Érdekes esetről számolt be az agrarheute.com. Mint a portál írja: Dr. Thomas Laube tenyésztő és állatorvos egész évben kint tartja Galloway marhaállományát. Egy hároméves tehénen súlyos napégésnek tűnő bőrelváltozásokat fedezett fel. A 30 darabból álló állomány többi tagját a jelenség nem érintette. Mivel az állatorvos nem talált magyarázatot a furcsa tünetekre, kapcsolatba lépett a Hannoveri Állatorvostudományi Egyetem szarvasmarha-klinikájával. Javaslatukra vérmintákat vett az állattól, és bőrbiopszia-vizsgálatot végzett, de ezek sem hoztak megnyugtató eredményt. Közben kiderült, más termelők is találkoztak hasonló tünetekkel.
Ezek lényege: a nem pigmentált, vagy kevésbé pigmentált bőrrész vörössé válik és megvastagodik, jól körülhatárolhatóan kiemelkedik. A bőrváltozások megjelenését követő harmadik naptól kezdve az érintett bőrfelület sötétedni kezd, felhólyagosodik, majd teljesen leválik a bőr alatti szövetről. Ez a folyamat körülbelül két hétig tart. A jelenség elsősorban egy fényérzékenységi reakció jele – a szarvasmarha testében felhalmozódó anyagok hatására bekövetkező napégés, melyek a pigmentálatlan, fehér bőrt túlérzékennyé teszik a napsugárzással szemben.
A fényérzékenységből fakadó napégés borzalmasan fájdalmas az állat számára – fotó: dr. Thomas Laube/Agrarheute
Mint kiderült, ennek kiváltó okai lehetnek az állat számára mérgező anyagokat tartalmazó növények (például hajdina, orbáncfű, parlagfű) nagyobb mennyiségben történő elfogyasztása. Ezek a növényfajok fagopirin, hipericin és pszeudohipericin hatóanyagokat tartalmaznak, melyek fényérzékenységet okozhatnak.
Ha egy állat megbetegszik, az időben elkezdett terápiával megmenthető.