Az éjszaka higedfront felhőzete érkezik és beborul az ég. Az északkeleti, illetve kisebb eséllyel a délnyugati megyékben eső, zápor előfordulhat. A szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik. Csak a szélcsendes északi völgyekben kell gyenge fagyra számítani, a minimum-hőmérsékletek általában -2 és 8 fok között alakulnak.

Megdőlt az országos melegrekod

Az elmúlt pár napban az évszakhoz késest jóval enyéhébb idő volt. Az ország több részén a maximum-hőmérséklet meghaladta a 15 fokot és az éjszakai fagyok, talajfagyok is megszűntek. Több helyen megkezdődött a legkorábban induló mogyoró és éger virágzása.

Csütörtökön megdől az országos napi melegrekord, Fertőrákoson 21,5 fokot mértek, valamint megdőlt a napi fővárosi szélrekord is. A viharciklon következtében Budapesten a János-hegyen 33,6 m/s-os (121 km/h-ás) széllökést mértek.

Már most nagy a csapadékhiány

Az elmúlt egy hétben megtört a tartós északnyugati áramlás és kedden egy csapadékzóna érte el hazánkat, ám jelentősebb mennyiségű csapadékot csak a nyugati országrészbe hozott. A Dunántúl egyes részein 10 mm-t is meghaladta az eső, másfelé viszont alig volt néhány milliméter.

Az ország kis területén 10-15 mm csapadék hullott az elmúlt 5 napban

Az ország kis területén 10-15 mm csapadék hullott az elmúlt 5 napban – Fotó: OMSZ

A csapadékhiány egyre fokozódik, az elmúlt 30 és 90 nap csapadékösszege a legtöbb helyen már 20-40 mm-rel elmarad az ilyenkor szokásostól.

csapadékösszege a legtöbb helyen már 20-40 mm-rel elmarad az ilyenkor szokásostól

csapadékösszege a legtöbb helyen már 20-40 mm-rel elmarad az ilyenkor szokásostól – Fotó: OMSZ

A csapadékhiánnyal párhuzamosan a talaj téli feltöltődése is megállt, a telítettséghez hiányzó nedvességtartalom egyre jelentősebb, ráadásul a meleg és szeles időjárás hatására a felső talajréteg is szárad.

A talaj téli feltöltődése is megállt, ráadásul a felső talajréteg is szárad

A talaj téli feltöltődése is megállt, ráadásul a felső talajréteg is szárad – Fotó: OMSZ

Az őszi vetésnek is csapadékra lenne szüksége

Az őszi vetések alapvetően jó állapotban vannak, eddig nem volt olyan téli időjárás, amely károsíthatta volna a táblákat. Ugyanakkor a talaj felső rétegének száradása miatt egyra nagyobb szükségük lenne csapadékra, főleg azért, mert az őszi kalászosok az enyhe időben lassan fejlődésnek indulnak.

A beinduló nedvkeringés azonban fokozott kockázatot jelent, mert a tavasszal még nagy valószínűséggel érkező fagyok hatalmas károkat okozhatnak. A növényeket az éjszakai fagyok foghatnák vissza, de keddig marad az enyhe idő.

Az őszi káposztarepce vetésére augusztus vége volt ideális. A Dunántúlon és a középső országrészben a növények fejlődéséhez szükséges csapadék is megérkezett, ezzel szemben keleten, északkeleten hiányosan kelt és nehezen fejlődött a repce. Az őszi kalászosok vetésének általában kedvezőek voltak a feltételei, de északkeleten és az Alföld középső részén szinte egész októberben is nagyon száraz volt a talaj. Az ősz végén és a tél elején jelentős csapadék érkezett, de a január és eddig a február száraz időt hozott. A szeptember óta összegzett csapadék mennyisége jelenleg a délnyugati országrészben meghaladja az optimális értéket, míg máshol 60-70 mm-rel, északnyugaton 80-90 mm-rel elmarad a növények számára optimális értékektől.

Milyen idő várható?

A következő egyhétben marad a változékony, erősen szeles időjárás. Kiadós esőre nincs kilátás. Kedden hidegfront érkezik és hoz erőteljesebb lehűlést és éjszakai fagyokat, addig viszont marad az enyhe időjárás, a nappali maximum-hőmérsékletek 10 fok körül alakulnak.

Aktuális időjárás-előrejelzésünket 24 órás, 5 és 30 napos, valamint település szerinti bontásban, a permetezésre vonatkozó információkkal együtt megtalálja az Agroinform.hu Időjárás rovatában!

Indexkép: Evanto