A kutatók kíváncsiak voltak, hogy vajon tényleg meg is értik a szavakat vagy csak az azokhoz kapcsolódó jelzésekre reagálnak a kutyák. Sokan ugyanis azt állítják, hogy a kutyák képesek a szóalapú kommunikációra, és nem csupán gazdáik testbeszédét értelmezik.

A Kaliforniai Egyetem szakemberei ezért két vizsgálatot végeztek, hogy megfigyelhessék a kutyák konkrét szavakra adott reakcióit. Mindkét kísérletben hangtáblákat használtak. Az első esetben úgy nyomogatták a hangtábla szavakat rejtő gombjait, hogy az állatok gazdái a másik szobában voltak. A kutatók egy percig figyelték, hogyan reagálnak a kutyák. A másik vizsgálatban a kutyatulajdonosok maguk nyomkodták a gombokat vagy mondták ki hangosan a szavakat, és ők is figyelték kedvencük reakcióit.


A kutyák jól reagáltak a játékkal kapcsolatos szavakra és azokra, amelyek valamilyen kültéri aktivitásra, például sétára utaltak, függetlenül attól, hogy a szót a gazdájuk mondta vagy a hangtábláról származott, ami arra utal, hogy a kutyák maguk dolgozzák fel a szavakat, nem hagyatkoznak más jelzésekre. Viszont az ételekkel kapcsolatos szavakra nem reagáltak olyan egyértelműen, ami a kutatók szerint azt jelentheti, hogy nem társítják ezeket a szavakat a szokásos idejükön kívüli evéssel. Az eredmények alapján azonban ezzel együtt is úgy tűnik, hogy a kutyák magukra a szavakra reagálnak.

A kutatók a továbbiakban szeretnék megvizsgálni, hogyan használják a kutyák spontán, aktívabban a hangtábla gombjait, beleértve a gombnyomások sorozatát és annak jelentését.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Pixabay