Hihetetlen halfogások sorjáznak a Magyar Országos Horgász Szövetség, a MOHOSZ abszolút rekordlistáján – ez a szervezet lapja, a Magyar Horgász egyik legnépszerűbb rovata, amely 1966 óta regisztrálja és közli a bejelentett rekordhalakat.

Az elmúlt hetekben a lap szerkesztőbizottsága egy korábbi MOHOSZ elnökségi döntésnek megfelelően felülvizsgálta a megkérdőjelezhető abszolút rekordokat.

Az elbírálás új szempontjai szerint például nem vezetheti tovább olyan hal a listát, amiről a kifogója nem csatolt fényképet a bejelentőlap mellé. Ilyen volt a korábbi rekord bagoly- és karikakeszeg, a kősüllő, a törpeharcsa, de a márna is. Más esetekben a megadott méretek hitelességével kapcsolatban merültek fel nem oldható aggályok. Az angolnánál, a compónál, a sügérnél, a süllőnél és a törpeharcsánál így a listán a súly szerinti sorrendben következő újrahitelesített rekordot fogadta el a grémium.


További döntéseket igényelt, hogy több esetben a képen látható hal faja nem egyezett a leírásban szereplővel. Az azonosítás a fajtabélyegek alapján most megtörtént, így kiderült, hogy például egy amur vezette évtizedek óta megdönthetetlenül a domolykó kategóriát. Továbbá a korábbi legnagyobb ezüstkárász egy hibrid volt, a listavezető széles kárász pedig valójában ezüstkárász – és még sorolhatnánk...

Íme a frissített lista:

halrekordok

A hazai rekorderek – forrás: MOHOSZ

A szövetség egyúttal kéri a jövőbeni rekordergyanús halak bejelentőit, hogy a pikkelyesek tömegét kilogrammban (két tizedesjegy pontosságig), hosszukat pedig az orrcsúcstól a farokúszó tövéig centiméterben adják meg. A halak kerületét a testük legvastagabb pontján szintén centiméterben kell megmérni. A fotók elkészítésénél pedig törekedjenek arra, hogy esztétikus és a hal megbecsülését kifejező képek készüljenek, amelyeken a horgásznak is szerepelnie kell. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, a rekord nem hitelesíthető!

ponty

A magyar horgászok kedvenc halfaja a ponty – forrás: Pixabay

Bár vizeink lassan (a klímaváltozás következtében tényleg lassan...) hűlni kezdenek, rekordokat fogni ilyenkor is lehet. Íme néhány jótanács a sikeres horgászathoz:

  • A nyári horgászhelyet ideje felülvizsgálni, hiszen a halak a tél közeledtével a mélyebb vizekbe húzódnak.
  • Az egyre hidegebb reggelekhez a horgásznak is igazodnia kell, réteges öltözködéssel, melegitallal.
  • Ősszel a halak már nem érik be akármivel: előtérbe kerülnek az élő, vagy illatos csalik.
  • Fő a türelem – ilyenkor még inkább.
  • A halak reggel a legaktívabbak – igaz, hogy ilyenkor még a horgász is fázik, de érdemes korán kelni. Nemcsak a fogás nagyobb esélye miatt, hanem azért is, mert csodás látványban lehet részünk a ködös vízparton...

Forrás: MOHOSZ, Horgászzóna