Az éjszaka csökken a felhőzet és jellemzően kiderül az ég, viszont, főleg a Tiszántúlon, lehetnek felhősebb tájak is. Számottevő csapadék nem valószínű. A szél először élénk lesz, majd mérséklődik a légmozgás.

A minimum-hőmérséklet többnyire 8 és 13 fok között alakul, de vízparton közelében kissé enyhébb, hidegre hajlamos helyeken hűvösebb lehet a hajnal.

Agrometeorológia

A mögöttünk álló héten csapadékos, az ilyenkor szokásosnál kicsit hűvösebb időben volt részünk. A hét elején még eső volt a jellemző, majd keddtől záporok, zivatarok, több helyen akár 50-100 mm-t adó felhőszakadások alakultak ki – írja elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Hozzáteszi, hogy bár egy-egy napon nagy volt a csapadékhullás területi változékonysága, de a hét valamelyik napján mindenütt esett. Az elmúlt tíz napban jellemzően 25 és 70 mm közötti mennyiség hullott, ennél kevesebbet csak az Alföld egy-egy szárazabb foltján mérhettünk, viszont vannak helyek, ahol 100 mm-nél is több esett, és villámárvizek alakultak ki elsősorban hegyvidéki patakokon.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Nem csak a tíz, de a harminc napos csapadékösszeg is többfelé meghaladja a sokéves átlagot. Szolnok térsége maradt ki leginkább a záporokból, zivatarokból az elmúlt egy hónap során – teszik hozzá.

Kiemelik, hogy az Alföld túlnyomó részén is kellő mennyiségű nedvességet tartalmaz a talaj, egyedül Szolnok környéke maradt szárazabb.

Talajnedvesség 0-50

Talajnedvesség – Fotó: OMSZ

Az átlaghőmérsékletről azt közölték, hogy kissé hűvösebben alakult az ilyenkor szokásosnál a tartósabban csapadékos napokon és helyeken alacsony, többnyire 25 fok alatti maximum értékeket mértek.


Növények állapota

Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak:

  • a repce a magképződés fenológiai fázisában jár,
  • az őszi kalászosok is szépen szőkülnek,
  • a búza a tejes érés fázisába lépett – írja az OMSZ.

Hozzáteszik, az elmúlt hetek időjárása kedvezően hatott a fejlődésükre, kellő nedvesség állt rendelkezésre a talajban, de nagy meleg sem rövidítette le a virágzás és magképződés igen fontos fenológiai fázisát.  Ugyanakkor a sűrű állományokban a gyakran nedves leveleken a kórokozók is gyorsan szaporodtak.

A kukorica és a napraforgó számára igen jókor érkezett a csapadék, szépen fejlődnek a növények, de a gyomoknak is kedvezett az időjárás. A vetési időponttól, fajtától és agrotechnikától függően elég nagy méretbeli különbségek vannak a táblák között – emelik ki.

Időjárás-előrejelzés

Az előttünk álló hét első felében száraz időre van kilátás, csütörtökig csak kevés helyen fordulhat elő egy-egy zápor, majd csütörtöktől ismét növekszik a csapadékhajlam, de főként a keleti országrészben számíthatunk esőre, záporra, néhol zivatarra. A hét végéig a Tiszántúlon valószínű 5 mm-t meghaladó mennyiség. A talajfelszín száradását, szikkadását főként ma segíti élénk, a Tiszántúlon erős szél, keddtől mérséklődik a légmozgás, és csak péntektől élénkül, néhol erősödik meg ismét. A hét eleji lehűlés után csak lassan melegszik az idő, napról-napra csak kissé erősödik a nappali felmelegedés, és még csütörtökön is csak 21-26 fok várható. A hét második felében a felhősebb és csapadékosabb keleti országrészben maradnak a 20 fokot alig meghaladó maximumok, míg a naposabb nyugati tájakon ekkor már 26-29 fokig melegszik a levegő. Így a hőösszegek látványos növekedése a héten sem indul meg – írja az OMSZ.

SZÉLTÉRKÉPCSAPADÉKTÉRKÉPHŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Kempf Máté