Csaknem 51 ezer termelő csatlakozott 3,6 millió hektárral az AÖP-hoz, tehát a számok alapján igazán népszerű lett az EU-s normatív területalapú rendszer átalakításával tavaly indult új "zöld" támogatás. A különböző földhasználati kategóriában a talajállapotot, a vízvisszatartást és a biológiai sokféleséget, a beporzók életkörülményeit javító agronómiára és gazdálkodási gyakorlatra ösztönzött az Agro-ökológiai Program.

Az új, önkéntesen választható támogatási jogcím feltételeit azonban nem volt könnyű teljesíteni. Az Agro-ökológiai Program első tanulóévében a Magyar Államkincstár az ellenőrzések során több elutasító, illetve részben elutasító határozatot is hozott. Az ellenőrzések természetesen, megmutatták az AÖP-tanulóév legfontosabb tanulságait is. Eszerint leggyakrabban a talajtakarás, a forgatás nélküli talajművelés, a mikrobiológiai készítmények vagy a kondicionálók használata, a méhbarát növényvédelem, az extenzív gyepek legalább egyszeri kaszálása, a gyepterületek megőrzése, továbbá az ültetvények talajának évelő növényzettel vagy gyeppel való takarása is nehézséget okozott a termelőknek.

traktor

Akinek a forgatás nélküli talajműveléshez nincs gépe, az ne ezt jelölje be a vállalásoknál – forrás: Pixabay

A legtöbb esetben a termelő valóban nem tudta teljesíteni a vállalt gyakorlatot, de az adminisztrációban is akadtak elmaradások. Az Agrárminisztérium ezért azt javasolja az agroökológiai programban részt vevő gazdáknak, hogy az idén fokozottan figyeljenek a megfelelő (szükséges) bejelentésekre és adatrögzítésre. A hatóságoknak ugyanis ellenőrzésnél számos gyakorlat esetében ez az egyetlen objektív eszköze azt megítélni, hogy az illető teljesítette-e a választott gyakorlatot. Az eddigi végrehajtási tapasztalatok alapján a tárca finomított is az AÖP adminisztratív kötelezettségeinek teljesítéséhez fűződő jogkövetkezményeken, illetve a gyepek és az ültetvények esetében bővítette a választható gyakorlatokat is.



Széplaki Tamás Győr-Moson-Sopron vármegyei agrárvállakozó is csatlakozott az Agro-ökológiai Programhoz, mert csak így tudta realizálni nagyjából ugyanazt a támogatási összeget, amit az előző költségvetési ciklusban területalapú "alaptámogatásként" megkapott. Szerinte több adminisztratív feltétel teljesíthetetlen.

Mást tapasztalt viszont egy borsodi pályázó, aki szerint nem bonyolult a feltételek teljesítése. "Bárcsak minden támogatást ilyen egyszerű lenne igényelni" – mondta lelkesen a gazda, aki mintegy 200 hektárral vesz részt a programban és jók a tapasztalatai. Az ellenőrzéseken feltárt hibákért szerinte döntően a termelők a felelősek, mert olyan feltételeket is vállaltak, amit nem tudtak teljesíteni.


Példának okáért: akinek a forgatás nélküli talajműveléshez nincs gépe, az ne ezt jelölje be a vállalásoknál, hanem válasszon mást, mondjuk a karbamid-, vagy talajbaktérium-kijuttatást. Persze, ha ugyanez a gazda tavasszal elfelejti bejelenteni, hogy kijuttatta a talajbaktériumot és ezt csak novemberben jelöli be, azt az ellenőrzéskor a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal már nem fogadja el – addigra ugyanis lejár a készítmény szavatossági ideje. Sok termelő szerinte ott bukja el a támogatást, hogy nem veszi elég komolyan a részvételt a programban és adminisztrációs hibákat vét. Aki viszont betartja az előírásokat, azzal az ellenőrök is rugalmasak – fogalmazott.

Forrás: mfor.hu