A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága megkezdte az "Erdészeti génmegőrzés támogatása" című (KAP-RD36-1-24 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.

A felhívás keretében támogatás vehető majd igénybe az erdészeti genetikai erőforrások in situ és ex situ megőrzésére.

Kérelem benyújtására lesz jogosult:

  • az adott erdőrészlet vonatkozásában az erdészeti hatóság által az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény (továbbiakban: Evt) alapján jogerősen nyilvántartásba vett erdőgazdálkodó vagy
  • az erdészeti szaporítóanyagokról szóló 110/2003. (X.21.) FVM rendelet alapján nyilvántartásba vett erdészeti szaporítóanyag termelő, vagy
  • a 95/2003 (VIII.14.) FVM rendelet alapján erdészeti géngyűjtemény kezelője vagy
  • új erdészeti génmegőrzési vagy fejlesztési állomány létrehozása esetén a terület jogszerű használója.

A felhívástervezet alapján támogatás vehető igénybe az erdészeti genetikai erőforrások in situ és ex situ megőrzésére.

Az alábbi főtevékenységek (célprogramok) közül legalább az egyik, in situ vagy ex situ genetikai erőforrás megőrzési tevékenység megvalósítása kötelező:

'A' - in situ célprogramok: Az in situ típusú génmegőrzés célja, hogy a megőrizni kívánt génkészlet annak eredeti környezetében fennmaradjon, ezáltal a génkészletre ható, azt alakító folyamatok a továbbiakban akadálytalanul érvényesülhessenek. Alkalmazásuk feltétele, hogy az adott populáció az eredeti, vagy ahhoz hasonló termőhelyen, élőhelyen természetszerű módszerekkel fenntartható és megújítható legyen. Az erdészeti génrezervátum-hálózat olyan in situ megőrzési egységekből áll, amelyekben a célfafajok populációi a termőhelyhez megfelelően alkalmazkodtak, helyi származásúak, jól reprezentálják a fafaj(ok) helyi génkészletét, fennmaradásuk hosszú távon is biztosított.


'B' - ex situ célprogramok: Amennyiben a génforrás eredeti előfordulási helyén biztonságosan nem tartható fenn, a megőrizni kívánt genotípusokat ex situ gyűjteményekbe kell helyezni. A megőrzött genetikai anyag későbbi hasznosítása során az így archivált egyedekből szintetikus populációk hozhatók létre. Ezek a továbbiakban szaporítóanyag-forrásként szolgálhatnak klímavédelmi és természetvédelmi célokat szolgáló erdészeti beavatkozásokhoz.

A tervezet szerint több éves kötelezettségvállalás alapján adható vissza nem térítendő, egységköltség alapú átalány a támogatás. Támogatási kérelmek benyújtására 2025. április 1-től lesz lehetőség.

A támogatási kérelem benyújtását megelőzően megkezdett művelet a kérelem megkezdéssel érintett részének elutasítását vonja maga után. A művelet megvalósítását a támogatási kérelem benyújtását követőnapon a kedvezményezett saját felelősségére megkezdheti, de a művelet megkezdése nincs befolyással a támogatási kérelem értékelésére, és nem jelent előnyt annak elbírálása során, továbbá nem garantálja az igényelt támogatás elnyerését.

További részletek és információk itt olvashatók.

Hirdetés –

A mezőgazdasági pályázatokkal és támogatásokkal kapcsolatban érdemes naprakész tudásra szert tenni, segítünk! Legyen szó pályázatokkal kapcsolatos kérdésekről, közvetlen támogatásokról vagy beruházási pályázatokról, kifizetődik a tájékozottság, csekkoljon be hozzánk, és ne maradjon le semmiről!

Indexkép: Shutterstock