Az éjszaka többfelé megnövekszik a gomolyfelhő-képződés, csak a délkeleti tájakon lehetnek gyengén felhős, derült körzetek. Záporok, zivatarok előfordulhatnak, amelyekhez felhőszakadás is társulhat. A csapadéktömbre is számítani kell, amely kelet, északkelet felé mozog, így a középső, majd az északkeleti országrészre is átterjed. A szél gyenge vagy mérsékelt lesz, azonban zivatarok környezetében átmenetileg megerősödhet.
Elsőfokú riasztás: intenzív záporokból, zivatarokból rövid idő alatt 25-30 mm-t meghaladó csapadék hullhat – Fotó: OMSZ
A minimum-hőmérséklet 15 és 21 fok között alakul.
Agrometeorológia
Az elmúlt hetek csapadékára jellemző volt az igen nagy területi változékonyság, a gyakori lokális felhőszakadások miatt kis területen belül is hatalmas különbségek alakultak ki a lehullott csapadékmennyiségben. Az elmúlt harminc nap során nagy területen 20-60 mm-es többlet, míg máshol 15-40 mm-es hiány alakult ki a sokéves átlaghoz képest, míg az elmúlt kilencven nap csapadékösszege a Dunántúlon és az Északi-középhegység nagy részén több volt az ilyenkor szokásosnál, az Alföld jelentős részén viszont elmaradt attól – írja az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) az agrometeorológiai elemzésében.
Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ
Hozzáteszik, hogy a talaj nedvességtartalmában is számottevő területi különbségek mutatkoznak. A felszín közeli réteg főként az ország északkeleti harmadán valamint délnyugaton sáros, az Alföldön azonban kritikusan száraz területek is előfordulnak, ahol a felső fél méteres talajréteg a növények számára hasznosítható vízmennyiség kevesebb, mint 40%-át tartalmazza. A fél méternél mélyebb talajréteg még országszerte jó vízellátottságú.
Talajnedvesség a hasznosítható víztartalom arányában a 0-20 cm-es rétegben – Fotó: OMSZ
A hőmérséklet az ilyenkor szokásos értékek körül alakult. A hét közepén még egy hidegfront hatására a legmelegebb órákban is csak 24-27 fokig melegedett a levegő, majd péntektől már 27-31 fok közötti értékeket mérhettünk – emelik ki.
Növények állapota
Az árpa mellett egyre többfelé kezdik aratni a búzát és a repcét is – írja az OMSZ.
Sokfelé száraz idő kedvezett az érés végének és a betakarítási munkák kezdetének, bár a korábbi nagy csapadékokból adódóan többfelé vannak megdőlt táblák is. Az aratásra meleg, száraz idő lenne az ideális a folytatásban, de a legtöbb helyen ebből csak a meleg lesz adott – teszik hozzá.
A kukorica és a napraforgó számára viszont jól jöttek a hétvégi záporok, szépen növekednek az állományok. A kukorica néhol már címeres, a napraforgó pedig egyre többfelé kezd virágozni – közölték.
Időjárás-előrejelzés
A következő napokban is meleg, de változékony időben lesz részünk záporokkal, zivatarokkal. Péntektől csökken a csapadékhajlam, a hétvégén már száraz időben lehet haladni az aratással, viszont nagyon magas lesz az UV sugárzás. A szél főként zivatarok környezetében támad fel, ezen kívül csütörtökön a Dunántúlon, pénteken és szombaton pedig keleten élénkülhet meg. A hőmérséklet nem változik számottevően, hajnalonként 15-20 fok közé hűl le a levegő, napközben pedig jellemzően 27-31 fok közötti értékeket mérhetünk, csütörtökön és pénteken lehet ennél 1-2 fokkal kevésbé meleg – írja az OMSZ.
SZÉLTÉRKÉP, CSAPADÉKTÉRKÉP, HŐMÉRSÉKLETTÉRKÉP
Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.
Indexkép: Mihály Ferenc