Április 22-én, a Föld napján világszerte a természet tisztelete és a fenntarthatóság fontossága kerül a középpontba. Magyarországon ez az üzenet mély gyökerekkel bír: a természet szeretete és a teremtett világ iránti tisztelet a magyar kultúra része. Az Agrárminisztérium évek óta kiemelt figyelmet fordít a nemzeti parkok, a természetes élőhelyek és a környezeti nevelés támogatására - írják közleményükben.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében eddig 109 projekt valósult meg, amelyek 180 ezer hektárnyi területen javították a természeti környezet állapotát. A KEHOP Plusz programban jelenleg 60 új projekt zajlik, további 100 ezer hektárt érintve. Ezek célja a biológiai sokféleség megőrzése, az élőhelyek helyreállítása, a fenntartható gazdálkodás előmozdítása és a környezeti tudatosság erősítése.
A nemzeti parkjaink évente több mint másfél millió látogatót vonzanak, miközben nemcsak a flóra és fauna védelmét szolgálják, hanem a kulturális örökség megőrzésének élő helyszínei is.
Paradicsomi üzenet a Föld napjára
A természetvédelem nemcsak az erdők és tavak világában, hanem a házikertekben is elkezdődhet – erre hívja fel a figyelmet az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi), amely hetedik éve működik együtt a Lidl Magyarországgal a hazai tájfajta paradicsompalánták terjesztésén. Az idei év újdonsága a Herencsényi tájfajta paradicsom, amely kifejezetten a házi befőzés kedvelőinek lehet a kedvence.
A Herencsényi fajta óriási, lédús termései nemcsak frissen fogyasztva, hanem paradicsomlé, szósz vagy házi ketchup készítésére is tökéletesek. A magfogás lehetősége révén pedig a hobbikertészek minden évben újra termeszthetik saját palántájukat, ezzel hozzájárulva a genetikai sokféleség fenntartásához.
Visszatér a koktél kedvenc is
A palánták neveléséről idén is a zsámboki Orsiherba Biokert gondoskodik, ahol nemcsak az új Herencsényi, hanem a már jól ismert Máriapócsi koktélparadicsom is készen áll a boltokba kerülésre. Ez a fajta erős szárával, gyors növekedésével és kiváló betegségtűrésével ideális választás kezdőknek is. Édes, illatos bogyói tökéletesek friss fogyasztásra.
A tájfajták: élő múlt és fenntartható jövő
A tájfajta paradicsomok különlegessége abban rejlik, hogy természetes és emberi szelekció eredményeként jöttek létre. Ezek a populációk nemcsak ízben, színben és formában gazdagok, de magfogásra is alkalmasak, így segítik a hazai kertészeti hagyományok megőrzését, és alkalmazkodóképességükkel hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság jövőjéhez.
Indexkép: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet