Lazítás a koronavírus-járvány után
Úgy tűnik, hogy Kína gyengítené a Covid világjárvány utáni korlátozásokat a vadon élő állatok, például a sertésfélék, a cibetmacskák és bambuszpatkányok tenyésztésére vonatkozóan, ami új kockázatot jelenthet a közegészségügyre és a biológiai sokféleségre – figyelmeztetnek civil szervezetek és szakértők. A világjárvány előtt a vadon élő állatok tenyésztését még népszerűsítették a kormányhivatalok,
Kína azonban határozottan megtiltotta a vadászatot, a vadon élő állatok kereskedelmét és szállítását, valamint élelmiszerként való fogyasztását, miután kiderült, a közegészségügyi szakértők szerint a vírus az ellátási láncból származhatott rá a világra.
Körülbelül 14 millió ember dolgozott a vadon élő állatok tenyésztésében a Covid-korlátozások előtt, és becslések szerint az iparág értéke elérte a 520 milliárd jüant, azaz 28 billió 390 milliárd 904 millió 386 ezer 801 forintot.
Úgy tűnik, hogy Kína gyengítené a Covid világjárvány utáni korlátozásokat a vadon élő állatok, például a sertésfélék, a cibetmacskák és bambuszpatkányok tenyésztésére vonatkozóan. Kép: Wikipédia
A "három értékkel bíró állatok"
A tilalom csaknem 1800 fontos ökológiai, gazdasági és társadalmi értékkel bíró állatra vonatkozik, melyeket Kínában a "három értékkel bíró állatok" gyűjtőfogalom alatt emlegetnek. Ide tartoztak a sündisznók, a mosómedve, a kutyák, a cibetmacskák, a vaddisznók, a disznók és a bambuszpatkányok. A hatóságok elismerik, hogy a jelenlegi szabályozás nem elég egyértelmű, a vadon élő állatok élelmiszerként való fogyasztásával kapcsolatosan. Nem sokkal a tilalom után Kínában elrendelték a vadon élő állatok tenyésztési központjainak bezárását is, így gazdálkodók milliói elől zárták el az elsődleges bevételi forrásukat.
A gazdálkodók azonban továbbra is tenyészthetik a tiltólistán szereplő állatokat, fogságban, köztük az ezüstrókát és mosómedvekutyát, ha megkapják a kormány által jóváhagyott engedélyt.
A szabályozás ugyan tiltja a jogellenes forrásból származó vagy védelem alatt álló fajok fogyasztását, de nem mondja ki, hogy „az említett három értékkel bíró állat vagy más, nem meghatározott típusú védelem alatt álló szárazföldi vad megevése legális-e vagy sem. Ez pedig nyitva hagyja a kiskapukat” – mondta Yang Heqing, az Országos Népi Kongresszus tisztviselője.
A szabályozás ugyan tiltja a jogellenes forrásból származó vagy védelem alatt álló fajok fogyasztását, de nem mondja ki, hogy „az említett három értékkel bíró állat vagy más, nem meghatározott típusú védelem alatt álló szárazföldi vad megevése legális-e vagy sem. Kép: Wikipédia
Enyhítések a szigorban
A vadon élő állatok védelméről szóló törvényben enyhítésre kerültek az ezen állatok tenyésztésére vonatkozó korlátozások, mondták most a civil szervezetek és szakértők. „A második tervezet szerint a három értékkel rendelkező vadgazdálkodást nem kell engedélyeztetni, csak regisztráltatni -áll a Shan Shui Conservation Center, a fajok és ökoszisztémák megőrzésével foglalkozó kínai civil szervezet nyilvános közleményében.
"Attól tartunk, hogy az ilyen változtatások gyengítik a három értékkel rendelkező állatok felügyeletét és védelmét, ami hatással lesz a vadon élő populációkra"
- tette hozzá a közlemény. Az újabb frissítés a „közegészségügyi kockázatok megelőzése” kifejezést is eltávolította, ezzel gyengítve a kapcsolatot a vadon élő állatok és a közegészségügy védelme között – állították civil szervezetek.
A második tervezet szerint a három értékkel rendelkező vadgazdálkodást nem kell engedélyeztetni, csak regisztráltatni. Kép: Wikipédia
A vadállatok helye a vadonban van
"A közegészségügy valódi védelmének legjobb módja az lenne, ha hagynánk, hogy a vadon élő állatok ott maradjanak, ahol lenniük kell, a természetes élőhelyükön" - írta a kínai önkéntes vadvédelmi csoport, az Anti-Poaching Crime Squad a WeChat kínai közösségi média felületén. "Bármilyen cselekedet a gazdálkodással, tenyésztéssel, vásárlással vagy eladással és felhasználással kapcsolatban, különösen az elfogyasztásukkal kapcsolatban csak növeli a közegészségügyi kockázatokat" - summázták.
"Ne felejtsük el, hogy a 21. század eleje óta már három jelentős koronavírus-járvány volt: a Sars, a Mers és a Covid. Úgy gondoljuk, hogy ezek a járványok szorosan kapcsolódnak a vadon élő állatokhoz.
Le kell vonnunk a következtetéseket és olyan politikai lépéseket kellene bevezetnünk, melyek az iparban dolgozókat az alternatívák megtalálásához irányítják - mondta a Guardiannek Zhou Jinfeng, a Kínai Biodiverzitás Megőrző és Zöld Fejlesztési Alapítvány főtitkára.
A tenyésztők csak a lehetőségre várnak
Song Wan, egy Hunan tartománybéli egykori bambuszpatkány tenyésztő hatalmas veszteségeket szenvedett a vadon élő állatok tenyésztésének hirtelen betiltása miatt. Ma már készen áll a folytatásra.
„Még mindig tartok néhány patkányt. Ha újra engedélyezik a vadgazdálkodást, akkor többet is fogok tenyészteni."
(Forrás: Guardian)