Április 1-jén megkezdődött a termeléshez kötött anyajuhtartás támogatás 100 napos birtokon tartási időszaka. A birtokon tartási időszak minden napján (július 9-ig) meg kell lenni (az ENAR-nyilvántartás szerint is) a megfelelő korú, 2024. július 9-én éves kort betöltő, támogatásra jogosult igényelt állategyednek – hívja fel a figyelmet az allattenyesztok.hu.
A mezőgazdasági termelő az anyajuhtartás támogatására bejelentett állategyed kiesését a kiesés időpontjától számított 15 napon belül köteles bejelenteni – fotó: pixabay.com
Mint írják, az anyajuhok utáni támogatási kérelmeket idén is az egységes kérelemmel lehet benyújtani elektronikus formában a MÁK által erre a célra kialakított felületen.
A tavalyi évhez hasonlóan a MÁK rendszere felkínálja a gazdálkodóhoz köthető mindazon állatokat, amelyek a rendelkezésre álló adatok alapján potenciálisan megfelelhetnek a jogosultsági feltételeinek, azaz ún. megszemélyesített kérelmek lesznek.
A kedvezményezettek a megszemélyesített adatokat kiegészíthetik, jóváhagyhatják. Kérelembenyújtás előtt feltétlenül ellenőrizze a fülszámokat!
A kérelemben szereplő egyed kiesése (házi vágás, elhullás, elveszés) esetén a mezőgazdasági termelő az anyajuhtartás támogatására bejelentett állategyed kiesését a kiesés időpontjától számított 15 napon belül köteles bejelenteni a Nébih számítógépes adatbázisába.
A tenyészetből történő kiszállítás (értékesítés) esetén pedig 7 napon belül a szállítólevelet be kell küldenie a Nébih-adatbázisba – olvasható a Magyar Állattenyésztők Szövetségének a cikkében.
Az idei évtől nem jelenti a birtokon tartási időszak megtörését, ha az állattartó hazai tenyészállat-kiállításra szállítja a kérelemben szereplő állatot. Fontos ugyanakkor a juh mozgatásának szabályos, hibátlan szállításbejelentése!
A támogatás szakmai feltétele az állattenyésztésről szóló kormányrendeletben foglaltak szerinti szakszerű apaállathasználat, illetve gondoskodni kell a tenyészetében tartott állatállomány juh-kecske ENAR-rendelet (182/2009. FVM) szerinti tartós jelöléséről, folyamatos nyilvántartásáról és az adatok bejelentéséről az adatbázisba.
A támogatások igényléséhez – csak rendkívül indokolt esetek kivételével – kölcsönapaállat-használatot nem veszünk figyelembe az igazolás során, minden tenyészetben saját tulajdonú kossal kell rendelkeznie a kedvezményezettnek, melynek beszerzéséhez állami támogatás igényelhető.
A kölcsönapaállat-használat esetében is a termékenyítési időszak idején az apaállatnak a használó juhtartó tenyészetében kell lennie az ENAR-nyilvántartásban is! – írja az allattenyesztok.hu.