A vakcinázott állatok tulajdonosa nem akarta elhinni azt, amit 40 állattartásban töltött év után biztosan tudott.
Ahogy már egy korábbi cikkünkben megírtuk, Franciaországban 2023. október elején nagyszabású madárinfluenza-vakcinázási program indult. A hazánkat is érintő pusztító vírus a francia gazdaságokat sem kímélte, nem mellesleg az állami kártalanítás is aggasztóan sok pénzt vett ki a költségvetésből, így a francia állam olyan fába vágta a fejszét, amelynek nem volt párja Európában, engedélyezte a madárinfluenza elleni védőoltás használatát.
Októberben számtalan cikk jelent meg, melyben a francia gazdák megmentőnek nevezték a vakcinázási programot, melynek keretében az állatok tulajdonosait csupán a vakcina árának 20%-a terhelte.
A vakcina esetleges engedélyezése kapcsán sok magyar gazda remélte, hogy hazánk követi az úttörő Franciaországot. Ezzel egy időben a magyar Baromfi Termék Tanács egyik kiemelkedő szakembere kérdésünkre egyértelmű választ adott, miszerint Magyarországon a jelenlegi európai szabályzások mellett nem lesz engedélyezve a vakcina, majd kitért arra, hogy a vakcina nem jelent 100%-os védelmet.
Kiemelte, hogy jelenleg olyan nemzetközi szabályozást vezettek be, melyben a vakcinához társuló szigorú monitoring gazdaságilag kifejezetten nagy terhet akasztana a gazdák nyakába. Elmondta, hogy a vakcina ugyan eredményezheti azt, hogy a fertőzött állatok nem mutatnak kifejezetten komoly tüneteket, de amennyiben a vírus (akár tünetmentesen) a szervezetükben kimutatható, az egész állományt le kell ölni, akár vakcinázott, akár nem.
Franciaország nem szabadította meg a gazdákat véglegesen a madárinfluenza borzalmaitól – fotó: Pixabay
Miközben a magyar gazdák küzdöttek a sorozatos madárinfluenza-kitörésekkel, addig a franciák csendben örültek a sikeres védekezésnek, de az öröm nem tartott soká. Január 2-án egy novemberben vakcinázott kacsaállomány tulajdonosa észlelte az állatok furcsa viselkedését. Vizsgálatot követően beigazolódott a borzalmas hír, az állomány madárinfluenzás. A madarak állapota gyorsan romlani kezdett, és az elhullott állatok száma drasztikusan emelkedett.
Francia forrás szerint a 8700 kacsából álló állományt leölték, és köré védő, illetve megfigyelési körzetet rendeltek el. Egy eset okán nem lehet pálcát törni a vakcinázási program felett, de joggal vetődik fel a kérdés, vajon megérte-e az oltásba fektetett rengeteg pénz és energia. Erre a kérdésre választ csak az idő múlásával kaphatunk, de egy biztos: Franciaország nem szabadította meg a gazdákat véglegesen a madárinfluenza borzalmaitól.