A sertéságazatban még mindig érezhető mind az afrikai sertéspestis, mind a koronavírus hatásai, ráadásul a helyzetet tovább nehezíti, a felvásárlási árak csökkenése. Az AKI PÁIR adatai szerint tavalyihoz képest 6 százalékkal csökkent a vágósertés termelői ára. Az afrikai sertéspestis továbbra is rizikófaktor és nagy bizonytalanságot okoz az exportlehetőségekben is.
A sertéságazatban jelentős a bizonytalanság – Fotó: pixabay.com
A baromfiágazat helyzete javult, az Állategészségügyi Világszervezet (OIE) vonatkozó előírásai szerint Magyarország visszanyerte madárinfluenzától mentes besorolását és a vágócsirke termelői ára is csúcsokat döntöget. A megkönnyebbülés azonban nem felhőtlen, a takarmányárak jelentős fejtörést okoznak a gazdálkodóknak és az Európai Bizottság az állatjólét szabályok szigorítására készül. Az állattartók arra készülnek, hogy a módosítások várhatóan tovább növelik majd a költségeiket.
Az állati eredetű termékek előállítási költségeire jelentős hatással vannak a rekordmagas gabonaárak. Tavaly óta 30-40 százalékkal emelkedett a takarmányok ára átlagosan. Az áremelkedés negatív hatásait a gazdálkodók a felhalmozott készletekből mérsékelték, de a költségnövekedés már jelentkezik a fogyasztói árakban is és a továbbiakban is felfelé hajtja majd.
Az élelmiszerárak emelkedése, ahogyan globálisan, így Magyarországon is jelentős. Az előző évhez képest jelentősen nőtt a baromfi, az étolaj és a liszt ára is, és még nem látszik, hogy meddig tart ez az emelkedés és hogyan hat a keresletre, ugyanis a mezőgazdasági ágazatban a munkaerőhiány és munkaerőköltség-emelkedés, a dráguló energia és a növekvő alapanyagköltségek is felfelé hajtják az árakat.