A tudósok már régebben kimutatták, hogy a fotoszintézis a legtöbb növényben nem tökéletesen működik, mivel az azt irányító Rubisco enzim oxigéndús légkört teremt, ami fékezi a fotoszintézis hatékonyságát.

kukorica

A BTI kukorica-kísérleteiben fokozza a növény hidegtűrését is, ami a kukorica esetében óriási jelentőséggel bír – fotó: pixabay.com

A kukorica a világ egyik legnagyobb tömegben és területen termesztett növénye, amely elengedhetetlen a globális élelmiszer-ellátás biztosításához. Más növényekhez hasonlóan azonban, a kukorica termőképességét és növekedését is korlátozhatja a Rubisco lassú aktivitása.

Az amerikai Boyce Thompson Intézet (BTI) munkatársai viszont arra mutattak rá, hogy megvan a lehetőség ennek a hiányosságnak az áthidalására és a Rubisco enzim termelésének fokozására, ami jelentős mértékben serkenti, illetve gyorsítja az adott növény növekedését, és jelentősen növeli annak termését.


Kathryn Eshenour, a  BTI vezető kutatója szerint a Rubisco termelés fokozása és ezzel a fotoszintézis aktiválása három kulcsfontosságú fehérje, nevezetesen a Rubisco Accumulation Factor 2 (Raf2), valamint a nagy és a kis Rubisco alegység expressziójának növelésével érhető el.

A BTI kukorica-kísérleteiben ez egyben fokozza a növény hidegtűrését is, ami a kukorica esetében óriási jelentőséggel bír. Még nagyobb jelentősége van annak, hogy a kísérletek bebizonyították a Rubisco enzim aktivitásának növelési lehetőségét, amely más haszonnövényekre is alkalmazva, forradalmi változást idézhet elő a növénytermesztés hatékonyságának javításában.

Forrás: sciencedaily.com