Romániában továbbra is folyamatosan zajlanak a szarvasmarhák szűrővizsgálatai leukózis, brucellózis és TBC ellen, különösen tavasszal, még a legelőre való kihajtás előtt. Ennek ellenére az ország nem mentes a leukózistól, amely a nyugat-európai országok többségével ellentétben még mindig jelen van a hazai állományokban, sőt.


Aggasztó helyzet Arad megyében

Az Arad megyei állategészségügyi hatóságok szerint az elmúlt tíz napban 25 új leukózisos gócot fedeztek fel, ezzel összesen már 75 aktív fertőzési gócot tartanak nyilván a térségben. Ez arra utal, hogy a betegség más régiókban is jelen lehet, és az országos fertőzöttségi szint emelkedése sem kizárt. Csak remélhetjük, hogy nem hurcolják be Magyarországra, a ragadós száj- és körömfájás mellé nagyon nem hiányozna még ez is. Hargita megyében egyelőre kedvezőbb a helyzet, ott utoljára 2020-ban mutatták ki a betegséget, amit sikerült felszámolni.

Mi is az a szarvasmarha-leukózis?

A szarvasmarha-leukózis egy vírusos eredetű, daganatos megbetegedés, amely a nyirokrendszer sejtjeit és szöveteit támadja meg. Elsősorban vérrel, tejjel és más testváladékokkal terjed, de gyakori a fertőzött eszközökkel, például nem megfelelően fertőtlenített fecskendőkkel történő közvetítés is.

Fodor Levente, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság járványtani osztályvezetője hangsúlyozta: a leukózis hosszú ideig lappanghat tünetmentesen, ezért nehéz időben felismerni. Ez különösen veszélyessé teszi, mert mire a jelek megjelennek, már komoly lehet a fertőzés kiterjedése az állományban.


Védekezés: csak megelőzéssel lehet

Mivel a betegségnek nincs hatékony kezelési módja, az egyetlen lehetőség a rendszeres és szigorú ellenőrzés, szűrés, valamint a megelőző higiéniai intézkedések betartása. Az újonnan vásárolt állatok elkülönítése és előzetes vizsgálata, valamint a tartási helyek gyakori fertőtlenítése kulcsfontosságú lépések a fertőzés megelőzésében. A fertőzött egyedeket vágóhídra kell szállítani és ott, szigorú feltételek mellett le kell vágni őket – emberre a betegség nem veszélyes, a hús fogyasztható, ha a fertőzött szerveket eltávolítják.

Gazdasági következmények

A leukózis nemcsak állategészségügyi, hanem komoly gazdasági probléma is. Egy-egy fertőzött egyed kiesése mellett az állomány csökkenése, a forgalmazás és tenyésztés szigorú szabályozása, valamint a többletköltségek mind-mind súlyos terhet rónak a gazdákra.

A helyzet tehát komoly odafigyelést és fegyelmezett védekezést kíván az állattartóktól. Az állategészségügyi hatóságok pedig továbbra is rendszeresen ellenőrzik az állományokat, és minden újabb fertőzési gócot próbálnak lokalizálni és megszüntetni.

Forrás: Maszol.ro

Indexkép: Pixabay