A Revivicor orvosi cég által kifejlesztett disznók felhasználhatók gyógyszerek előállításán túl szervek és szövetek átültetésére, valamint olyan hús előállítására, amelyek a sertéshús egyes összetevőire érzékeny emberek számára is fogyaszthatók.

A kifejlesztett, génmódosított sertés neve "GalSafe", ami arra utal, hogy a húsból hiányzik egy, az allergiás reakciók kiváltásáért felelős cukormolekula, az alfa-gal. Ez a cukortípus több emlősben is megtalálható, de az emberi szervezetben nem fordul elő, így komoly egészségügyi problémákat okozhat a cukormolekulával való találkozás.

A alfa-gal szindróma (AGS) kialakulására kullancscsípés után van esély: a problémát okozó, az ember számára idegen cukormolekula a kullancs (Amblyomma americanum) nyálán keresztül jut be az emberi szervezetbe, ahol hónapokig, vagy akár évekig megmaradó antitestek képződnek ellene. Ha a kullancs-csípés után valaki húst eszik, az abban lévő alfa-gal miatt súlyos, esetenként életveszélyes immunreakció, anafilaxiás sokk alakulhat ki. A betegséget húsallergiának is nevezik.

sertés

Először engedélyeztek genetikailag módosított sertést fogyasztásra és gyógyszeripari felhasználásra egyaránt – Fotó: pixabay (A kép illusztráció)

A GalSafe sertés, bár még folynak a kutatások, úgy tűnik, biztonságosan fogyasztható lesz bárki számára, emellett számos orvosi célú felhasználásra is alkalmas: megfelelő olyan gyógyszerek előállítására, mint a heparin (általános vérhígító), és biztonságos megoldást nyújt az AGS-ben szenvedők számára - olvasható a The Verge oldalán.

A GalSafe sertések valószínűleg a szervátültetések esetében is alkalmazhatóak lesznek, mivel az alfa-gal cukormolekula a szervkilökődések egyik oka lehet.

Az amerikai gyógyszeripari hatóság nem először engedélyezi a géntechnológiával módosított állatok tenyésztését: 2009-ben az FDA jóváhagyta a génmódosított kecskéket, amelyek a tejükben gyógyszert termelnek a vérrögképződés megelőzésére. Hasonló, kecskéket érintő genetikai kísérletekről korábban itt írtunk.

2015-ben szigorúan gyógyszeripari felhasználásra fejlesztettek ki egy baromfit, illetve ugyanebben az évben étkezési célú GMO lazacot is engedélyeztek: az atlanti lazac a növekedését fokozó génmódosításon esett át, melynek köszönhetően a hal a piaci méretét 3 év helyett másfél év alatt éri el.

A GalSafe sertések az első alkalom, amikor az amerikai hatóság engedélyt adott egy géntechnológiával módosított állatra emberi fogyasztásra és orvosi felhasználásra egyaránt.