A világszerte egyre gyakoribbá váló madárinfluenza-fertőzések ebben az évben is jelentős pusztítást végeztek Európában, és emiatt már eddig az USA-ban is 38 millió baromfit kellett leölni – írja a naijaonpoint.com.ng/us angol nyelvű hírportál.

Hasonló fertőzések a világ több országában is előfordulnak, az USA-ban alkalmazott embertelen leölési módszerek azonban széles körű tiltakozást váltottak ki állatvédő szervezetek részéről. Az Állatjóléti Intézet utólagos vizsgálatai ugyanis kiderítették, hogy az amerikaiak a fertőzött állatok leölésére az esetek 73 százalékában a szellőztetés lekapcsolását választották, amit az Amerikai Állatorvosi Társulás (AVMA) eddig megengedhetőnek tartott.


Az állatvédők szerint azonban ez az eljárás – a szén-dioxiddal vagy tűzoltóhabbal történő lefojtással ellentétben – a halál beállta előtt „az elevenen történő elégetéshez hasonlítható" komoly szenvedést okoz az állatok számára.

baromfi

A világszerte egyre gyakoribbá váló madárinfluenza-fertőzések ebben az évben is jelentős pusztítást végeztek Európában – fotó: Pixabay

Az USDA szóvivője megjegyezte, hogy ebben az évben anyaghiány miatt nem tudták a szén-dioxidos leölést alkalmazni.

Állatvédő aktivisták többek között a kosárlabda-mérkőzések megzavarásával tiltakoztak a szellőztetés leállításának széles körben elterjedt alkalmazása ellen, tekintettel arra, hogy az egyik nagy csapat milliárdos tulajdonosa (aki Iowa államban egy tojásfarmot is üzemeltet)  5,3 millió tyúk ilyen leölésére adott engedélyt. A tiltakozások hatására az AVMA a „nem ajánlott" kategóriába sorolta az embertelen eljárást.