Svéd kutatók arra jutottak, hogy egy kevés édes élelmiszer alkalmankénti fogyasztása egészségesebb lehet, mint ha valaki abszolút kerüli az édességeket.

A kutatók csaknem 70 000 embert vizsgáltak 20 éven keresztül. A cukorbevitel három formáját vizsgálták: édes feltétek (például méz), sütemények, valamint cukros üdítőitalok. A vizsgálat ideje alatt a különböző szív- és érrendszeri betegségek kialakulását vizsgálták.

Az eredmények meglepők: az egyes cukorfogyasztási szokások eltérő hatással vannak a szív- és érrendszeri egészségre. „Ez a meglepő kontraszt felhívja a figyelmet annak a fontosságára, hogy nemcsak a fogyasztott cukor mennyiségét, hanem a forrását és a kontextusát is figyelembe kell vennünk" – mondta Suzanne Janzi, a Lund Egyetem doktorandusza, a publikáció egyik szerzője.

A cukros üdítőitalok fogyasztása rosszabb hatással volt az egészségre, mint a cukor bármely más formája – és ez volt az, ami jelentősen növelte az ischaemiás stroke, a szívelégtelenség, a pitvarfibrilláció és a hasi aorta aneurizma kockázatát.


Suzanne Janzi szerint a problémát az ilyen italok túlfogyasztása okozza, ugyanis az ezekben lévő cukrok kevésbé telítenek, mint a cukor szilárd formái, így kevésbé érezheti magát jóllakottnak az ember, ami túlfogyasztást okozhat.

A kontextussal kapcsolatban pedig: a süteményeket az emberek gyakran inkább társaságban fogyasztják, míg az édes üdítőket rendszeresebben.

Ami viszont igazán meglepte a kutatókat, az az, hogy akik csak alkalmanként fogyasztottak édességeket, egészségesebbek voltak, mint azok, akik egyáltalán nem ettek vagy ittak ilyesmit. A doktorandusz szerint ez a táplálkozási szokásokra vezethető vissza: a nagyon kevés cukrot fogyasztó emberek nagyon korlátozó étrendet követhetnek, vagy valamilyen egészségügyi ok miatt korlátozhatják a cukorbevitelüket.

A kutatók az eredmények alapján úgy vélik: a rendkívül alacsony cukorbevitel nem szükséges a szív- és érrendszer egészsége szempontjából.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock