Az árvácska az ősz egyik legkelendőbb növénye: ez a viszonylag igénytelen, gyönyörű virágos növény üde színeket visz a közeledő tél komorságába.

árvácska

Az árvácskák kedvelik az enyhe árnyékot – fotó: pixabay.com

A kerti árvácska (Viola x wittrockiana) kétéves növény. Tavasszal különösen szép, a nagy virágai miatt, amelyek hófehértől a sárgán át az élénk ibolyáig terjedhetnek. Gondozása nem igényel különösebb figyelmet, feltéve, ha a megfelelő helyre ültetik. Az árvácskák ugyanis az enyhe árnyékot kedvelik, amennyiben túl sok napfénynek vannak kitéve gyorsan elszáradnak, ezért az  árnyékosabb helyekre ültessük őket – írja a 168.hu

Az árvácska ráadásul még az ehető virágok közzé tartozik, íze enyhén mentás; de elsősorban nem ezért, hanem a díszessége, a mutatós jellege miatt alkalmazzák egyes hidegtálak, illetve gyümölcsételek díszítésére.

árvácska

A tűző napra telepítve a növények hamar felnyurgulhatnak – fotó: pixabay.com

Az árvácska ültetése

A kerti árvácska népszerűségének másik fő oka, hogy nem csak szabad földben érzi jól magát, hanem a balkonládákban is jól mutat.

A kerti árvácska az ibolyafélék családjába tartozik, „mosolygós" virágai lehetnek fehérek, lilák, sárgák, bordók, rózsaszínek és ezek árnyalatai.  A fajtától függően lehetnek fekete középfolttal is díszítettek, de szép számban léteznek egyszínű változatok is. Vannak nagyvirágú fajták, amelyek a virágzás során felnyurgulnak, míg a kisvirágú fajták jellemzően bokros habitusúak és nagyobb a fényigényük is.

Hasonlóan a többi növényhez fontos számukra a megfelelő hely kiválasztása, ami az árvácska esetében azt jelenti, hogy érdemes olyan helyre telepíteni, ahol csak reggel és délelőtt éri közvetlen napfény, majd a délutáni, intenzív napsugarak már nem érik el. Tavasszal az árnyékos hely megválasztása a virágzás hosszát is meghatározza, mert a tűző napra telepítve a növények hamar felnyurgulhatnak.


Talajban szeretik a jó vízelvezetésű, – azaz nem pangó vizes – talajokat, de a legtöbb kerti talajon kielégítően fejlődnek.

Ha a kiültetés előtt már néhány héttel érett komposztot, trágyát juttatunk ki a talajba, akkor azzal nagyon gazdag virágzást alapozhatunk meg. Ha balkonládába vagy cserépbe ültetjük, akkor ősszel már nem, de tavasszal már tápoldatozhatjuk a növényeket.

A növények között hagyjunk legalább 15-20 cm távolságot, így tavasszal egy összefüggő növényszőnyeggel lehetünk majd gazdagabbak. Kiültetésnél óvatosan emeljük ki a növényt a cserépből, majd olyan mélyre ültessük, hogy az alsó levelek a talaj felszíne fölé kerüljenek. Néha előfordulhat, hogy a gyökérzet nagyon sűrűn átszőtte a cserepet, ilyenkor ezt egy kicsit lazítsuk fel, és csak utána ültessük ki a növényt. Az ültetés után tömörítsük a földet a növény körül, majd alaposan öntözzük be.

árvácska

A növények között hagyjunk legalább 15-20 cm távolságot, így tavasszal egy összefüggő növényszőnyeggel lehetünk majd gazdagabbak – fotó: pixabay.com

Az árvácska gondozása ültetés után

Az ültetést követően folytassuk az öntözést: néhány naponta, amikor a talaja már kissé kiszáradt adjunk vizet a növényeinknek. Ez segíti a gyorsabb kezdeti fejlődést, valamint megóvja az árvácskákat a kiszáradástól.

Az őszi, hűvösebb nappalok és éjszakák miatt akár több nap is eltelhet az öntözések között és egyre hosszabb lehet a két öntözés között eltelt idő.

Akkor is figyeljünk erre, ha cserépbe, virágládába ültettük a növényeket, valamint ez esetben a tél folyamán, a csapadéktól védett helyen lévő növényeket érdemes meg-megöntözni.

Teendők kora tavasszal

A gyomokat mindig szedjük ki mellőle, nehogy elnyomják a kis növényeket. Akár talajtakarással is visszaszoríthatjuk a gyomokat, aminek köszönhetően még a talaj vízháztartása is javul.

Rendszeresen szedjük le az elnyílt virágokat, a hosszú hajtásokat pedig néhány hetente vágjuk vissza 3-5 cm-re, így az árvácskák dúsabbak maradnak.