Az orosz agresszió hatására az ukrán (és részben az orosz) piac gyakorlatilag teljesen elzáródott a nemzetközi forgalom elől, így az orosz takarmánybúza és az ukrán kukorica exportjának kiesése miatt jelentős hiány várható az agrárpiacokon – olvashatjuk az agrarheute.com hírportálon.

búzatábla

Jelentős hiány alakulhat ki a gabonafélékből — fotó: pixabay.com

Az EU repceimportjának a fele Ukrajnából származik

Ez a hiány azonban jóval nagyobb lehet, ha a háborús cselekmények miatt az ukrán termés egy részét nem sikerül betakarítani (a termés 10 százalékának kiesése is 7 millió tonna hiányt eredményezhet). Az EU repceimportjának a fele is Ukrajnából származik, amelyet az európai állattartók csak nagyon jelentős többletköltséggel tudnak más forrásból pótolni.


Kérdéses a gabonavetés, elkerülhetetlen a világpiaci áremelkedés

Egyelőre az is bizonytalan, hogy az ukrán vetésszerkezetben nagy súllyal szereplő tavaszi vetésű gabonákat sikerül-e egyáltalán elvetni, és a feldúlt szántóföldeket növénytermesztés céljaira hasznosítani.

Már most, gyakorlatilag valamennyi világpiaci áremelkedés (takarmányok, műtrágyák, energia) hátterében a háború várható vélt és valós hatásait lehet keresni, amelyek a közeli jövőben biztosan erősödni fognak, amit az agrártermelők többsége nem tud megfizetni. Valamennyi következményt jelenleg nem lehet pontosan előre jelezni, mivel sokféle átrendeződés megváltoztathatja a helyzetet. Az eddigi és a várhatóan folytatódó pusztítások azonban nagyon sötét képeket vetítenek előre.

szegénység Afrika

A gabonaimportra szoruló, legszegényebb afrikai országokban éhínség is kialakulhat — fotó: pixabay.com

Éhínséghez vezet, ha a legszegényebb afrikai országokba nem jut el az ukrán vagy orosz gabona

A legsúlyosabb következmény az lehet, hogy a gabonaimportra szoruló, legszegényebb afrikai országokba nem jut el a mindennapi kenyerük alapját képező ukrán vagy orosz gabona, mivel annak kiszállítását – a szállítási láncban fellépő fizikai akadályok mellett Oroszország mesterségesen is visszatartja. Ha mindezeket az akadályokat (pl. a háború gyors befejeződése révén) sikerül is leküzdeni, a termékek drasztikus drágulása akkor is gátolni fogja a normális ellátást.

Mindezek alapján a felelőtlenül kirobbantott háború a gabonaimportőr országokban éhínséghez vezethet, amely az érintett országok lakosságának tömeges migrációja nyomán más területekre is könnyen átterjedhet.