagyos tél.

időjárás

Enyhe levegő érkezik kontinensünk nyugati része fölé, a Kelet-Európa felett felhalmozódott hideg levegő pedig észak felé mozog – forrás: MeteoPlaza

Január 23-31.:

Ezen a héten is folytatódik a változékony idő, több hidegfronttal és nagy valószínűséggel itt már kiadósabb csapadékkal.

időjárás

Hidegfront érkezik kiadósabb csapadékkal – forrás: MeteoPlaza

A hét eleje valószínűleg még enyhébb lesz, de a hónap utolsó napjaiban, egy délkelet felé vonuló ciklon hátoldalán megérkezhet a fagyos levegő térségünkbe. Jelentős bizonytalanság mellett lehet csak erről beszélni, mert a modell erre az időszakra szinte futásonként más-más időjárást jelez előre. Mindenesetre a legfrissebb futás már a hideg, téli időt pártolja.

Erre alapozva mondhatjuk, hogy a hónap végén a fagyos levegő érkezését kisebb havazás előzi majd meg, így a derültebb éjszakákon akár kemény fagyra is számíthatunk, és napközben is fagypont alatt maradhat országszerte a hőmérséklet.

Összefoglalás

A hónap nagy részében folytatódik az enyhe idő, kiadósabb csapadék inkább csak a hónap utolsó napjaiban lehet. Az enyhe, sőt kifejezetten meleg évkezdetet hűvösebbre forduló idő követi, majd a hónap második felében már nagyobb gyakorisággal fordulhatnak elő a télre jellemző hőmérsékleti értékek, de erősebb fagyra csak a hónap utolsó napjaiban van esély.

Kevés lesz a csapadék. Annak ellenére, hogy hetente több front is eléri majd hazánkat, de többnyire csak kis mennyiségű csapadékot hoznak, így az összesítés nem lesz túl biztató, ugyanis a Dunántúl nagy részén és az ország középső megyéiben az amúgy sem jelentős havi mennyiségnek csak a fele várható. Az átlagos értéket a nyugati, délnyugati határ közelében, illetve északkeleten közelítheti meg a hónap során lehulló csapadék mennyisége.

A hőmérsékleti viszonyok figyelembevételével a hónap első felében inkább az eső, a másodikban már a hó lesz a jellemzőbb csapadékfajta.

(Megjegyzés: A térképeken, a meteorológiában szokásos módon, a magas nyomású területek (anticiklonok) középpontját „M", az alacsony nyomású rendszerek (ciklonok) középpontját pedig „A" betű jelöli. A klímagrafikonokon megjelenő információ az OMSz adatainak feldolgozásával készült. Az előrejelzést a francia meteociel.fr oldalon elérhető CFS amerikai, hosszú távú előrejelzési modell prognózisára alapoztuk.

Az ilyen távra szóló előrejelzések jelentős bizonytalanságot hordoznak magukban, kísérleti jellegűek, a modell készítői szerint napra, órára szóló, pontos előrejelzésre nem alkalmasak, ám az időjárási tendenciákat mégis jól előre jelezhetik.)