Udvardi Dániel és családja Nagycenken, illetve annak környékén gazdálkodik körülbelül 300 hektáron. A fiatal gazdálkodó idén végzett a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karán Növényorvos MSc szakon. Cikkünkben a gazdaságban alkalmazott kukoricatermesztési technológiáról és a hibridválasztást befolyásoló tapasztalatiról számol be.
A 300 hektárnyi terület vetésforgójában őszi búza, őszi durumbúza, őszi káposztarepce, napraforgó, kukorica és szója található meg. Földjeik nagy részén agyagbemosódásos barna erdőtalaj van.
"Egy ideje ugyanazokkal a kukoricahibridekkel dolgoztunk, de az idei évben kipróbáltunk egy új Limagrain fajtát. Nem bántuk meg, sőt, a kukoricának szánt terület nagyobbik felén a Danubia Projekt hibridjét az LG 31.350-et fogjuk vetni 2025-ben" – mondta Dániel.
LG 31.350 Danubia: nagy termésstabilitás, gyors vízleadás – Fotó: Limgrain Hungária Kft.
Egyszerű a választás, ha a szárítási költség a kérdés
Az LG 31.350 Danubia hibriddel kapcsolatban kapcsolatban Dani azt mondta, hogy a betakarításkor körülbelül 1,5%-kal volt alacsonyabb a víztartalma, mint az LG 30.369 (Limanova) hibridnek, de a konkurens kukoricahibrid víztartalmánál is kedvezőbb volt, 15% körül alakult a nedvességtartalom, a terméshozam pedig 30 hektár átlagában 8,87 tonna/hektár volt.
"A 10 tonna feletti eredményeknek természetesen jobban örülünk, de az LG 31.350 Danubia hibrid hozta a legjobb terméseredményt az idén. Májustól augusztusig 230 mm eső esett, ami nem lenne kevés, de ennek nagy része június végéig lehullott, tehát a két nyári legmelegebb hónapban szinte nem volt eső, 50 mm volt ebben a két napban a szokásos 150 mm helyett. Ez negatívan hatott a kukorica terméshozamára, így ezzel a közel 9 tonnás eredménnyel is nagyon elégedettek vagyunk" – számolt be az eredményekről a gazdálkodó.
Udvardi Dániel Nagycenk környékén gazdálkodik családjával – Fotó: Udvardi Dániel
A talajművelésnek köszönhetően tudja jól beosztani a vizet a kukorica
A nagycenki gazdálkodó kukoricatermesztési technológiája dióhéjban:
1. A kukorica előveteménye általában valamilyen kalászos gabona.
2. Forgatás nélküli talajművelést alkalmaznak: a talajok ugyan meglehetősen kötöttek, de a talajélet és a talaj nedvességtároló képessége sokkal jobb, mióta nem szántanak, szántóföldi kultivátorral és lazítóval végzik a talaj-előkészítést. Idén megfelelő vízellátottsággal rendelkeztek a talajok a tavaszi munkálatok megkezdése előtt.
3. A vetést április 14-én kezdték, amikor a talajhőmérséklet már 10°C felett volt. A talajhőmérsékletet két éve egy komplex vizsgálatra alkalmas időjárás-állomással monitorozzák. A vetés változó tőszámmal történt 64 ezer és 74 ezer szem/ha közötti vetőmagnormával.
4. A növényvédelem kapcsán a gazdálkodó kiemelte a vetésforgó fontosságát, mert annak betartásával a rovarkártétel jó része megelőzhető, nincs szükség talajfertőtlenítésre, illetve a gyomirtást, melyet posztemergenesen végeznek, a kukorica 4-6 leveles állapotában.
5. A betakarítás szeptember 25. és október 2. között zajlott. Az eredmények az alábbiak szerint alakultak a háromféle, 2024-ben vetett hibrid esetében:
|
A hozam nem minden
Dániel elmondása szerint azért is döntött 2025-re az LG 31.350 Danubia mellett, mert kiemelkedően jó volt a termény hektolitersúlya. "Feltűnő volt, hogy a versenytárs hibrid esetében 12,5 tonna fért fel a pótkocsira, az LG 31.350 Danubia hibrid esetében 13,2 tonna" – sorolta az érveket tovább a gazdálkodó.
Másrészt a szeptemberi Boris ciklon hatalmas széllel érkezett, az aratás előtt néhány héttel óriási károkat okozhatott volna, de a kukorica szára csak a csövek felett tört meg több helyen, így gazdasági kárt még a kb. 100 km/h-s szél sem tudott okozni.
LG 31.350 Danubia hibrid:
- vastag, közepesen hosszú csövek, melyen a szemsorok száma elérheti a 18-20-at
- kiegyenlített csőméret, hosszúkás szemek
- kiemelkedő termésstabilitás
- egyedülálló szárazságtűrés
- megdőlésre, szártörésre nem hajlamos
- FAO 350-es érésidő