Péntek
Délelőtt még változóan felhős lesz az ég több-kevesebb napsütéssel, délutántól viszont megnövekszik a felhőzet és többfelé várható zápor, emellett zivatarokra is számítani kell. A szél élénk lesz, kevés helyen meg is erősödik. Zivatarok környékén erős vagy viharos széllökések is lehetnek.
Elsőfokú riasztás: Zivatar alakulhat ki. Elsődleges veszélyforrást a villámlás jelent, emellett esetenként szélerősödés, jégeső előfordulhat! – Fotó: OMSZ
A maximum-hőmérséklet főként +15 és +20 fok között alakul.
Szombat
Általában több-kevesebb napsütésre van esély, de felhősödésre, felhőátvonulásokra számítani kell. Délelőtt főleg a déli és a keleti országrészben szórványosan eső, zápor kialakulhat, majd délutántól északkeleten zápor, havas eső zápor, hózápor várható. Máshol számottevő csapadék nem lesz, viszont a szél sokfelé viharossá fokozódik.
A minimum-hőmérséklet általában +3 és +8 fok között valószínű, a maximum-hőmérséklet +6 és +12 fok között várható.
Vasárnap
A hosszabb-rövidebb napsütés mellett egy melegfront közép-, illetve magasszintű felhőzete sodródhat fölénk. Csapadék nem valószínű, a szél viszont helyenként megélénkül.
A minimum-hőmérséklet többnyire -8 és 0 fok között várható, a maximum-hőmérséklet +6 és +10 fok között alakul.
A fagypont alatti hajnalok vasárnap és hétfőn térnek vissza, majd hétfőn ismét melegedés kezdődik, és egyre nagyobb területen melegszik napközben 15 fok közelébe a levegő. A szél szombaton nagy területen fokozódik viharossá, és a vasárnapi átmeneti mérséklődés után hétfőn is sokfelé lesz erős.
Agrometeorológia
A következő napokban a már régóta száraz középső és északi területeken is sokfelé valószínű 2-5 mm közötti, helyenként 10 mm fölötti eső.
Az elmúlt héten jelentősebb mennyiségű csapadék a délnyugati, déli országrészben hullott, többnyire országszerte száraz idő volt és a középső, valamin az északi országrészben az 1 mm-t sem érte el az elmúlt 10 nap csapadéka.
Csapadékösszeg – Fotó: OMSZ
A 30 napos csapadékösszeg is országszerte alacsonyabban alakult az ilyenkor szokásosnál, a déli tájakon 20 mm alatti ez a hiány, míg máshol 25-35 mm-rel kevesebb esett a sokévi átlagnál.
Csapadékösszeg-anomália – Fotó: OMSZ
A talajok felszín közeli rétege az ország északi kétharmadán sokfelé száraz azzal együtt is, hogy kisebb-nagyobb foltokban ezeken a területeken is jelen van a belvíz. A középső és mélyebb rétegek északon is jó vízellátottságúak, míg délen a teljes felső 1 méteres talajréteg telítettséghez közeli állapotban van és arrafelé többfelé áll a víz a szántóföldeken is – írja az OMSZ.
A hőmérséklet az elmúlt egy hétben északkeleten az ilyenkor szokásos értékek körül alakult, míg az ország többi részén 1-2 fokkal haladta meg a sokéves átlagot.
Növények állapota
- Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, de az ország déli, délnyugati területeinek kivételével egyre jobban várnak egy kiadósabb esőt.
- Február első felében volt szűk tíz nap, amikor a fagyos éjszakákon a kórokozók némiképp gyérültek.
- A hónap közepén azonban fejlődésnek indult a vegetáció. Már az északkeleti országrészben is virágzik a som, a kajszi, az őszibarack és a körte virágrügyei is meg vannak pattanva Miskolc térségében. Délen, délnyugaton ezek a folyamatok még előrébb járnak, a mandula virágzása is elkezdődött.
- Az éjszakai fagyok, és a gyakran borult idő azonban visszafogja a növények túl korai fejlődését.
Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában.
Indexkép: Pápa Levente