Az éjszaka felhős, borult lesz az ég. A levegő párás lesz, helyenként gyenge intenzitású vegyes csapadék (hószállingózás, havas eső, szitálás) előfordulhat. Gyenge vagy mérséklet szél várható.
A minimum-hőmérséklet általában 0 és -5 fok között alakul.
Több héten át tartott az évszakhoz képest rendkívül enyhe, csapadékos időjárás: az átlagos januári csapadék többszöröse hullott le.
A múlt hét második felében folytatódott a csapadékos időjárás, de visszaesett a hőmérséklet, így az eső mellett a Dunántúlon és az északkeleti országrészben a hó is megjelent. A hét elején a csapadék már csak a délnyugati országrészre korlátozódott, és ismét eső esett. Így a múlt hét eleje óta az ország délnyugat-északkeleti sávjában nagy területen 50-90 mm közötti mennyiség hullott, de délkeleten és északnyugaton is 20-30 mm-t mérhettünk – írja agrometeorológiai elemzésében az OMSZ.
Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ
Az elmúlt 30 és az elmúlt 90 nap is országszerte csapadékosabb volt a sokéves átlagnál, ez alól csak Sopron térsége kivétel, ahol domborzati okok miatt a délnyugatról érkező nedves levegőből csak kevés csapadék hullik. Ugyanakkor az elmúlt három hónap csapadéktöbblete az ország jelentős részén 80 mm fölött alakul. A talajok felső egy méteres rétege telített állapotban van, lassan a mélyebb rétegekbe is szivárog a víz, viszont főként az Alföldön a belvíz is igen jelentős – teszik hozzá.
Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ
Talajnedvesség – Fotó: OMSZ
Éjszakai fagyok az elmúlt egy hétben a Dunántúlon és az ország északi felén fordultak elő, Nyíregyháza térégében például szerdán hajnalban csökkent az idén először fagypont alá a hőmérséklet. A karácsony óta letelt időszak átlaghőmérséklete 4-6 fokkal haladta meg a sokéves átlagot – írják.
Növények állapota
Az őszi vetések többnyire jó állapotban vannak, azonban az Alföldön nagy foltokban jellemző a vízborítás a szántóföldeken. Ez az elmúlt időszak magas, 4 fokot meghaladó napi átlaghőmérsékleteinél kimondottan káros. Ugyanakkor a tartósan enyhe idő belvíz nélkül sem tett jót a növényeknek, megzavarta a vegetációs ciklusukat, ráadásul hideg hiányában a kártevők és kórokozók sem ritkultak.
A túl enyhe idő különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra. A mogyoró virágzása például már az északkeleti országrészben is megkezdődött – írja az OMSZ.
Időjárás-előrejelzés
A következő napokban az eddiginél hidegebb, nagyrészt száraz, gyakran szeles időre számíthatunk – áll a jelentésben. Hozzáteszik, hogy így a belvízfoltok lassan csökkenni kezdenek. Bár vasárnap kivételével minden nap előfordulhat csapadék, jellemzően hószállingózás vagy gyenge havazás, havas eső formájában, de csak kevés helyen fog esni, és ott is csak kis mennyiség. 1-2 mm-t meghaladó csapadékra csak a jövő hét közepén van esély.
Hétfőig éjszakánként országszerte fagypont alá hűl a levegő, de erős fagyokra nem kell számítani, -1 és -5 fok közötti értékek lesznek a jellemzők, napközben pedig 0 és +5 fok közé emelkedik a hőmérséklet. Keddtől kis mértékben melegszik az idő, 1-2 fokkal emelkednek a minimum és maximum értékek is – írják.
Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.
Indexkép: Fulai Árpád