A charolais fajta vonatkozásában 2009-ben került beállításra az első KSTV Gödöllőn, ezt követően több-kevesebb megszakítással, több helyszínen (Hódmezővásárhely, Lajosmizse) zajlottak a további gyarapodási tesztek. Egy évtizeddel később, 2019-ben kezdődött a jelenlegi együttműködés (a MATE jogelődjeként) a Kaposvári Egyetemmel, amelynek eredményeképpen 12 charolais és 2 aubrac bika avatta fel a gyarapodási tesztnek helyet adó, zöldmezős beruházással épült telepet a 2020 első felében zajló KSTV keretében.
A megfelelő bikaválasztással a takarmányköltség 10%-os csökkentése jelentős gazdasági előnyt képes biztosítani – fotó: MCTE
A 2020 végén betelepített 20 charolais bikát pedig már egy technikai újdonság fogadta a telepen: a holland Hokofarm cég Európában piacvezető, hazánkban egyedülálló technológiája, amely az egyes állatok által felvett takarmány mennyiségének pontos meghatározására képes.
Ezáltal lehetőség nyílik az egységnyi súlygyarapodás eléréséhez felhasznált takarmánymennyiség, vagyis takarmányhasznosító képesség vizsgálatára. Ez a tulajdonság pedig napjainkban egyre inkább hangsúlyossá válik, hiszen mind a gazdaságosság, mind a klímavédelem szempontjából rendkívül fontos, hogy 1 kg súlygyarapodást mennyi takarmányból képes teljesíteni egy állat. Ezen tulajdonság örökölhetősége ráadásul nem is alacsony, ami miatt szelekcióval akár 10-12%-os hatékonyságnövekedés is reális lehet az utódgenerációban!
Mind a gazdaságosság, mind a klímavédelem miatt fontos, hogy 1 kg súlygyarapodást mennyi takarmányból képes teljesíteni egy állat – fotó: MCTE
A jelenlegi takarmányárak mellett különösen is igaz, hogy a megfelelő bikaválasztással a takarmányköltség 10%-os csökkentése jelentős gazdasági előnyt képes biztosítani.
A jelenlegi csoport júniusban került betelepítésre, 20 fiatal bika érkezett 7 tenyészetből, július közepén kezdték meg az STV-t, és november 3-án történt a minősítésük. Természetesen a kiválasztása során figyelembe vettük a küllemén kívül a KSTV-ben nyújtott teljesítményét, valamint a genomvizsgálat eredményeit is. 2019 óta ugyanis rendelkezésünkre áll egyre több – ma már közel 8500 – charolais állat genomvizsgálati eredménye, amely alapján tájékozódni lehet, hogy például a szóban forgó bika hordoz-e bármilyen negatív gént, vagy fontos hasznos tulajdonságot (pl. szarvaltság), amelyet örökíthet az ivadékaira. A minősített bikák közül 10 egyedet bocsát árverésre a tulajdonosa.
|
A 2021 novemberében zárult charolais KSTV-csoport legfontosabb adatai
A bikák árverésre kerülnek, azonban a járványhelyzet miatt online, a tavasszal már jól vizsgázott aukciós oldalunkon, a https://arveres.charolais.hu/ címen. Itt minden egyes állatról képek, videó, részletes adatok várják a látogatókat.
Lehetőség van a bikák megtekintésére is a licitálás előtt, egyesületünk kaposvári Regionális Szakmai Napja keretében november 11-én, az előadások és az ebéd után bemutatjuk a KSTV-telepet, és szemrevételezhetők az állatok. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött, ennek részletei megtalálhatók mind az árverési oldalon, mind a www.charolais.hu honlapunkon.
A bikák a licitek leadása előtt megtekinthetőek – fotó: MCTE
Összességében elmondható, hogy bár még sok munka van előttünk, igyekszik egyesületünk a mai kor igényeinek megfelelő, sokrétű információt nyújtani a tenyésztéshez a tenyésztőknek, a charolais tenyészállatot vásárlóknak!
A fentiekkel kapcsolatban kérem keressék Dr. Török Márton ügyvezetőt az alábbi elérhetőségeken:
Tel.: + 36 46 412 265
Mobil: + 36 70 327 1226
E-mail: info@charolais.hu