Zászlós Tibor a lapnak elmondta, a takarmányárak emelkedése miatt a sertéshizlalóknak élősertés-kilogrammonként 30-50, míg a tejtermelőknek literenként 10 forintos önköltség-emelkedéssel kell számolniuk. Mint mondta, a takarmányárak növekedésében nemcsak a gabona drágulása, hanem különböző egyéb összetevők, például a premixek és vitaminok nagymértékű áremelkedése is jelentős szerepet játszik.
A takarmányárak emelkedése növekvő önköltségek formájában csapódik le – fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Ez a nagyon erőteljes önköltség-növekedés a sertéstartóknak különösen fájdalmas lehet – jelentette ki a MÁSZ-elnök. Novemberben már kilónként 350 forint körülire zuhant az élő sertés felvásárlási ára, ami egy átlagos magyarországi sertéstartónak már nem tartalmaz nyereséget. Ez alapján könnyen belátható, mit okozhat a sertéspiacon egy 30-50 forintos önköltség-növekedés – fogalmazott.
Az ágazat számára különösen fontos a költségracionalizálás, a hatékonyabb termelés és a precíziós állattenyésztés minél nagyobb térnyerésére – sorolta Zászlós Tibor. Ezek valamelyest mérsékelni tudják a takarmánypiaci hatások által okozott veszteségeket.
A MÁSZ-elnök elmondta, a tejtermelők helyzete valamivel stabilabb, de ha ezt a költségnövekedést az egyes szereplők nem tudják érvényesíteni a termékláncban, akkor jelentős gondok adódhatnak. Ugyanakkor megjegyezte, a tejágazat a legutóbbi nagy válságot is átvészelte.
A húsmarhatartók kilátásai viszont már sötétebbek. A piacok beszűkülése és a HoReCa-szektor bezárása komoly veszteségeket okoz. Itt az a legnagyobb kérdés, hogy mikor indulhat újra az export. A legnagyobb vevők – a törökök, az olaszok és a horvátok – mind érdekeltek a turizmusban, amely még nem indulhatott be – mutatott rá Zászlós Tibor.