Tippek a malacok elhullásának csökkentésére

Talán senkinek sem jelent újdonságot, hogy a malacok elhullása negatív hatással van az állatjólétre és a sertéstartás publikus megítélésére is. Ezenkívül az egy kocára jutó elválasztott sertések száma természetesen meghatározza a sertéstenyésztők bruttó jövedelmét.

Az elmúlt években a malacok elhullási aránya átlagosan 15 százalék és 20 százalék között mozgott.

A malacok elhullását a koca, a malac és a környezet közötti összetett kölcsönhatások összessége okozza, ezért gyakran lehetetlen mindezt egyetlen okra visszavezetni. A malacok túlélőképessége ugyanakkor a rendszer teljes termelékenységének és jövedelmezőségének kulcsfontosságú tényezője. Ezért olyan stratégiákat kell találni, amelyekkel csökkenthető az elválasztás előtti és utáni elhullás.

Talán senkinek sem jelent újdonságot, hogy a malacok elhullása negatív hatással van az állatjólétre és a sertéstartás publikus megítélésére is.

Talán senkinek sem jelent újdonságot, hogy a malacok elhullása negatív hatással van az állatjólétre és a sertéstartás publikus megítélésére is. Kép: Pexels

A koca természetes viselkedésének megértése

A malacok túlélőképességének javításához elengedhetetlen a koca természetes viselkedésének megértése a fialás körül és az újszülött malacok fiziológiájának minél részletesebb megismerése is igencsak hasznos lehet. Az újszülött malacok nem képesek saját testhőmérsékletük szabályozására, és nagyon érzékenyek a hipotermiára. Ezért a malacok hajlamosak anyjukat sugárzó hőforrásként használni, és a tőgyéhez közel fekszenek, ami miatt jobban ki vannak téve annak, hogy a koca felkelésekor vagy lefekvésekor összenyomódnak.

A modern intenzív termelési rendszerekben az elválasztás előtti elhullás 50 százaléka az ellést követő első 3 napon belül következik be az alacsony vitalitás és életképesség miatt.


Válasszuk ki az immunkompetenciát

A megnövekedett alomnagyság alacsonyabb születési súllyal, összetettebb betegségekkel és csökkent túlélőképességgel jár. Ezért ígéretes a gazdaságilag fontos termelési jellemzőkkel összefüggő immunjellemzők szelekciója az általánosan jobb immunválasz elérése érdekében. Az immunrendszer genetikai hátterének részletes ismerete azonban szükséges ahhoz, hogy hasznos meglátásokat szerezhessünk annak a tenyésztési programba való lehetséges beépítéséről.

A malacok túlélőképességének javításához elengedhetetlen a koca természetes viselkedésének megértése az ellés körül és az újszülött malacok fiziológiájának minél részletesebb megismerése is igencsak hasznos lehet.

A malacok túlélőképességének javításához elengedhetetlen a koca természetes viselkedésének megértése az ellés körül és az újszülött malacok fiziológiájának minél részletesebb megismerése is igencsak hasznos lehet. Kép: Pexels

Fontoljuk meg a megosztott szoptatást

Az alomnagyság növekedésével a sertéstenyésztőknek biztosítaniuk kell, hogy az újszülött malacok elegendő kolosztrumot kapjanak. Az osztott szoptatás az olyan malacok ideiglenes elkülönítését jelenti, melyek az első napon belül elfogyasztották az anyától a szükséges mennyiségű kolosztrumot, így nem versenyeznek azokkal a malacokkal, amelyeknek még fel kell venniük a szükséges mennyiségű kolosztrumot.

Az osztott szoptatást születési sorrend vagy születési súly alapján alkalmazzák.

A születési sorrend szerinti megközelítésben a korán született malacok hozzáférnek a kocához, majd eltávolítják őket, hogy helyet adjanak a később született malacoknak. A születési súly szerinti megközelítésnél a nagyobb súlyú malacokat eltávolítják, hogy a kisebb súlyúaknak több időt adjanak a szopásra.

Dajkásítás alkalmazása

A kereszttáplálás célja, hogy a malacok számát több koca között kiegyenlítse, és a malacoknak a lehető legjobb esélyt biztosítsa a túlélésre. Ennél a módszernél a malacokat már idejekorán eltávolítják az alomból. Ezt követően egy másik kocára telepítik őket egy hasonló méretű új alomban, amely nagyobb hozzáférést biztosít a tejellátáshoz. A malacok az elválasztásig az új kocán maradnak. Mindazonáltal a termelőknek biztosítaniuk kell, hogy a malacokat ne mozgassák túl korán, ami miatt esetleg nem kapnak kolosztrumot, vagy túl későn, ami hátrányosan befolyásolhatja a jólétet és csökkentheti a növekedési ütemet.

Ezért a tapasztalt és jól képzett állattartók elengedhetetlenek a jólét javítása, a stressz csökkentése és a malacok

Ezért a tapasztalt és jól képzett állattartók elengedhetetlenek a jólét javítása, a stressz csökkentése és a malacok "túlzott mértékű kezelésének" elkerülése érdekében. Kép: Pexels

A malacok hőmérsékletének kezelése

A születés utáni első néhány óra kritikus fontosságú a malacok testhőmérsékletének fenntartásában és a túlélési arány javítása szempontjából. A kis születési súlyú malacok átlagos napi súlygyarapodása lassabb, ezért a születés után extra hőre is szükségük lesz. Az ellés kezdetén 25 Celsius-fokos teremhőmérséklet ajánlott. Ezt követően az alom utolsó malacának megszületése után csökkentsük a hőmérsékletet 20 Celsius-fokra. A hő alkalmazása az ellést követő első 12 órában sugárzó hővel, padlófűtéssel és a malacok szárításával, valamint az elléstérben lévő infralámpa és szalma használatával ígéretes hatást gyakorolhat a malacok hőmérsékletének szabályozására és az első szopásig eltelt idő optimalizálására.

Záró gondolatok

A leírt intézkedések mindegyike alapvető tevékenységnek nevezhető a malacok túlélési arányának javításához. Végrehajtásuk azonban az ellési időszak alatt alkalmazott valós ismereteken és az állomány készségén múlik. Ezért a tapasztalt és jól képzett állattartók elengedhetetlenek a jólét javítása, a stressz csökkentése és a malacok "túlzott mértékű kezelésének" elkerülése érdekében.

(Forrás: pigprogress)