Az éjszaka általában derült, száraz idő várható, a szél is gyenge marad. A minimum-hőmérséklet többnyire -11 és -6 fok között alakul, de a fagyzugos tájakon ennél hidegebb is lehet.

A rendőrség arra figyelmeztet mindenkit, hogy jelenleg életveszélyes a Balaton jegén tartózkodni. Azt írták: a tó parti sávjának egyes részein és a kikötőkben kialakult jég 3-7 centiméter vastagságú, bizonytalan szerkezetű, így alkalmatlan a közlekedésre és a sportolásra. Nem várható, hogy a Balaton befagy a következő napokban, sőt olvadás kezdődhet szombattól, amely az erős szél hatására el is tüntetheti a jeget a parti sávból.

Az elmúlt héten idén először fordult igazán téliesre időjárásunk. Pénteken sokfelé havazott az országban, bár szombat reggelre csak az ország északkeleti harmadán maradt összefüggő hóréteg – írja agrometeorológia jelentésében az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ).

Vasárnaptól általában a száraz, többnyire napos idő vált jellemzővé, így a múlt hét második felének csapadékösszege:

  • a Dunántúl északi felén 10 és 20 mm között,
  • a Tiszántúlon pedig jellemzően 5 és 10 mm között alakult,
  • délnyugaton és a középső országrész délnyugat-északkeleti sávjában pedig  5 mm-nél kevesebb volt.

Csapadékösszeg

Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ

Az elmúlt tíz nap csapadékmennyisége a Dunántúl északi részének kivételével jellemzően a sokéves átlag alatt alakult – írja az OMSZ. Hozzáteszik, hogy a leginkább belvizes Tisza-környéki területeken is kevesebb hullott az ilyenkor szokásosnál, így az elmúlt időszakban csökkent a belvízzel elárasztott területek nagysága.

Csapadékösszeg-anomália

Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ

Az ország nagy területén a talaj sokat száradt, de Sopron és Szeged környéki területek kivételével országszerte telített állapotban van.

A hőmérséklet múlt szombatig még 2-4 fokkal magasabban alakult a sokéves átlagnál, majd vasárnaptól erős lehűlés érkezett, a héten éjszakánként már -7 és -10 fok közé hűlt a levegő, és napközben is csak kevéssel fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet.  A napi átlaghőmérsékletek az idei télen először maradtak több napon át országszerte fagypont alatt – írja az OMSZ.

Növények állapota

Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, az Alföldön a belvízfoltok kiterjedése folyamatosan csökken. Az elmúlt napok fagyos éjszakái nem voltak olyan hidegek, ami kifagyással veszélyeztette volna a vetéseket

A januári tartósan enyhe idő nem tett jót a növényeknek, megzavarta a vegetációs ciklusukat. A túl enyhe idő a tél közepén különösen a gyümölcsfákra veszélyes: ha túl korán véget ér a mélynyugalmi állapotuk, később érzékennyé válnak a fagyokra. Február első felének hidegebb időjárása visszafogja az idő előtti fejlődést, de még nem hat károsan – összegzi a agrometeorológia jelentés.

Időjárás-előrejelzés

A folytatásban enyhül a hideg, de számottevő csapadék továbbra sem valószínű. Pénteken és szombaton éjszakánként még -5 és -10 fok közötti fagyok lesznek a jellemzők, de nappal már egyre nagyobb területen melegszik +5 fok fölé a levegő – írja az OMSZ.

Hozzáteszik, hogy szombaton északnyugat felől egy meleg- majd egy hidegfront vonul át fölöttünk, ezekből azonban csak kis mennyiségű – 2 mm-nél kevesebb – csapadékra lehet számítani és főként az esti órákban. Esőre, havas esőre van esély. Vasárnaptól enyhülnek az éjszakák is, többnyire 0 és -5 fok közé csökken a hőmérséklet, napközben pedig 4-9 fok közötti értékek lesznek jellemzők. A jövő hét első felében éjszakánként párássá, néhol ködössé válik a levegő, ami napközben a legtöbb helyen megszűnik, és változóan felhős, többnyire napos időben lesz részünk csapadék nélkül, így a következő egy hétben a belvízfoltok további csökkenése várható.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.

Indexkép: Berényi Gergő