Célegyenesbe fordult a KAP Stratégiai Terv forrásainak a felhasználása, az idei év során folyamatosan jelennek meg az új beruházási pályázatok. Több újítás is található a rendszerben, például a beruházások elszámolható költségeit finanszírozó, vissza nem térítendő támogatás mellett már a beruházási hitelekhez kapcsolódó kamattámogatás és kezességi díjtámogatás is elérhető lesz.
Az OTP Bank igyekszik a kamattámogatási kedvezmények igénybevételét lehetővé tevő konstrukció hozzáférhetőségét minél előbb biztosítani ügyfelei számára, ezért már hivatalosan is bejelentkezett a kamattámogatott agrár beruházási hitelek finanszírozására.
A korábbi uniós támogatási ciklusokhoz képest több mint duplájára nőtt a beruházásra és vidékfejlesztésre fordítható keretek összege, a KAP Stratégiai Terv alapján a források közel 52%-át, mintegy 1500 milliárd forintot célzottan gazdaságfejlesztésre kell fordítani. Az igénybevételi feltételeket és a felhasználás részleteit tartalmazó pályázati felhívások ez év tavasza óta folyamatosan jelennek meg.
Az OTP Bank nyilatkozatot tett a magyar KAP Stratégiai Terv Irányító Hatósága (IH) felé arról, hogy vállalja és elérhetővé teszi ügyfelei számára azt a kamatköltség támogatás igénybevételére lehetőséget adó hitelkonstrukciót, amellyel az elszámolható beruházási költségek 10%-át kitevő összegű extra kamattámogatásra tudnak majd pályázni a gazdálkodók.
Kedvező finanszírozási lehetőséget szeretnének biztosítani az ügyfeleiknek – fotó: pixabay.com
A 2023-2027-es támogatási ciklus különlegessége, hogy több gazdaságfejlesztési intézkedés esetében a kedvezményezettek a vissza nem térítendő beruházási támogatás mellett kamat- és kezességi díjtámogatást is igénybe vehetnek. Erre korábban nem volt lehetőség az EU-ban sehol.
A támogatott projektek az elszámolható kiadások 50%-áig vissza nem térítendő támogatásban részesülnek. Újdonság az, hogy az ezeket kiegészítő beruházási hitelekhez kapcsolódóan kamattámogatásra 10%, kezességi díj támogatására pedig 5%-os kiegészítő támogatás is igénybe vehető. A többlettámogatás igénybevételére a kedvezményezett a beruházási támogatási okirat és a kamatköltség támogatás igénybevételére jogosító hitelszerződéssel pályázhat.
Ahhoz, hogy a többlettámogatás igénybe vehető legyen, a hitelintézeteknek az IH előírásainak megfelelő hitelkonstrukciót kell kidolgozniuk a kedvezményezettek számára. A programhoz való csatlakozási szándékukat a bankoknak írásban kell jelezniük az IH számára. Az elfogadott bankok listáját az IH közlemény formájában jelenteti meg.
„Mivel az OTP Bank számára kiemelten fontos az agrárvállalkozások fejlesztési szándékainak, valamint a KAP Stratégiai Tervben megfogalmazott célok támogatása, a bank már jelezte a programhoz való csatlakozását. Tudomásunk szerint ezzel az elsők között nyilvánítottuk ki azon szándékunkat, hogy a kedvező finanszírozási lehetőséget biztosítani szeretnénk ügyfeleinknek. Úgy gondolom, ez komoly segítséget jelent majd a jelenlegi és leendő ügyfeleink számára” – nyilatkozta Szabó István, az OTP Bank agrárgazdasági értékesítési igazgatója.
A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a közleményben szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.